Terolutin käyttö kun ei ovulaatiota ollenkaan?

ApuvaHelp

Hei!

Minulla tulee kuukautiset, mutta ei ollenkaan ovulaatiota (munasolut eivät kypsy). Minulla ei kuitenkaan ongelmana ole endometrioosia, PCO:ta tai PCOS:ia.

Lääkäri määräsi minulle lapsettomuuteen hoidoksi Terolutia, mutta minulta on unohtunut kuinka sitä nyt pitäisi käyttää. Tämä lapsettomuuden hoito on minulle ihan uusi asia. Uudestaan en kehtaisi lääkäriltä kysyä, ja muutenkin jos teillä on antaa enemmän neuvoja, niin kysyn nyt täältä.

Ohjeessa lukee että yksi tabletti kierron 15. ja 25. välisinä päivinä yksi tabletti kerran vuorokaudessa. Mutta kun kiertoni ei missään nimessä ole säännöllinen. Maaliskuusta asti on ollut ehkäisy pois. Ikää on jo 36 vuotta.

A) Osaisiko joku neuvoa Terolutin käytöstä?

B) Ja kuinka luulette että kun on 10 vuorokautta sitten käyttänyt lääkettä, niin koska on tod.näk. ovulaatio? Tässä on mulla nyt Jouluun asti melkein joka viikonloppu menoa, ja olisi kiva jos suunnittelulla voisi löytää ovulaatiolle parhaimman hetken (ettei esim. silloin kun miehen vanhemmat on viikonloppuna kylässä...).

Kiitos paljon jo etukäteen!! <3


Kuukautiseni:

PVM , KESTO, AIKA EDELL. KUUKAUTISTEN ALUSTA
15.-21.10. (7 päivää, 31 vrk).
14.-22.9. (9 päivää, 35 vrk).
10.-15.8. (6 päivää, 29 vrk).
12.-15.7. (4 päivää, 28 vrk).
14.-19.6. (6 päivää, 35 vrk).
10.-15.5. (6 päivää, 14 vrk).
26.-27.4. (2 päivää, 34 vrk).

3

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ApuvaHelp

      Osaako kukaan neuvoa?

      • Maalaisajattelua

        Terolut paksuuntaa kohdun limakalvoa ja antaa alkiolle paremman pohjan kiinnittyä, eli on siis tavoitetta tukeva hoito.

        Näin miehenä neuvoisin sinua kuitenkin ensin hiljentymään henkisesti koko aiheeseen. Jouluun asti jokainen viikonloppu menoa ja nyt mielestäsi on tärkeintä se ovulaation oikea ajankohta suhteessa miehen vanhempiin sekä omiin menoihin?

        Lapsi vaatii naiselta paljon henkistä voimavaraa mutta on samalla se maailman ihanin asia. Vaatii, valvottaa ja on huomion keskipisteenä 24/7 synnytystä seuraavien kuukausien aikana. Omat menot ja miehen vanhemmat eivät varmasti tule olemaan ensimmäisenä mielessä, ei jos oikeasti sen lapsen haluat.

        Kannattaa ottaa yhteyttä naistentautien ja synnytysten erikoislääkäriin ja käydä läpi se oma kuukausikierto joka on ollut pillereiden lopettamisen jälkeen. Terolut ei välttämättä sitä lasta varmista vaan joskus tulisi varmistaa tapahtuuko ovulaatiota. Jos ei tapahdu se onkin sitten vielä käsiteltävä erikseen eri lääkityksellä.

        Lisäksi munasolun kiinnittymisen varmistaminen on vain yksi osa koko prosessia. Jos vastaanottopuoli on kunnossa vaatii hedelmöittyminen vielä niitä sinnikkäitä ja sitkeitä veijareita jotka porhaltavat kilpaa kohti sitä maalia. Voittaja saakin sitten mitä parhaimman palkinnon ja voi valvottaa sinua jokainen yö vain lisätäkseen kiintymystä jota myöhemmin tulet hänen kanssaan jakamaan.


      • Samatilanne

        Moi(:
        Minulla vähän sama tilanne, määrätty terolutia kierron säännöllistymiseen (ei sairautta epäsäännöllisen kierron taustalla) ja lisäksi myös toista hormonia, jotta ovulaatio tulisi. Eli terolutia tosiaan kierron 15 päivä alat ottamaan 1 tbl/vrk ja jatkat kymmenen vuorokauden ajan, jonka jälkeen tulee tauko ja kuukautiset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      71
      3570
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2856
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      150
      2705
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2351
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2093
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1810
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1358
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      25
      1252
    Aihe