Punainen valo saa monet Helsingissä painamaan julkeasti kaasua
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000005884153.html
Itsekki nähnyt kuinka eräässäkin paikassa autoilija vaan painoi lisää kaasua vaikka jo kaukaa hyvin näki että, valo on punainen ja eräs vanhempi herra meinasi jäädä keppeineen alle. Kyseessä oli sellainen tien ylityspaikka joka tuolla alueella meneillään olevien työmaiden takia oli ainoa tien ylitys kohta. Seuraava olisi sijainnut huomattavasti pidemmällä.
Toiset on sitten niitä jotka "leikkii" kännykällään ja ei seuraa liikennevaloja lainkaan eräskin ajoi samassa kohdalla 2x päin punaisia.
Punainen valo ja autoilijat
13
302
Vastaukset
Turussakin näkee todella härskejä punavaloja valitettavan usein. Usein nämä punaisia päin ajavat jäävät sitten seuraavaan risteykseen seisoskelemaan ja edelliseen risteykseen jäänyt saa punaisia päin ajaneen kuitenkin kiinni joten punavalojen ottamisesta ei ollut mitään hyötyä. Punaisia päin ajamisesta pitäisi määrätä erittän ankara sakko.
Liikennevaloista lähtemisen hidastelustakin voi tehdä taidetta. Pitää lähteä niin hitaasti, että itse ehtii juuri ja juuri vihreällä, mutta takana tuleva jää punaisiin. Moni on jo oppinut tämän taidon.
- Varo_vasti
Meidän liikennevaloissa on liikaa varoaikaa. Pitäisi olla kuten Venäjällä (tämä siellä todella toimii). Kun minulle syttyy keltainen, sivusuunnalle syttyy myös keltainen. Kun minulle syttyy punainen, sivusuunnalle syttyy samaan aikaan vihreä. Jos menit vanhalla keltaisella, sieltä tulee rekka kylkeen.
- AudiKing
Hommatkaa saksalainen auto, niin voitte huoletta ajella punaisiakin päin. Liikennesäännöthän eivät koske saksalaisvalmisteisia autoja. Jos joku nyt sattuu jäämään alle, tai tulee kolari sen takia, niin on se toinen osapuoli kuitenkin AINA maksajan roolissa.
Hommatkaa siis kunnon saksalainen, niin liikennesäännöt ovat siltä osin historiaa. - Kfjgjgj
Pakko se on mennä punaisia päin kun manuaaliurpot etsii vaihdetta silmään kun itse olisin jo 50 metrin päässä
- AutoEdessä
Jos edessäsi on auto jonka kuski arpoo vaihteita niin miten sinä silloin pääset ajamaan päin punaisia?
- hehheheeeee
Muuta työmaan viereen, niin voit kävellä sinne. Ei tarvitse ahdistua ratin takana.
- silleen.tälleen
AutoEdessä kirjoitti:
Jos edessäsi on auto jonka kuski arpoo vaihteita niin miten sinä silloin pääset ajamaan päin punaisia?
No siten, että kun tämä arpoja vihdoin pääsee liikkeelle niin valo jo vahtuukin punaiselle.
- justdealwithit
silleen.tälleen kirjoitti:
No siten, että kun tämä arpoja vihdoin pääsee liikkeelle niin valo jo vahtuukin punaiselle.
No sitten sinä pysähdyt ja jäät odottamaan seuraavaa vihreää valoa. Ei kai se niin vaikeaa ole? Katsos, kun se on ihan olennainen osa liikennettä pippeli, että siellä on muitakin ja niiden muiden tekemiset vaikuttaa siihen, mitä sinä voit tehdä.
- Pippeli.pippeli.pippeli
justdealwithit kirjoitti:
No sitten sinä pysähdyt ja jäät odottamaan seuraavaa vihreää valoa. Ei kai se niin vaikeaa ole? Katsos, kun se on ihan olennainen osa liikennettä pippeli, että siellä on muitakin ja niiden muiden tekemiset vaikuttaa siihen, mitä sinä voit tehdä.
Kysyn taas että miksi kirjoituksissasi toistat pippeli-sanaa?
".....osa liikennettä pippeli, että siellä on muitakin....."
Miten tuohon lauseeseen liittyy pippeli? Onko teillä päin jokin muoti-ilmiö liittää lauseisiin ihan keskusteluun liittymätön pippeli-sana vai onko sillä jokin suurempikin merkitys itse asiasisältöön? - silleen.tälleen
justdealwithit kirjoitti:
No sitten sinä pysähdyt ja jäät odottamaan seuraavaa vihreää valoa. Ei kai se niin vaikeaa ole? Katsos, kun se on ihan olennainen osa liikennettä pippeli, että siellä on muitakin ja niiden muiden tekemiset vaikuttaa siihen, mitä sinä voit tehdä.
Näinhän se on tehtävä ja vain siksi, että tämä yksi vaihteiden arpoja pääse liikkeelle eriiiitäin hitaasti.
Oletko koskaan edes kuulut sellaisesta ihmeestä kuin muita häitsemätön liikennöinti tai sujuva liikennnöinti?
- Kfjgjgj
No mieluummin valoista pääsee kolme ripeästi lähtevää autoa kuin yksi manuualiurpo
- Hasienda
Myrkkyä on punainen vaate myös härkätaistelussa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M707333Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1734387Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1374081Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v564017Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn593887Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu173542HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen623052Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602758Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362312KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482114