MM. amisrformi on PELOLLA JOHTAMISTA

kokenutjanähnyt

Ammatillisen koulutuksen reformin toteuttamisen malli otettu NOKIAn vanhakantaisesta agraariyhteiskunnan ja natis-saksan johtamistyylistä.

Kysymykset Sanni Gran-Lasoselle, OKM:lle ja OPH:lle:

1. Millaiset kytkökset teillä on NOKIAn silloiseen johtoryhmään?
2. Milloin aidosti ryhdytte korjaaviin toimenpiteisiin, jotta ammatillisien koulutuksen johtamismalli korjataan? Kentällä tiedetään, että toimenpiteisiin olisi ryhdyttävä tämän syksyn (2018) kuluessa - aikaa juhlapuheisiin ei siis enää ole.
3. Milloin ryhdytte tarvittaviin toimenpiteisiin (ammatillisen) koulutuksen kentällä rehottavan työpaikkasyrjinnän ja työpaikkakiusaamisen kitkemiseksi tai edes vähentämiseksi? Erikoista on että juhlapuheissa ylistetty KiVa -koulu -hankkeen pääasiallinen tuotos on se, että kiusaaja (MYÖS TYÖPAIKKAKIUSAAJA) jää työpaikalle ja kiusattu sanotaan irti tai siirretään muualle.


Lähteet aiheeseen:

Tutkimus: Nokia uskalsi tehdä täyskäännöksen vasta kun pelolla johtaminen loppui
https://www.talouselama.fi/uutiset/tutkimus-nokia-uskalsi-tehda-tayskaannoksen-vasta-kun-pelolla-johtaminen-loppui/ca845428-c202-3e73-bd32-6d7a2a59a96c

Lue myös:

http://jultika.oulu.fi/files/nbnfioulu-201601141019.pdf

2

151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös_kokenut

      Minä esitän jatko- ja lisäkysymyksen tai pari sellaista po. teemaan:

      Miksi koulujen ja oppilaitosten johtotehtäviin (esim. rehtori, koulutuspäällikkö, opintopäällikkö, koulutusjohtaja jne.) useimmiten valikoituu narsisteja, psykopaatteja tai muuten tehtäviin soveltumattomia henkilöitä? Oletus: Valinta tapahtuu ns. hyvä-veli-järjestelmän kautta ja tuloksena.

    • Piologi

      OTSIKKO:

      Voisiko tuo olla myös:".....PELLOLLA....

      Minun mielestäni sopisi oikein hyvin: Opetusmaalimassa johtaminen on pellolla - usien kuvainnollisesti, mutta maaseutuelinkeinojen puolella myös fyysisesti.

      Minä puolestani esitän kysymyksen Herra Tasavallan Presidentille ja Lennu-koiralle:

      "Mihin & millaisiin toimenpiteisiin aiotte ryhtyä suomalaisen koulutuksen ja korkealuokkaisen sivistyksen säilyttämisekssi?" Esim. PISA-tutkimukset osoittavat kiistatta myös sen, että myös opetuksen taso on laskenut.

      Luonnollisesti sisäsiittoisella kansallla (=lukion biologiasta oppinut) on aikaisempaa enemmän oppimisvaikeuksia. Vrt. sukurutsaus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7150
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2510
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      102
      1947
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1517
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1069
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      853
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      729
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe