Käsitykseni siirtolaisesta on kuitenkin erilainen. Perustuu niihin tosiaisioihin, jotka itse tiedän meidän suomalaisten kohdalla viimeisten 50 vuoden kohdalla: - pakko muuttaa pois kun ei onmassa maassa työtä tai elinmahdollisuutta (kuten omassa maassamme Suomessa 1960-70 -luvulla noin 400.000:lla) - asunto valmiina, jos ja kun kohdemaa haluaa ottaa vastaan - luvat kunnossa - halu sopeutua (mikä ei meillä suomalaisilla oikein ole tahtinut onnistua edelleenkään)
Olemmeko olleet myös onnenonkijoita. Varmasti. Ja onko meistä ollut muuta kuin haittaa. Hyvin todennäköisesti monen ruotsalaisen mielestä. Vai mitä itse ajattelisit, jos tänne olisi muuttanut lähes puoli miljoonaa ruotsalaista.
0Äänestä
Todellisuus_esiin
Italian kohdalla tuon ymmärtää. Siellä on muutenkin talous kuralla ja työpaikat vähissä. Ja lisäksi siirtolaisia on tullut valtava määrä. Jossain vaiheessa tietyt tahot Italiassa tahkoivat rahaa siirtolaisilla, nyt sekin vaihe alkaa olla ohi. Eikä siirtolaisilla ole hyvät oltavat myöskään, sillä kaikille ei ole asuntoja tai ruokaa.
Italia halunnee, että sieltä lähtisi miljoona siirtolaista eteenpäin muihin Euroopan maihin. Saksa alkaa pian näyttää houkuttelevalta paikalta. Mutta ottaako Saksakaan enää vastaan kaikkia halukkaita?
Kunpa nyt alettaisiin panostaa lähtömaiden oloihin! Siirtolaisuus ei ole ratkaisu mihinkään ongelmaan. Euroopan maiden on keksittävä muu keino talouskasvuun kuin halpatyövoima. Lähtömaiden on taas kannettava vastuu omasta hyvinvoinnistaan sekä ihmisoikeuksiin sitoumisesta, tasa-arvosta, köyhien auttamisesta jne. Siirtolaisuus vain kasvattaa maailman olemassa olevia ongelmia ja kehittää uusia niiden lisäksi.
0Äänestä
raha.on.hyvästä
Minusta sitä pitäisi lisätä.
0Äänestä
nuivasti-suhtautuen
Kaikki tuet pois, jos ihte ihtesä elättää -silloinkin on suomen tapoja noudatettava, muuten matkapassit äkäseen.
19 euroa riittää varsin hyvin, kun ei tarvitse maksaa asumista, ruokaa, vaatteita eikä lääkäriä. Se on vähän liikaakin - saavatko he siis viikossa 100€?
Aika moni suomalainenkin olisi iloinen, jos voisi tuhlata joka päivä 19 euroa miten huvittaa. Itselläni ainakin on tällä viikolla torstaista sunnuntaihin asti käytettävissä 20€. Joskus on ollut vähemmänkin.
0Äänestä
ja-het-sitten
matut pihalle suomesta jotkalehtamasta
0Äänestä
HeidiSuvainen
Eikö meidän kannattaisi järjestää jonkinlainen mainos- tai tiedotuskampanja tuolla Italiassa , siitä mitä Suomi voi tarjota turvapaikanhakijoille ?
Mehän olemme rikas hyvinvointivaltio jolla on kyllä varaa antaa apua hädänalaisessa tilanteessa olevalle ihmiselle. Onhan se jo ihmisoikeuksien kunnioittamistakin , joten miksi pitäisimme kynttiläämme vakan alla ja pitäisimme tämän kaiken vain itsekkäästi omanamme mitä täällä on jaettavissa ?
Suomi tarjoaa selvästi paremmat edut kuin Italia , kuten näkee jo tästäkin jutusta:
"Yle Uutiset selvitti, paljonko turvapaikanhakijoille maksetaan taloudellista tukea Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa kuukaudessa. Vertailu perustuu maahanmuuttovirastojen sivuilta kerättyyn tietoon, eikä sisällä esimerkiksi mahdollisia turvapaikanhakijoille maksettavia erityisavustuksia.
Yle Uutiset laski, paljonko kahden aikuisen ja kolmen lapsen perheelle maksettaisiin rahallista tukea eri puolilla pohjoismaita.
