Kosteudenpoistaja?

Alehandr

Onko kokemuksia tai näkemyksiä kosteudenpoistajan (sähköinen) pitämisestä veneessä? Voisiko olla hyvä tapa pitää raikkaana? Ehkä jopa talven yli ulkona säilytettävässä veneessä, jos saa sinne sähköt?

17

3400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LämmitäÄläTiivistä

      Jos saat veneeseen sähköt niin pienitehoinen säteilylämmitin tai vaikka 100 w hehkulamppu riittää pitämään veneen kuivana ellei kyseessä ole tavattoman iso vene. Ei tarvitse mitään sähköistä kosteudenpoistajaa.

    • Ilmakuivuri

      Munulla on juuri hommattu pieni ilmankuivain veneeseen. Parin tunnin aikana se ei ollut kerännyt pisaraakaan vettä säiliöön. Ilma ei tosin tuntunutkaan kostealta. Kenttätestit jatkuu kun tällä viikolla vesipesen pilssin. Sitten on ainakin kosteutta mitä poistaa.
      Ajattelin hankkia etäohjattavan pistorasian, sekä kosteus- ja lämpömittarin kuivurille kaveriksi.

      • Kdkdkdkdkkdkkd

        Tosi fiksua vesipestä pilssi marraskuussa ja ihmetellä kun koko vene homeessä keväällä. Mitä jos kastelet tekstiilit samalla?


    • Eikö ne ole kalliita? Mikä etu on tuohon 100W lamppuun?

    • ilmakuivuri

      Uutena maksaa satasesta ylöspäin. Vie sähköä 200-400W. Etuna lämmittimeen nähden on että kerää kosteuden pois. Haittana minimi-toimintalämpötila 5 astetta.

      • Alehandr

        Olen katsellut Amazonissa malleja, jotka aktivoituvat, kun ilman kosteus on riittävän korkea ja kytkeytyvät pois kun se laskee. Pakkasella tai aurinkoisena päivänähän sitä on turha pitää päällä, kun ilma on kuivaa muutenkn.

        Sähkölamppu tai muu lämmitin - eikö siinä käy niin, että ilma lämpenee, mutta laidoille ja ikkunoille (jotka ovat kylmiä) tiivistyy kosteutta? Silloin tiivistynyttä vettä valuu verhoilun taakse ja kaappeihin, kenties homehtuu. Näin ei tietenkään käy, jos lämmitysteho on riittävän iso.


      • Alehandr kirjoitti:

        Olen katsellut Amazonissa malleja, jotka aktivoituvat, kun ilman kosteus on riittävän korkea ja kytkeytyvät pois kun se laskee. Pakkasella tai aurinkoisena päivänähän sitä on turha pitää päällä, kun ilma on kuivaa muutenkn.

        Sähkölamppu tai muu lämmitin - eikö siinä käy niin, että ilma lämpenee, mutta laidoille ja ikkunoille (jotka ovat kylmiä) tiivistyy kosteutta? Silloin tiivistynyttä vettä valuu verhoilun taakse ja kaappeihin, kenties homehtuu. Näin ei tietenkään käy, jos lämmitysteho on riittävän iso.

        Miten mahtaa käydä? Kun ilma veneessä hehkulampun lähellä pikkaisen lämpenee, se kerää kosteutta veneestä. Sitten se menee tuuletusluukusta ulos kosteus mukanaan. Tietääkö joku, kumpi käy?


      • Joakim1
        Bossu kirjoitti:

        Miten mahtaa käydä? Kun ilma veneessä hehkulampun lähellä pikkaisen lämpenee, se kerää kosteutta veneestä. Sitten se menee tuuletusluukusta ulos kosteus mukanaan. Tietääkö joku, kumpi käy?

        Kun ilmaa lämmittää, siihen mahtuu enemmän absoluuttista kostetta (siis g/m3) kuin ulkoilmaan. Lämmitys ilmanvaihto siis vie kosteutta ulos veneestä kunnes saavutetaan tasapaino, jossa kosteus veneessä on alempi kuin ulkona. Ulkona ei voi olla yli 100% kosteus, joten kastepiste laskee alle ulkoilman lämpötilan ja seinille ei voi kondensoitua vettä.

        Edellyttäen tietysti, että veneessä ei ole valmiiksi vettä (pilssissä, patjoissa tms,) ja veneeseen ei pääse talven aikana vettä muuten kuin kosteutena ilmanvaihdon mukana.

        Se on sitten toinen juttu miten hyvin 100 W lamppu tuohon riittää ja varsinkin kuivattaako se oleellisesti muita kajuuttoja kuin sen missä se on.

        Onhan pressulla peitetty vene jo itsessään jonkinlainen "kasvihuone". Pressu suojelee avaruuden kylmyydeltä eli vene kylmenee kirkkaina öinä vähemmän kuin ympäristö. Luultavasti veneessä keskilämpötila on ympäristöä suurempi ja siten vene pysyy jo luonnollisesti melko kuivana.

        Minulla ei ole veneessä mitään kuivatuskeinoja, mutta kuivatan sen huolella lämppärillä, kun pressu on jo päällä. Ei ole koskaan näkynyt kondensoitunutta vettä eikä tuntunut kosteulta veneessä.


      • on.jo.kuivaa

        Mikäs haitta se 5 asteen raja oikeastaan olisi. Siinä lämpötilassa absoluuttinen kosteus on jo oleellisesti pudonnut, vaikka ilma sumuiselta näyttäisikin. Itse tosin toimin samoin kuin Joakim ja yhtä hyvällä menestyksellä.


