Ken olisi niin armoollinen...

LenovoG500

..että asentaisi koneelleni LENOVO G500 (niin, juuri se josta on viikonloppuna täällä keskusteltu) toimivan Ubuntun tai jonkun muun "liinuksen" että saisin nuorisolle koneen käyttöön?
Tokihan en vaadi että korvaukseta...

Aiheesta lisää https://keskustelu.suomi24.fi/t/15453039/lenovo-kaipaa-apua

5

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ähäkutti

      asenna itte liinuksisi

      • SivustaSeuraaja

        Suomalaisen "keskustelun" aatelia...


      • aate-linen
        SivustaSeuraaja kirjoitti:

        Suomalaisen "keskustelun" aatelia...

        Miten sellaisen voisi asentaa jota ei ole olemassakaan?


      • EadyCake

    • digiapu

      Lenove G500:sta on joskus aikoinaan ollut malleja kovasti eri kokoonpanoilla. Tarkemmat laitetiedot olisivat helpottaneet avun tarjoamista.
      Kun Ubuntun asennusmedia Live-versiona toimii, on järjestelmä todennäköisesti myös suoraa asennettavissa. Joillakin ko. laitteen esittelysivuilla nimenomaan kerrottiin Ubuntu-jakelun (pääosin) toimineen.
      "Nykynuorisolle" ei vain enää _välttämättä_ sovellu jo ikääntynyt kone vastaamaan heidän tarpeitaan. Riippuu toki pitkälti siitä, mihin laitetta on tarkoitus käyttää.
      Helsingin kaupungin kirjasto tarjoaa erilaisia apusia digi-laitteiden käyttöön. Mm. Jätkäsaaressa on kaupungin kirjasto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      19
      3883
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3724
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      20
      2604
    5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      32
      2334
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2322
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2276
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2036
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1790
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1621
    Aihe