Mistä perkeleestä?

KotiSivuVäliLehti

Käytän Operaa suomenkielisessäWindows 8.1:ssä ja nyt Opera aukaiseee käynnistettäessä oikean sivun kuten ennenkin. Mutta nyt Opera aukaisee uuteen välilehteen jonkun saatanan www.msn.com/fi-fi -sivun. Tämä alkoi noin viikko sitten ja tapahtuu koneen käynnistyksen jälkeen. Tätä ei tapahdu, jos suljen Operan ja käynnistän uudelleen.

Operan asetuksista en ole löytänyt mitään syytä. Windowsin Ohjauspaneelin Internet-asetukset ikkunassa on kohta: "Jos haluat luoda kotisivuvälilehtiä, kirjoita jokainen osoite omalle rivilleen." Siinä oli toiminnan muutoksen jälkeen osoite http://g.uk.msn.com/HPALL14/74, jonka poistaminen deletellä ei auttanut, vaan se hyppäsi takaisin seuraavalla kerralla. Muutin sen sitten toiseksi www-osoitteeksi, joka näkyy nyt, mutta sekään ei auttanut. Nyt Opera aukaisee toisen msn-osoitteen kuin alunperin. Itse asiassa en halua luoda yhtään kotisivuvälilehteä, mutta miten se voidaan estää, kun osoitteen deletointi ja Käytä-näppäimen painaminen ei auta?

Onko tämä virus itsestään perkeleestä vai kenties MS:ltä? Liittyykö tämä käyttöjärjestelmän tai jonkun ohjelman päivitykseen? Koneessani on Avast ja Comodo, mutta nekään eivät näköjään pysty kaikkia haittaohjelmia torjumaan.

8

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bourbonangel

      1."Koneessani on Avast ja Comodo"....Ota toinen pois koneesta, kahta virustutkaa ei saisi olla samassa koneessa.
      2. Asenna Opera uudestaan.
      3. Asenna Opera Developer.
      Siis kokeile....
      Minulla on Win8.1:ssä molemmat versiot ja kaikki toimii hyvin.

    • UAC-palomuuri-onJoOK

      Operan asetuksia muuttamalla. Kato asennetut lisäosat.
      (Uudelleen asenna opera)

      Poista avast ja comodo, ei liity tohon msn.com asiaan vaan siksi koska ne ovat PUP. Luulet niiden tekevän jotain konkreettista mutta ilman niitä olisi parempi.

    • nämäpielessä

      1. Windows 8.1 mäkeen ja parempi Windows 10 tilalle vielä kun saa ilmaiseksi
      2. Avast ja Comodo mäkeen ja tilalle Bitdefender free.

      • bourbonangel

        Itse pidän Win 8.1 pari vuotta vielä toki tiedän että MS ei korjaa probleemia enään vaan yrittää pakottamaan käyttämään kymppiä mikä on myös buginen.
        Avira ja Bitdefender ovat mun valinnat koneissani.


      • tablettikäyttöön8
        bourbonangel kirjoitti:

        Itse pidän Win 8.1 pari vuotta vielä toki tiedän että MS ei korjaa probleemia enään vaan yrittää pakottamaan käyttämään kymppiä mikä on myös buginen.
        Avira ja Bitdefender ovat mun valinnat koneissani.

        Kannattaa vaihtaa Windows 10 vielä kun saa ilmaiseksi/ 7 eurolla Pro version. 8.1 tuki kun ei kestä enää pitkään ja muutenkin se on epäkäytännöllinen pc koneilla.


      • bourbonangel

        Joo mulla on noita kymppejä useitakin, Miksi haluan pitää kasin johtuu esim. Win.storessa (pilvessä) voin pelata eri pelejä, Kasin pelejä ei voi pelata kympillä ja päinvastoin.
        Myös Win8.1 start ei kestä kauan mutta Win10 start tekee "hulluksi" joutuu odottamaan kauan.
        Kasin tuki kestää toki pitempään kuin seiskan, kai vuoteen 2022.
        Minulla ei ole montaa harmia mun win 8.1:stä, ainoastaan Hotmail/Outlook app ei toimi kunnolla, nykyään voin vastaanottaa postia mut en voi lähettää vaikka ilmoittaa että on lähetetty.
        Siis käytän nettiselainta posteihin kasissa. No Big Deal.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      4009
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      14
      3788
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      63
      3021
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2992
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      147
      2585
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      63
      2433
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2133
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      112
      1528
    9. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      26
      1439
    10. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      65
      1360
    Aihe