Viestittely on keskittynyt viime aikoina pelkästään erään ulkoilureitin kustannuksiin. Kiitos muutaman aktiivisen asukkaan.
On hyvä välillä vaihtaa puheenaihetta ja muistuttaa, että useita miljoonia on mennyt hukkaan julkisten rakennusten kosteusvaurioiden ja sisäilmaongelmien vuoksi.
Kunnantalon kosteusongelmiahan korjailtiin aikanaan parilla miljoonalla. Ei tullut kuntoon, vaan se odottaa nyt purkamista.
Koulukeskusta on veistelty moneen otteeseen ja monesta eri nurkasta. Ja nekin korjaukset ovat pääosin epäonnistuneet. Sen paremmin alakoulu kuin yläkoulukaan eivät ole kunnossa. Väistötiloina toimivat parakit ovat tulleet maksamaan mansikoita ja muuraimia.
Naurettavin juttu on viimeksi kuultu tieto, että Nuolialan koulussakin on ongelmia. Ainoa Terve Rakennus on paikallislehden mukaan Hyrsingin koulu. Mutta sehän onkin rakennettu wanhaan hyvään aikaan wanhoista hyvistä rakennusmateriaaleista.
Toki lukiossakaan ei ole vielä ollut ongelmia. Mutta sehän onkin vielä aivan uusi, ja se rakennettiinkin pressujen alla säältä suojassa, joten toivoa sopii, että sen sisäilma pysyy puhtaana. Kunhan vain pidetään ilmanvaihdosta huolta.
Miljoonien haaskaamista
2
208
Vastaukset
- Säästyymiljoona
Uutta kunnantaloa ei tarvitse edes rakentaa ,virastot voivat toimia hajasijoitettuna vuokratiloissa.Nykyisenä nettiaikana asiat muutenkin hoidetaan verkossa ,eikä kaikkien palveluiden tarvitse olla saman katon alla. Pelkkiä valtuuston kokouksia ja virkailijoiden sosiaalista elämää varten ei kannata uutta bunkkeria rakentaa.
- Verot
Onhan tuo koulujen ja toimistojen hoito ollut luvattoman huonoa. Lähtiköhän homma lapasesta, kun aloitettiin ilmanvaihdolla säästämään liikaa energiaa. Tai sitten tapahtuu tavallinen kondensoituminen, kun ei osata rakentaa ja alipaineistaa tiloja.
Veronmaksaja maksaa, kun päättäjät päättää ja virkamiehet hoitaa asioita miten sattuu. Sinänsä tässä on kuitenkin selvä yhteys erään ulkoilureitin suhmurointiin. Ei tule sekään halvaksi. Ja asukkaat maksaa joko veroina tai korkeina asuntojen hintoina.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.3011160- 498707
- 1375415
- 1443714
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353574- 403298
- 572618
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak572235- 301847