Opetus nykyään vs 1980-luvulla

mitenonse

Vieläkö autokoulussa opetetaan nykyään että liikutaan ripeästi nopeudella rajoitus 10 km/h eikä haitata muuta liikennettä hidastelemalla?

8

819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opepope

      Ei opeteta eikä opetettu80-luvullakaan

      • oleparehellinen

        No pysytäänpä nyt kuitenkin totuudessa, vaikka se uusien ylinopeussysteemien valossa näyttääkin hyvin erikoiselta niin kyllä tuo on kuitenkin totta ja ihan omakohtaisesti koettua.


      • Vroooum
        oleparehellinen kirjoitti:

        No pysytäänpä nyt kuitenkin totuudessa, vaikka se uusien ylinopeussysteemien valossa näyttääkin hyvin erikoiselta niin kyllä tuo on kuitenkin totta ja ihan omakohtaisesti koettua.

        Olen itsekin käynyt autokoulun 80-luvun alussa ja ei silloin tullut kuuloonkaan, että olisi opetettu tai edes sallittu ajaa ylinopeutta.

        Mutta jossainhan on tietenkin opetettu niitä, jotka nyt roikkuu viiden metrin päässä 80 km/h vauhdissa toisen takapuskurissa. Ehkä kävit siinä autokoulussa.


    • bboyuu

      Ei!! Kusin inssin sillä, että kiihytin liittymässä 90km/h kun nopeusrajoitus oli 80km/h. ÄLÄ AJA YLINOPEUTTA autokoulussa!

      • Anonyymi

        EN aja ylinopeutta.Kerran tuli tolpasta sakko,toista kertaa ei tule.Vakkari on nopeus 5 km.sillä mennään.


    • Anonyymi

      Ja opetettiin myös että 10 km ylitys vain hetkellisesti ohitustilateissa. Nopeusrajoitusta EI saa ylittää ajaessa,pieni alinopeus ei ole kielletty.

    • Anonyymi

      Itse alointin autokoulun viime vuoden puolella ja sin kortin maaliskuun alussa. Mulle ainakin teoriatunneilla ja ajo-opettajan toimesta sanottiin, ettei ylinopeus ole missään kohdassa sallittua. Se merkkihän ilmoiittaa suurimman sallitun nopeuden. Hiljempaa voi ajaa, mutta ei saa aiheuttaa vaaraa liikenteelle. Keliolosuhteen ja tien huono kunto, ovat tietenkin tekijöitä, jolloin ei ehkä kannata sitä ihan suurin nopeutta ajaa. Ylinopeutta ei saa myöskään ajaa ohitustilanteissa tai jos hälytysajoneuvo takana.

    • Anonyymi

      Autokoulujen työnlaatu vähintäänkin kyseenalaista. Alankoulutus huonoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      137
      3832
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      66
      2702
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      49
      2689
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      85
      2483
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      33
      2350
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1458
    7. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      82
      1312
    8. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      637
      1306
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      163
      1153
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1066
    Aihe