    • Kuivaaon

      Ilmankuivaimia on kahta tyyppiä kompresorilla ja absorvoiva ja jälkimäinen parempi tilojen ollessa viileät kuten tähän aikaa vuodesta.

      Itselläni on tuollainen tilattu Saksasta troctec merkkinen ja yleiskäytössä talvikauden autotallissa ja pyykin kuivauksessa sekä veneessä syyskaudella ja talvilevolle saatossa. Maksoi muistaakseni 140€ tuollainen absorvoiva kuivain.

      Jos tilat ovat 15 ja enemmän, niin kompressori kuivain alkaa toimimaan ja kesä lämmpötiloissa se on parempi, kuin absorvoiva kuivain, koska ei nosta lympäröivää lämpöä perustuen kompuran viilentämään kennoon joka kondensoi ilmaa kuivaksi.

      Ei ole mitään järkeä käyttää pidempi aikaisesti ja laite vaurioituu talvikäytössä, joten soveltuu ainoastaan lämpimässä säilöttäviin veneisiin ja alku kuivaukseen ulkona oleville, mutta kuivauksen jälkeen pitää vene sulkea tiiviisti, ettei kosteus tule uudestaan ulkoa sisään.

      Itsellä vene lämpösessä ja kuivaan sen sisätiloilta 25% suhteellista, suljen tuuletukset ja vene on raikas ja homeeton. Noissa halleissa on melkoinen kosteus alku talvesta ennen pakkasia, kun veneet kuivuvat ja ilmanvaihto ei kaksinen vaikka lämpöä on noin 12C läpi kauden, pakkasten tultua ja ajan kuluessa kosteus halleissa kuivuu ja ongelma poistuu

      Pyykin kuivaukseen se on todella peto ja autotallissa samoin loska / lumi kuormien kuivaus hoituu nopeasti

    • ilmankuivain

      Olen nyt kolme kertaa käyttänyt sähköistä ilmankuivainta veneessä. Se on ollut sen aikaa päällä kun olen ollut satamassa. Tänään oli lämpötila 5.5 astetta veneen sisällä sinne mennessä. Eberi ja ilmankuivain olivat päällä pari-kolme tuntia. Vettä kertyi pari desiä kuivurin kaukaloon. Vielä vaikuttaa ihan toimivalta laitteelta.

      • seppomartti

        Kai sulla on veneessäsi tuuletusta. Eli kuivaat ympäröivää ilmamassaa. Vettä tulee riittämään, ei lopu kesken.
        Veneessä suhteellinen kosyeu öaskee sen paremmin, mitä.kylmempää ilmaa eberillä lämmität. Pakkasessa jopa liian kuivaa. Siis ilmam kuivaajaa.


    • Erkki.Trotec

      Sähköisestä absorptiokuivaimesta on eniten hyötyä kesällä. Sitä voi pitää päällä sadepäivät ja vuorokauden verran reissusta tulon jälkeen, kun hengityksen ja ruoanlaiton kosteus on uponnut tekstiileihin. Kesällä ilmassa on eniten kosteutta ja home pärjää hyvin kun lämpöä on 15–25 astetta. Homeen siemenet kylvetään kesällä. Pakkasella veneessä on kuivaa. Luukut kiinni ja tavallinen suolaa sisältävä kosteudenkerääjä sisälle.

    • ariel371

      Joulukuusen kynttiläsarja, tietenkin hehkulampuin, on hyvä. Siinä on noin 50 W teho ja se jakautuu esim 10 metrille. Riittää koko veneeseen.

    • sunodyssey37

      Meillä on DeLonghi (DNC65) ilmakuivaaja veneessä. Kuten tässä aikaisemmin joku mainitsi, suurin hyöty on sateisella säälllä ihan kesällä/syksyllä. Meillä on tarvitteassa käytössä kesällä, syyskuussa koko ajan päällä kun ollaan kotipaikalla veneen nostoon asti ja sitten kun vene on ylhäällä niin on vielä päällä jokunen viikko ennen kun petivaatteet ym on pois.
      Toimii.

    • lämpötilaero

      Veneen sisäkosteus poistuu hyvällä tuuletuksella ja pienellä lämpötilaerolla ulkoilmaan nähden. Riittävä lämpöteho 100 W:n luokkaa. Itse pidän 33 jalkaisessa purjeveneessä 60 W:n hehkulamppua ja luukkuja tuuletusasennossa lokin anturi irroitettuna. Aina ollut rutikuiva ja hajuton purjehduskauden alussa.

      • Sunodyssey37

        Lokianturi on vähän haastava pitää pois paikalta kun vene on vedessä. ;)

        Minusta suurin hyöty kostaudenpoistajasta on kun venen on syksyisin vedessä. Myös heti noston jälkeen kun käydään sisällä veneessä paljon ja ulkona on kostea keli. Meidän Delonghi sammuttaa itseensä ennen kun menee pakkasen puolella. Säiliön proppu aina auki kun koko kuvaaja on keittiöaltaan yläpuolella. Vedet valuu aina suoraan ulos.
        Ensimmäisten pakkasten jälkeen meillä on pieni patteri (400W?) pienellä teholla ja vanha pöytätuuletin päällä talven läpi. Viime vuonna oli lokianturi poissa, tänä talvena reikä luultavasti vannasputki kun tiiviste pitäisi vaihtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2127
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      33
      2070
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1835
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1360
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1251
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1060
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1003
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      936
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      282
      895
    Aihe