Onko muita jotka ei tykkää hengailla ihmisten kaa?

lel

Oon 18v lukiolainen poika. Mulla ei ole tarvetta olla vuorovaikutuksessa muiden ihmisten kanssa. Huomasin 6 luokalla, että mua ei kiinnosta pätkääkään muut ihmiset joten aloin pikku hiljaa syrjäytymään ihan omasta tahdostani. Kerran kesälomalla vanhemmat lähti reissuun pariksi viikoksi ja sain vihdoin olla upoyksin kotona. Se oli parasta aikaa elämässäni. Mä huomasin sillon että olen yleisesti paljon iloisempi kun en joudu olemaan muiden ihmisten lähettyvillä.

Musta tuntuu, että olin jo täysin kypsä 10 vuotiaana, en ole paljoa muuttunut siitä lähtien, edelleen samat unelmat ja tavoitteet ja sama mielipide suurin piirtein kaikista asioista.

Noh, olen siitä lähtien sitten ollut itsekseni niin koulussa kuin vapaa-ajalla töitä lukuun ottamatta. Käyn siis osa-aikatyössä jossa joutuu olemaan tekemisissä muiden kanssa, mikä ei haittaa mua koska raha. Koulussa istun yksin tunneilla, hypäreillä ja ruokalassa, kuuntelen musaa ja teen läksyjä. En kyllä muista milloin viimeksi jouduin tekee kouluhommia kotona koska saan kaiken valmiiksi jo ennen kuin koulupäivä päättyy :D

Kun en ole töissä tai koulussa, poljen kuntopyörää ja nostelen painoja samalla kun katson leffaa, sarjaa tai youtube videoita. Tulee paska olo jos en kuntoile muutamaan päivään. Mul on siis oma kämppä.

Seurustelin vähän aikaa lukion ykkösellä yhden toisen hiljaisen tytön kanssa, mutta mulla ei ollu motivaatiota puhua samalle henkilölle joka viikko, saati joka päivä. Myönnän olevani kusipää, päätavoitteenani oli saada pesää. Kyl se tuntuu paremmalta kuin käteen vetäminen mut ei se ollu mitään sen ihmeellisempää. Jos en kirjotellu sille muutamaan päivään niin hän alko kyselee että "miks et kirjota". No ehkä koska mua ei kiinnosta jutella, Sherlock.

Ihmettelin vaan että onko muita tällasii ihmisii joilla ei ole masennusta tai sosiaalisten tilanteiden pelkoa jotka on ihan vapaaehtoisesti yksin? Tarkotan siis tällasii hardcore syrjäytyneitä joilla ei ole yhtäkään kaveria . Taidan kyllä olla ainut xD

4

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M313

      Terve!
      Itse en ole aivan omiin oloihin vetäytyvää tyyppiä, mutta vieraiden ihmisten tai suuremman porukan keskellä hiljennyn nopeasti, ellen yritä peitellä ärrymystäni/ahdistusta. Olen lukion ensimmäistä vuotta käyvä nuori ha olen huomannut kuitenkin pitäväni kesätyöstä, jossa saan jutella ihmisille, mutta työskennellä pääasiassa yksin. Ehkä olisin itsekin alkanut vetäytyä omaan kuoreeni yläasteen aikana, mutta päätin hakea tukioppilaisiin ja sain hieman uutta itsevarmuutta ja uusien ihmisten sietokykyä.

    • olet selvästi introvertti. netistä löytyy paljon aiheeseen liittyvää materiaalia.

      • lel

        Vau, luulin kyllä tehneeni sen erittäin selväksi, että olen introvertti, mut tosi hyvä havainto tex- 1 xD

        Eli kyllä, olen introvertti. Ja kyllä, olen poika jos joku vielä haluaa sanoa "olet selvästi poika".


    • andrukela

      Juu, bentsot korjaa asian

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe