Joulukuussa kertaamaan Sodankylään

Pentti666

Onko kukaan lähdössä?

9

1445

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hugazaga

      Haha, täällä kommentoivista 60 % on käynyt armeijan joskus hevosvetoisen tykistön aikaan, 19 % on sivareita ja 20 % on kylläkin ollut suht modernissa armeijassa, mutta itärajan toisella puolella. Itse kuulun siihen ensimmäiseen ryhmään eli kävin silloin kun sotilaat olivat vielä miehiå, kapiaiset juoppoja ja maastopuku mallia -62.

    • EiEnää

      Itse olen jo ajat sitten kerrannut Lapissa Rovajärvellä 2-erikertaa. Olen jo niin vanha, että mahdolliseen tulevaan sotaan ei enää kelpuuteta, mutta harjoitelkaa te nuoret hyvin, koska epävarmalta näyttää tällähetkellä rauhan säilyminen pohjanperillä, merkit eivät ole hyvät.
      Jo kuollut isäni oli jatkosodassa rintamasotilaana monenlaista kurjuutta kokemassa, joka vaikutti hänen loppuelämäänsä ja myös minuun hänen lapsenaan negatiivisesti.
      Sodankylä on hyvä kertauspaikka, tunnen seudun, koska olen jo kauan asunut Sodankylän alueella.
      Kun tulisi kovat pakkaset ja lunta reilusti, niin hauskahan sitä silloin olisi peuhata harjoitusalueella, nyt näyttää talven tulo huonolta, ei sivakka huilaa vielä, kun sulat maat.
      Armeijalla on hyvät vaatteet, joten ei tarvitse palella. Itse en koskaan tuntenut vilua, kun olin armeijan vaatteissa, silloin sarkapuku, maastopuku jne. huopavuorikumisaappaat. Kyllä kelpaa olla suomalainen sotilas vaatteiden osalta. Fyysinen ja psyykkinen kunto kun on kova niin talvisessa maastossa tulee toimeen oikein hyvin ja luonto opettaa tavat miten helpommin selviää. Joukon mukana on tietenkin vaikeampi itseään joskus huoltaa, verrattuna jos yksin olisi metsässä, mutta toisaalta selviämään oppii kyllä helposti, jos haluaa.
      Kybersotilaat eivät kaiketi paljoa ole ulkona, niistä en tiedä mitään. Joulukuu on paras luppoaika olla kertaamassa, ehdotinkin kerran, että joulukuussa pitäisi harjoituksia järjestää silloiselle päättävälle "sotakomissaarille", nyt sitten on kuultu tämä.
      Yksin ei joudu kertaamaan eli muitakin lähtijöitä on, sota-aikana naapuristakin on seuraa haitaksi asti.

    • ilmainenlomatuli

      Ottaa sen valtion tarjoamana ilmaisena "lomana" :D

      Pitää tietyn huumorintajun mielessä että jokaista viskipulloakaan ei kannata varastella everstin laatikoista ja juoda viimeiseen tippaan asti sitä :D

    • Vk78

      Lähdössä ollaan 4-12.12. Alkaa roi, loppuu skylä

    • KivaaDokaamistaOli

      Ei huvittanut enää lähteä leikkimään ja muijakin huusi että et lähde sinne ryyppäämään...Kusin vahigossa kapparin teltan päälle viimeksi kun olin kertaamassa ja täydessä kännissä.

    • Spade

      Lähdössä ollaan juu. 7-12.12.Ja roista aloitellaan ja sodankylään lopetellaan.
      Ei kauhea hinku olisi lähtä mutta kai sitä kerran ainakin pitää kävästä kattomassa nykymeiningit.

    • Jakmini

      Ei.

    • Puolustakaa-te

      Ei huvittanut lähteä leikkimään.

    • Anonyymi

      Ennemmin lähden kaljalle kuin haistelemaan toisten kiveshikeä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      111
      3637
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      67
      3287
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2734
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      86
      2579
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      85
      2468
    6. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      42
      2164
    7. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      97
      2113
    8. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      50
      1792
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1730
    10. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1726
    Aihe