Suomessa saa 1140 euroa / kuukausi , mikäli siis Esimerkeissä olevat luvut laskettiin siten, että kuhunkin maahan tulisi kahden aikuisen ja kolmen lapsen (10-, 15-, ja 17-vuotiaat) perhe. Esimerkkitapauksissa majoituksen ylläpitäjä ei tarjoa perheelle ruokaa. Tällöin tuki on korkeampi.
Vastaanottorahan lisäksi Suomessa turvapaikanhakija saa maksuttoman asumisen sekä maksuttoman terveydenhuollon , mutta koska kyse on maahanmuuttajista ja heille suunnatuista rahallisista tuista on tietystikin tukijärjestelmien vertailu vaikeaa. Tottakai.
Onneksi meidän aina valppaat virkamiehemme selvittävät jokaisen turvapaikanhakijan kohdalta erikseen , mikäli heillä on varallisuutta tai omaa rahaa käytössään tahi saavat rahaa jostakin muualtakin kuin täältä , jolloin se toki vaikuttaa heidän kohdallaan vastanottorahaa pienentävästi , kuten uuninpannkopoika tietää kertoa kolumnissaan seuraavasti :
"... vastaanottorahaa puutteellisin tiedoin. Hän väittää, että sitä maksetaan riippumatta siitä, kuinka paljon turvapaikanhakijoilla on mukanaan omaa rahaa ja kuinka paljon he saavat kotimaastaan vanhemmiltaan rahaa. Tämä ei pidä paikkaansa, vaan saapujan omat rahat pienentävät vastaanottorahaa tai eväävät sen kokonaan. Vastaanottorahan määrät löytyvät täältä. Suurimmatkin summat ovat paljon pienempiä kuin toimeentulotuen perusosa."
-- Näin tietää uuninpankkopoika. Sehän se vasta onkin temppu ottaa selville vastahakoiselta turvapaikanhakijalta , että paljonko sitä varallisuutta mahtaa olla tai mahtaako peräti rahnaa tulla muualtakin kuin Suomen valtiolta ?
Onkohan kukaan turvapaikanhakija koskaan ikinä nauttinut pienempää rahasummaa kuin mikä on maksimimäärä hänen kohdallaan... ?
0Äänestä
Rtfgggvv
Odotan mielenkiinnolla milloin italia alkaa työntämään laitta laittomia matuja pohjoiseen sosiaaliturvaan....
Uhkailuka on jo esitetty jos EU kovistelee liikaa budjettikurilla
0Äänestä
Tukihoukuttimet
Ei italian tarvi työntää matuja mihinkään, matut lähtee itsestään kun tuet loppuu. Virossa ei ole matuja koska matuille ei makseta tukia, eikä kukaan hauku heitä rasisteiksi.
0Äänestä
Suomee
Kyllä nämä hädänalaiset on saatava turvaan Italiasta . Suomi voisi rikkaana maana näyttää esimerkkiä ja voisimme perustaa ilmasillan Italian ja Suomen välille. Näin mekin voisimme kantaa vastuumme maailman pakolaiskriisistä .
0Äänestä
RobertKinty
Salvini onkin äijjä.
0Äänestä
Todellisuus_esiin
On aika selvää, ettei velkainen maa voi maksaa yhtäkkiä miljoonalle ihmiselle 35€ päivässä. Varsinkin, kun tulijoita on jatkuvasti lisää, eikä kukaan voi tietää, kuinka paljon. Eiväthän siirtolaisetkaan halua asua maassa, joka ei voi tarjota heille minkäänlaista tulevaisuutta.
Juuri näin Suomessakin pitäisi olla. Töihin maahanmuuttajat pitää saada tai pois maasta loisimasta. Ennen kuin Suomessakin tilanne on huono. Maahanmuutto on Suomen suurin uhka. Suomen oma kansa ensin ja sitten katsotaan jääkö jotain muuhun.
0Äänestä
qåaäzm
Entä jos heitä tulee puoli miljoonaa, miljoonia? Onko heille tarjota työtä, ja antaako heidän pyhä kirja luvan kotoutua? Ns. suvaitsevaiset elävät uskomattomassa kuplassa tai haavemaailmassa, jossa arkirealismi ei loista olemassaolollaan. Aivan kuin osa kansaa olisi huumattu jollain aineella. Ei järjen häivää heidän ajatuksissaan. Kuinka he meinaavat torjua ilmastonmuutosta josta juuri he kohkaavat. Silläkö että otetaan miljoonia tänne pohjolaan herkkää luontoa rasittamaan länsimaisella elämäntyylillä?
Entä jos heitä tulee puoli miljoonaa, miljoonia? Onko heille tarjota työtä, ja antaako heidän pyhä kirja luvan kotoutua? Ns. suvaitsevaiset elävät uskomattomassa kuplassa tai haavemaailmassa, jossa arkirealismi ei loista olemassaolollaan. Aivan kuin osa kansaa olisi huumattu jollain aineella. Ei järjen häivää heidän ajatuksissaan. Kuinka he meinaavat torjua ilmastonmuutosta josta juuri he kohkaavat. Silläkö että otetaan miljoonia tänne pohjolaan herkkää luontoa rasittamaan länsimaisella elämäntyylillä?
Miljoona lisää olisi tämän maan loppu. Jo nyt tietyillä alueilla maahanmuuttajia on liikaa.
0Äänestä
flekmaattista
he itse varmaan haluu päästä kotio.pitäskö heiä tehä "varjohallitus "suomest käsin,vähä niinku tsempata maasa asioita Oikeeseen suuntaan,ees jotain,ku tuota vapaata aikaakin ylenpalttisesti riittää,eikä olla tääl arvostelun kohteena.
0Äänestä
meilläONunelma
jos suomeenkin tulleet, n 30 000-40000 ,aikuista miestä,SIIS MIESTÄ! olisivat olleet viehättäviä naisia,kyllä olis rajat menneet KIINNI! Eikä olis mitään kotouksia.
Nyt "marit" peuhaa vokeissa ym. basareissa lähi-idän uskovaisten kanssa ja valtio maksaa;SIIS ME VERONMAKSAJAT!
Päättäjä suomi nainen on SAIRAS! todella typeryksiä,,,
0Äänestä
EiköTotta
Maryam Abdulkarim, Maryam Askar, Suldaan Said Ahmed, Husu Hussein, Kadar Gelle jne jne.... tietävät sen että Suomi on rikasmaa ja meillä on varaa elättää ikuisesti nämä kaikki välimeren yli tulevat ”kehot” jos vain tahdomme.... siis kyse on vain siitä eettä haluammeko asuomesta Islamilaisen kalifaatin, vai emme. On kaikkien päätöslauselmien vastaista ja todella rasistista ja ihmisoikeuksia loukkaavaa vastustaa Islamilaista väestönvaihdosta Suomessa.....
0Äänestä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Herää+kysymys,+miksi+näille+tunkeutujille+täytyy+maksaa+euron+euroa?+Ei+nämä+vihamieliset+maahantunkeutujat+ole+edes+siirtolaisia.+Siirtolaiseksi+voidaan+kutsua+ihmistä+jolla+on+itsehankittuna:
-työpaikka+valmiina.
-asunto+valmiina.
-matkustusasiakirjat+kunnossa.
-työ/oleskeluluvat+kunnossa/hankittuina/maksettuina.
-halu+sopeutua+vallitsevaan+kulttuuriin.
Nyt+eurooppaan+virtaa+ainoastaan+ilmaista+elatusta+kärkkyviä+onnenonkijoita,+joista+ei+110%+varmuudella+tule+ikinä+olemaan+muuta+kuin+suunnatonta+haittaa.
Käsitykseni siirtolaisesta on kuitenkin erilainen. Perustuu niihin tosiaisioihin, jotka itse tiedän meidän suomalaisten kohdalla viimeisten 50 vuoden kohdalla:
- pakko muuttaa pois kun ei onmassa maassa työtä tai elinmahdollisuutta (kuten omassa maassamme Suomessa 1960-70 -luvulla noin 400.000:lla)
- asunto valmiina, jos ja kun kohdemaa haluaa ottaa vastaan
- luvat kunnossa
- halu sopeutua (mikä ei meillä suomalaisilla oikein ole tahtinut onnistua edelleenkään)
Olemmeko olleet myös onnenonkijoita. Varmasti. Ja onko meistä ollut muuta kuin haittaa. Hyvin todennäköisesti monen ruotsalaisen mielestä. Vai mitä itse ajattelisit, jos tänne olisi muuttanut lähes puoli miljoonaa ruotsalaista.
Italian kohdalla tuon ymmärtää. Siellä on muutenkin talous kuralla ja työpaikat vähissä. Ja lisäksi siirtolaisia on tullut valtava määrä. Jossain vaiheessa tietyt tahot Italiassa tahkoivat rahaa siirtolaisilla, nyt sekin vaihe alkaa olla ohi. Eikä siirtolaisilla ole hyvät oltavat myöskään, sillä kaikille ei ole asuntoja tai ruokaa.
Italia halunnee, että sieltä lähtisi miljoona siirtolaista eteenpäin muihin Euroopan maihin. Saksa alkaa pian näyttää houkuttelevalta paikalta. Mutta ottaako Saksakaan enää vastaan kaikkia halukkaita?
Kunpa nyt alettaisiin panostaa lähtömaiden oloihin! Siirtolaisuus ei ole ratkaisu mihinkään ongelmaan. Euroopan maiden on keksittävä muu keino talouskasvuun kuin halpatyövoima. Lähtömaiden on taas kannettava vastuu omasta hyvinvoinnistaan sekä ihmisoikeuksiin sitoumisesta, tasa-arvosta, köyhien auttamisesta jne. Siirtolaisuus vain kasvattaa maailman olemassa olevia ongelmia ja kehittää uusia niiden lisäksi.
Minusta sitä pitäisi lisätä.
Kaikki tuet pois, jos ihte ihtesä elättää -silloinkin on suomen tapoja noudatettava, muuten matkapassit äkäseen.
italiassa+oman+kansan+tilanne+on+vaikea.
esim+nuorten+italialaisten+työttömyys+n+30+%+joten+miksi+raahata+maahan+lisää+työttömiä
19 euroa riittää varsin hyvin, kun ei tarvitse maksaa asumista, ruokaa, vaatteita eikä lääkäriä. Se on vähän liikaakin - saavatko he siis viikossa 100€?
Aika moni suomalainenkin olisi iloinen, jos voisi tuhlata joka päivä 19 euroa miten huvittaa. Itselläni ainakin on tällä viikolla torstaista sunnuntaihin asti käytettävissä 20€. Joskus on ollut vähemmänkin.
matut pihalle suomesta jotkalehtamasta
Eikö meidän kannattaisi järjestää jonkinlainen mainos- tai tiedotuskampanja tuolla Italiassa , siitä mitä Suomi voi tarjota turvapaikanhakijoille ?
Mehän olemme rikas hyvinvointivaltio jolla on kyllä varaa antaa apua hädänalaisessa tilanteessa olevalle ihmiselle. Onhan se jo ihmisoikeuksien kunnioittamistakin , joten miksi pitäisimme kynttiläämme vakan alla ja pitäisimme tämän kaiken vain itsekkäästi omanamme mitä täällä on jaettavissa ?
Suomi tarjoaa selvästi paremmat edut kuin Italia , kuten näkee jo tästäkin jutusta:
"Yle Uutiset selvitti, paljonko turvapaikanhakijoille maksetaan taloudellista tukea Suomessa, Ruotsissa, Norjassa ja Tanskassa kuukaudessa. Vertailu perustuu maahanmuuttovirastojen sivuilta kerättyyn tietoon, eikä sisällä esimerkiksi mahdollisia turvapaikanhakijoille maksettavia erityisavustuksia.
Yle Uutiset laski, paljonko kahden aikuisen ja kolmen lapsen perheelle maksettaisiin rahallista tukea eri puolilla pohjoismaita.
Suomessa saa 1140 euroa / kuukausi , mikäli siis Esimerkeissä olevat luvut laskettiin siten, että kuhunkin maahan tulisi kahden aikuisen ja kolmen lapsen (10-, 15-, ja 17-vuotiaat) perhe. Esimerkkitapauksissa majoituksen ylläpitäjä ei tarjoa perheelle ruokaa. Tällöin tuki on korkeampi.
Vastaanottorahan lisäksi Suomessa turvapaikanhakija saa maksuttoman asumisen sekä maksuttoman terveydenhuollon , mutta koska kyse on maahanmuuttajista ja heille suunnatuista rahallisista tuista on tietystikin tukijärjestelmien vertailu vaikeaa. Tottakai.
Onneksi meidän aina valppaat virkamiehemme selvittävät jokaisen turvapaikanhakijan kohdalta erikseen , mikäli heillä on varallisuutta tai omaa rahaa käytössään tahi saavat rahaa jostakin muualtakin kuin täältä , jolloin se toki vaikuttaa heidän kohdallaan vastanottorahaa pienentävästi , kuten uuninpannkopoika tietää kertoa kolumnissaan seuraavasti :
"... vastaanottorahaa puutteellisin tiedoin. Hän väittää, että sitä maksetaan riippumatta siitä, kuinka paljon turvapaikanhakijoilla on mukanaan omaa rahaa ja kuinka paljon he saavat kotimaastaan vanhemmiltaan rahaa. Tämä ei pidä paikkaansa, vaan saapujan omat rahat pienentävät vastaanottorahaa tai eväävät sen kokonaan. Vastaanottorahan määrät löytyvät täältä. Suurimmatkin summat ovat paljon pienempiä kuin toimeentulotuen perusosa."
