Koulukodissa kovat otteet?

JuurikinNäin

"Pohjolakoti on muhoslainen koulukoti, jossa on erikoistuttu haasteellisesti oireilevien nuorten huolenpitoon."

"Tarkastuksessa kuullut 12 lasta kertoivat tarkastajille muun muassa, että Pohjolakodissa oli pidetty heitä kiinni, kun heitä riisuttiin henkilötarkastusta varten. Lisäksi heitä oli uhkailtu lomien menetyksillä ja evätty heidän oikeuksiaan liikkua ulkona."

Karseeta.

Viranomaisten mielestä luultavasti lasten kertomukset oli uskottavampia - ei ku luvat vaan pois.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/44475c5e-1136-4d60-be61-19cd67152121_u0.shtml

6

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VihreätYmmärtävät

      Niiiiiiiiin, syyttömänä niitä äidin pikku karitsoita koulukotiin on viety. Vankiloissakin istuu pelkästään syyttömiä ihmisiä. Viranomaisten pitäisi viettää noiden koulukotilasten kanssa samassa suljetussa tilassa kuukauden päivät, niin alkaisi todellisuus valkenemaan heillekin.

      • NeSyylliset

        Itse asiassa, niiden lasten vanhemmat on niitä syyllisiä, ne pitäisi uittaa minkkien jätöksissä.


      • EiHätäisiäJohtopäätöksiä
        NeSyylliset kirjoitti:

        Itse asiassa, niiden lasten vanhemmat on niitä syyllisiä, ne pitäisi uittaa minkkien jätöksissä.

        Näinhän meille on uskoteltu vuodesta toiseen, mutta totuus voi olla toisenlainen.


    • JärkiKäteen

      Normaalimuksujen kanssa varmaan erilaiset säännöt, kuri ja rangaistukset. Sitten on nämä jotka ei ole tullut juttuun missään muualla, ne ajautuu näihin astetta tiukemmin valvottuihin "koteihin". Varmaan pelinhenki on juurikin se, että jos valvointaa ja kuria vähänkin höllennetään, nämähän ottavat ns. löysät pois saman tien. Jos siellä ei suoranaista fyysistä kuritusta ole käytetty ja kiinnipitäminen tuski on sitä, niin minen puuttuis koko hommaan. Kun nämä tällaiset lastenkodit laitetaan lopetuslistalle, minne nämä "haasteelliset" penskat sitten laitetaan?

    • SallaKarimies

      Pohjolakodissa Niko oppi alkoholinkäytön, tupakoimisen, hautakivien kaatamisen, kirkkojen polttamisen (tosin tämä ei aivan toteutunut)... hän kulki siellä kengissä, joista oli pohjat niin kuluneet, että hän sairastui keuhkokuumeeseen ja joutui sairaalaan. Murrosiässä Niko painoi 37 kg koska ruokaa sai niin vähän ja lisäksi oli ankaraa pakkotyötä. Häntä pakkolääkittiin uhkaamalla tunkea lääke kurkkuun, jotta saatiin oma tahto pois. Niko yritti itsemurhaa kolmesti., mutta päätti sitten antaa elämälle vielä mahdollisuuden. Hän sai koppihoitoa karkaamisyrityksistä kaksi kertaa kuukauden pätkän, niin että oli koko ajan vankina ahtaassa huoneessa koko tuon ajan eikä päässyt käymään muualla kuin vessassa. Tämä totta kai on aivan järkyttävää ja rikollista toimintaa, jota vaitiolovelvollisuuden turvin tehdään. :'(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      227
      17173
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      170
      12209
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      45
      6007
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4872
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      14
      4805
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3967
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3585
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      136
      3017
    9. 260
      1442
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1031
    Aihe