Ei ole järkeä maksaa kaiken maailman mietinnöille, komiteoille jne. kokous palkkioita kun ei mitään saada aikaiseksi. Kelalta perustoimeentulotuki päätökset takaisin kunnille. noin 800€kk eläkkeellä ei tule toimeen, ja Kela laskee vielä asumistuen tuloksi. Normit päin persettä, ja leipäjonot kutsuu, että saa jotain syödäkseen. Maksan vuokraosuuteni, sähkön, nettiä ei hyväksytä, eikä kännykkä laskuja, jotka ovat kaikille suomalaisille tärkeitä, että jotenkin pystyy viestimään ystävillekin, jopa soittaa joskus. Kannattaako asua muualla kuin teltassa nuotion äärellä. Ajattelen vakavasti sanoa irti asuntoni. Jäisi tuo pieni eläke käyttööni. Myisin kaiken irtaimistoni yksiöstä. Kävisin saunomassa uimahalleissa eläke alennuksilla. Pesukonettakaan en tarvitsisi, läppäriäni, kirjastossa nekin palvelut, jos pesee pyykkinsä lavuaareissa. Posterestante osoite. Diakonissalla käyntejä. Tätäkö on Suomen suomalaisille hyvinvointi yhteiskunta nykyään, kun on nuoresta pitäen tehnyt töitä, ja maksanut veroja, laskuja, maksua myös nuorempana kotiin. Nyt työeläkettäkin kertyy nuoremmilta. Missä menee sietokyvyn rajamme?
Kelan normit perustoimeentuloon päin vittua
Kohottakaanormeja
1207
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos muutat telttaan, eli olet vailla vakinaista asuinpaikkaa, et voi saada KELAsta asumistukea kohtuullisiin asumismenoihin. Toimeentulotuessa huomioidaan ainakin sähkö-, ja muut asumiseen välittömästi liittyvät menot. Mikäli olet asuntoa vailla, ei tällaisia menoja huomioida toimeentulotuessasi.
Kun eläkkeesi on 800 e/kk, ja jos muutat telttaan, ei sinulla silloin ole mitään asumiskuluja, jolloin eläkkeesi riittää mainiosti itsesi elättämiseen ja tarpeellisiin harrastuksiin. Et toisin sanoen saisi metsään muuttamisen jälkeen muita tukia kuin eläkkeesi. Mutta säästöähän sekin taitaa olla.