Tapsa myrskyn kourissa GGR:ssä

Myrsky345

Tapio taitaa olla piissä pitämässä myrskyä, mutta jos pitäisi edetä niin kannattaisiko ajoankkuri laskea perästä vai keulasta?

6

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onpa hyvä, että hän sai vedet ulos ennen myrskyä. Veneen vakaus varmaan parani. Tai, ehkä ei, jos vesi oli tiiviisti pakattuna suljetun laipion takana. Silloin se ehkä olisi helpottanut ajelehtimista, jos ajoankkuri on laskettu keulasta.

    • Valmisteluok

      Piissä ei liioin ajoankkuria käytetä. Tuuli näyttää olevan vajaata 100 km/h. Kaksi edellä olevaa ovat ankkurissa viihtyisän näköisissä poukamissa.

      • Ei hän varmaan piissä muutenkaan olisi yli 10-metrisessä aallokossa ja yli 30 m/s tuulissa.


    • Hfttyyhff

      Myrsky alkaa olla ohi, Tapion viesti:

      "HOWL CHANGING TO HUM OF THE WIND, WAVES GIVING A HAMMERING, OK Position: 42' 11.830 S 139' 38.162 E"

      On se kova kaveri.

      • purjepussit

        Aha, miksi niin?


      • minäsevastakovaolen
        purjepussit kirjoitti:

        Aha, miksi niin?

        No, kun on kovempi kuin sinä! Tai eihän se vielä kovuutta kovin paljon tarvitse ollakaan, vai kuinka?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe