Kosteudenpoistaja?

Onko kokemuksia tai näkemyksiä kosteudenpoistajan (sähköinen) pitämisestä veneessä? Voisiko olla hyvä tapa pitää raikkaana? Ehkä jopa talven yli ulkona säilytettävässä veneessä, jos saa sinne sähköt?
173483
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Jos saat veneeseen sähköt niin pienitehoinen säteilylämmitin tai vaikka 100 w hehkulamppu riittää pitämään veneen kuivana ellei kyseessä ole tavattoman iso vene. Ei tarvitse mitään sähköistä kosteudenpoistajaa.

Äänestä

Munulla on juuri hommattu pieni ilmankuivain veneeseen. Parin tunnin aikana se ei ollut kerännyt pisaraakaan vettä säiliöön. Ilma ei tosin tuntunutkaan kostealta. Kenttätestit jatkuu kun tällä viikolla vesipesen pilssin. Sitten on ainakin kosteutta mitä poistaa.
Ajattelin hankkia etäohjattavan pistorasian, sekä kosteus- ja lämpömittarin kuivurille kaveriksi.

Äänestä
  • Tosi fiksua vesipestä pilssi marraskuussa ja ihmetellä kun koko vene homeessä keväällä. Mitä jos kastelet tekstiilit samalla?

    Äänestä

Eikö ne ole kalliita? Mikä etu on tuohon 100W lamppuun?

Äänestä

Uutena maksaa satasesta ylöspäin. Vie sähköä 200-400W. Etuna lämmittimeen nähden on että kerää kosteuden pois. Haittana minimi-toimintalämpötila 5 astetta.

Äänestä
  • Olen katsellut Amazonissa malleja, jotka aktivoituvat, kun ilman kosteus on riittävän korkea ja kytkeytyvät pois kun se laskee. Pakkasella tai aurinkoisena päivänähän sitä on turha pitää päällä, kun ilma on kuivaa muutenkn.

    Sähkölamppu tai muu lämmitin - eikö siinä käy niin, että ilma lämpenee, mutta laidoille ja ikkunoille (jotka ovat kylmiä) tiivistyy kosteutta? Silloin tiivistynyttä vettä valuu verhoilun taakse ja kaappeihin, kenties homehtuu. Näin ei tietenkään käy, jos lämmitysteho on riittävän iso.

    Äänestä

  • Alehandr kirjoitti:

    Olen katsellut Amazonissa malleja, jotka aktivoituvat, kun ilman kosteus on riittävän korkea ja kytkeytyvät pois kun se laskee. Pakkasella tai aurinkoisena päivänähän sitä on turha pitää päällä, kun ilma on kuivaa muutenkn.

    Sähkölamppu tai muu lämmitin - eikö siinä käy niin, että ilma lämpenee, mutta laidoille ja ikkunoille (jotka ovat kylmiä) tiivistyy kosteutta? Silloin tiivistynyttä vettä valuu verhoilun taakse ja kaappeihin, kenties homehtuu. Näin ei tietenkään käy, jos lämmitysteho on riittävän iso.

    Miten mahtaa käydä? Kun ilma veneessä hehkulampun lähellä pikkaisen lämpenee, se kerää kosteutta veneestä. Sitten se menee tuuletusluukusta ulos kosteus mukanaan. Tietääkö joku, kumpi käy?

    Äänestä

  • Bossu kirjoitti:

    Miten mahtaa käydä? Kun ilma veneessä hehkulampun lähellä pikkaisen lämpenee, se kerää kosteutta veneestä. Sitten se menee tuuletusluukusta ulos kosteus mukanaan. Tietääkö joku, kumpi käy?

    Kun+ilmaa+lämmittää,+siihen+mahtuu+enemmän+absoluuttista+kostetta+(siis+g/m3)+kuin+ulkoilmaan.+Lämmitys+ilmanvaihto+siis+vie+kosteutta+ulos+veneestä+kunnes+saavutetaan+tasapaino,+jossa+kosteus+veneessä+on+alempi+kuin+ulkona.+Ulkona+ei+voi+olla+yli+100%+kosteus,+joten+kastepiste+laskee+alle+ulkoilman+lämpötilan+ja+seinille+ei+voi+kondensoitua+vettä.Edellyttäen+tietysti,+että+veneessä+ei+ole+valmiiksi+vettä+(pilssissä,+patjoissa+tms,)+ja+veneeseen+ei+pääse+talven+aikana+vettä+muuten+kuin+kosteutena+ilmanvaihdon+mukana.Se+on+sitten+toinen+juttu+miten+hyvin+100+W+lamppu+tuohon+riittää+ja+varsinkin+kuivattaako+se+oleellisesti+muita+kajuuttoja+kuin+sen+missä+se+on.Onhan+pressulla+peitetty+vene+jo+itsessään+jonkinlainen+"kasvihuone".+Pressu+suojelee+avaruuden+kylmyydeltä+eli+vene+kylmenee+kirkkaina+öinä+vähemmän+kuin+ympäristö.+Luultavasti+veneessä+keskilämpötila+on+ympäristöä+suurempi+ja+siten+vene+pysyy+jo+luonnollisesti+melko+kuivana.+Minulla+ei+ole+veneessä+mitään+kuivatuskeinoja,+mutta+kuivatan+sen+huolella+lämppärillä,+kun+pressu+on+jo+päällä.+Ei+ole+koskaan+näkynyt+kondensoitunutta+vettä+eikä+tuntunut+kosteulta+veneessä.

    Äänestä

  • Mikäs haitta se 5 asteen raja oikeastaan olisi. Siinä lämpötilassa absoluuttinen kosteus on jo oleellisesti pudonnut, vaikka ilma sumuiselta näyttäisikin. Itse tosin toimin samoin kuin Joakim ja yhtä hyvällä menestyksellä.

    Äänestä

Ilmankuivaimia+on+kahta+tyyppiä+kompresorilla+ja+absorvoiva+ja+jälkimäinen+parempi+tilojen+ollessa+viileät+kuten+tähän+aikaa+vuodesta.Itselläni+on+tuollainen+tilattu+Saksasta+troctec+merkkinen+ja+yleiskäytössä+talvikauden+autotallissa+ja+pyykin+kuivauksessa+sekä+veneessä+syyskaudella+ja+talvilevolle+saatossa.+Maksoi+muistaakseni+140€++tuollainen+absorvoiva+kuivain.Jos+tilat+ovat++15+ja+enemmän,+niin+kompressori+kuivain+alkaa+toimimaan+ja+kesä+lämmpötiloissa+se+on+parempi,+kuin+absorvoiva+kuivain,+koska+ei+nosta+lympäröivää+lämpöä+perustuen+kompuran+viilentämään+kennoon+joka+kondensoi+ilmaa+kuivaksi.Ei+ole+mitään+järkeä++käyttää+pidempi+aikaisesti+ja+laite+vaurioituu+talvikäytössä,+joten+soveltuu+ainoastaan+lämpimässä+säilöttäviin+veneisiin+ja+alku+kuivaukseen+ulkona+oleville,+mutta+kuivauksen+jälkeen+pitää+vene+sulkea+tiiviisti,+ettei+kosteus+tule+uudestaan+ulkoa+sisään.Itsellä+vene+lämpösessä+ja+kuivaan+sen+sisätiloilta+25%+suhteellista,+suljen+tuuletukset+ja+vene+on+raikas+ja+homeeton.+Noissa+halleissa+on+melkoinen+kosteus+alku+talvesta+ennen+pakkasia,+kun+veneet+kuivuvat+ja+ilmanvaihto+ei+kaksinen+vaikka+lämpöä+on+noin+12C+läpi+kauden,+pakkasten+tultua+ja+ajan+kuluessa+kosteus+halleissa+kuivuu+ja+ongelma+poistuuPyykin+kuivaukseen+se+on+todella+peto+ja+autotallissa+samoin+loska+/+lumi+kuormien+kuivaus+hoituu+nopeasti