-- Näin tietää uuninpankkopoika. Sehän se vasta onkin temppu ottaa selville vastahakoiselta turvapaikanhakijalta , että paljonko sitä varallisuutta mahtaa olla tai mahtaako peräti rahnaa tulla muualtakin kuin Suomen valtiolta ?
Onkohan kukaan turvapaikanhakija koskaan ikinä nauttinut pienempää rahasummaa kuin mikä on maksimimäärä hänen kohdallaan... ?
Odotan mielenkiinnolla milloin italia alkaa työntämään laitta laittomia matuja pohjoiseen sosiaaliturvaan....
Uhkailuka on jo esitetty jos EU kovistelee liikaa budjettikurilla
Ei italian tarvi työntää matuja mihinkään, matut lähtee itsestään kun tuet loppuu. Virossa ei ole matuja koska matuille ei makseta tukia, eikä kukaan hauku heitä rasisteiksi.
Kyllä nämä hädänalaiset on saatava turvaan Italiasta . Suomi voisi rikkaana maana näyttää esimerkkiä ja voisimme perustaa ilmasillan Italian ja Suomen välille. Näin mekin voisimme kantaa vastuumme maailman pakolaiskriisistä .
Salvini onkin äijjä.
On aika selvää, ettei velkainen maa voi maksaa yhtäkkiä miljoonalle ihmiselle 35€ päivässä. Varsinkin, kun tulijoita on jatkuvasti lisää, eikä kukaan voi tietää, kuinka paljon. Eiväthän siirtolaisetkaan halua asua maassa, joka ei voi tarjota heille minkäänlaista tulevaisuutta.
Juuri näin Suomessakin pitäisi olla. Töihin maahanmuuttajat pitää saada tai pois maasta loisimasta. Ennen kuin Suomessakin tilanne on huono. Maahanmuutto on Suomen suurin uhka. Suomen oma kansa ensin ja sitten katsotaan jääkö jotain muuhun.
Entä jos heitä tulee puoli miljoonaa, miljoonia? Onko heille tarjota työtä, ja antaako heidän pyhä kirja luvan kotoutua? Ns. suvaitsevaiset elävät uskomattomassa kuplassa tai haavemaailmassa, jossa arkirealismi ei loista olemassaolollaan. Aivan kuin osa kansaa olisi huumattu jollain aineella. Ei järjen häivää heidän ajatuksissaan. Kuinka he meinaavat torjua ilmastonmuutosta josta juuri he kohkaavat. Silläkö että otetaan miljoonia tänne pohjolaan herkkää luontoa rasittamaan länsimaisella elämäntyylillä?
Miljoona lisää olisi tämän maan loppu. Jo nyt tietyillä alueilla maahanmuuttajia on liikaa.
he itse varmaan haluu päästä kotio.pitäskö heiä tehä "varjohallitus "suomest käsin,vähä niinku tsempata maasa asioita Oikeeseen suuntaan,ees jotain,ku tuota vapaata aikaakin ylenpalttisesti riittää,eikä olla tääl arvostelun kohteena.
jos suomeenkin tulleet, n 30 000-40000 ,aikuista miestä,SIIS MIESTÄ! olisivat
olleet viehättäviä naisia,kyllä olis rajat menneet KIINNI!
Eikä olis mitään kotouksia.
Nyt "marit" peuhaa vokeissa ym. basareissa lähi-idän uskovaisten kanssa
ja valtio maksaa;SIIS ME VERONMAKSAJAT!
Päättäjä suomi nainen on SAIRAS! todella typeryksiä,,,
Maryam Abdulkarim, Maryam Askar, Suldaan Said Ahmed, Husu Hussein, Kadar Gelle jne jne.... tietävät sen että Suomi on rikasmaa ja meillä on varaa elättää ikuisesti nämä kaikki välimeren yli tulevat ”kehot” jos vain tahdomme.... siis kyse on vain siitä eettä haluammeko asuomesta Islamilaisen kalifaatin, vai emme. On kaikkien päätöslauselmien vastaista ja todella rasistista ja ihmisoikeuksia loukkaavaa vastustaa Islamilaista väestönvaihdosta Suomessa.....