Äänestä

Olen nyt kolme kertaa käyttänyt sähköistä ilmankuivainta veneessä. Se on ollut sen aikaa päällä kun olen ollut satamassa. Tänään oli lämpötila 5.5 astetta veneen sisällä sinne mennessä. Eberi ja ilmankuivain olivat päällä pari-kolme tuntia. Vettä kertyi pari desiä kuivurin kaukaloon. Vielä vaikuttaa ihan toimivalta laitteelta.

Äänestä
  • Kai sulla on veneessäsi tuuletusta. Eli kuivaat ympäröivää ilmamassaa. Vettä tulee riittämään, ei lopu kesken.
    Veneessä suhteellinen kosyeu öaskee sen paremmin, mitä.kylmempää ilmaa eberillä lämmität. Pakkasessa jopa liian kuivaa. Siis ilmam kuivaajaa.

    Äänestä

Sähköisestä absorptiokuivaimesta on eniten hyötyä kesällä. Sitä voi pitää päällä sadepäivät ja vuorokauden verran reissusta tulon jälkeen, kun hengityksen ja ruoanlaiton kosteus on uponnut tekstiileihin. Kesällä ilmassa on eniten kosteutta ja home pärjää hyvin kun lämpöä on 15–25 astetta. Homeen siemenet kylvetään kesällä. Pakkasella veneessä on kuivaa. Luukut kiinni ja tavallinen suolaa sisältävä kosteudenkerääjä sisälle.

Äänestä

Joulukuusen kynttiläsarja, tietenkin hehkulampuin, on hyvä. Siinä on noin 50 W teho ja se jakautuu esim 10 metrille. Riittää koko veneeseen.

Äänestä

Meillä on DeLonghi (DNC65) ilmakuivaaja veneessä. Kuten tässä aikaisemmin joku mainitsi, suurin hyöty on sateisella säälllä ihan kesällä/syksyllä. Meillä on tarvitteassa käytössä kesällä, syyskuussa koko ajan päällä kun ollaan kotipaikalla veneen nostoon asti ja sitten kun vene on ylhäällä niin on vielä päällä jokunen viikko ennen kun petivaatteet ym on pois.
Toimii.

Äänestä

Veneen sisäkosteus poistuu hyvällä tuuletuksella ja pienellä lämpötilaerolla ulkoilmaan nähden. Riittävä lämpöteho 100 W:n luokkaa. Itse pidän 33 jalkaisessa purjeveneessä 60 W:n hehkulamppua ja luukkuja tuuletusasennossa lokin anturi irroitettuna. Aina ollut rutikuiva ja hajuton purjehduskauden alussa.

Äänestä
  • Lokianturi on vähän haastava pitää pois paikalta kun vene on vedessä. ;)

    Minusta suurin hyöty kostaudenpoistajasta on kun venen on syksyisin vedessä. Myös heti noston jälkeen kun käydään sisällä veneessä paljon ja ulkona on kostea keli. Meidän Delonghi sammuttaa itseensä ennen kun menee pakkasen puolella. Säiliön proppu aina auki kun koko kuvaaja on keittiöaltaan yläpuolella. Vedet valuu aina suoraan ulos.
    Ensimmäisten pakkasten jälkeen meillä on pieni patteri (400W?) pienellä teholla ja vanha pöytätuuletin päällä talven läpi. Viime vuonna oli lokianturi poissa, tänä talvena reikä luultavasti vannasputki kun tiiviste pitäisi vaihtaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alehandr kirjoitti:

Onko kokemuksia tai näkemyksiä kosteudenpoistajan (sähköinen) pitämisestä veneessä? Voisiko olla hyvä tapa pitää raikkaana? Ehkä jopa talven yli ulkona säilytettävässä veneessä, jos saa sinne sähköt?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu