Stand up, uusimmat

oliks_hyvä

Suuret odotukset oli eilen kun jäin Stand uppia neloselta katselemaan.
Ensimmäinen, Kemijärven koomikko, aloitti oikein remakasti, vautsi mikä tyyppi...
Vaan sitten loppua kohden alkoi naurua tulla pelkästään sillä että koomikko päästeli suustaan sukupuolielinten alatyylisiä nimiä.
Ja seuraavat koomikot - samoilla linjoilla suurin piirtein. Vitsit täysin ala-arvoisia, mutta kansaa nauratti. Viimeinen veteli valtakunnan ykköspariskunnasta täysin törkeää vitsiä. Poliitikoilla toki on asemansa vuoksi vähän niin kuin pakollisena alistua siihen että kansalle heitetty juttu voi olla tyyliltään ala-arvoisempaa, mutta nämä kyseiset eiliset vitsit eivät edes liittyneet poliittisen /valtiolliseen toimintaan vaan yksityiselämään! Joku raja vois olla sentään! Mutta kansalla oli hauskaa.

Että oikein niin kuin kysyisin, kun kerran tiedän ihan oikeasti olevan stand up -koomikoita joiden vitseissä on oikeasti jokin jujukin (alatyyliset sukupuolielinten nimet eivät ole sellainen juju) tai älyllinen huomio ihmisten käyttäytymistavoista, niin tota onko tämän suomalaisen stand up -ohjelman tarkoitus vetää live yleisöänsä huulesta... Eli näyttää se , kuinka tyylitöntä suomalainen kansa on. Onks tää stand up -koomikoita esittelevän ohjelman liveyleisö totaalisen kännissä kun ne sinne katsomoon ovat menneet... Vai onks niitten mielestä toi komiikka hyvää, vai nauraaks ne sille kun nämä koomikot ikään kuin tekevät itsensä ihmisiä naurettaviksi puheillaan....
Ja tietty Leikola, joka ei nyt eilen mukana ollut, mutta tämä tyyppi... se kun tulee lavalle, niin näkee naamasta, että tyyppi kuvittelee, että hänen osaltaan kaikki suosio on saavutetaan sillä kun hän näyttäytyy... No niin..

Jotain tasoa tähän ohjelmaan vois vitsien osalta kyllä yrittää jostain saada.....

6

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stand.down

      Stand up nyt on niin surkee laji että oikein pahaa tekee. Surkeetakin surkeenpia yrittäjiä riittää, se nähtiin taas kerran telkkarista.

    • iu9097u0

      Stand up-ohjelmassa on vain muutama hyvä kuten Ismo Leikola, Ilari Johansson, Niko Kivelä, Teemu Vesterinen. Näillä hyvin vähän alapäähuumoria. Muut ovat järestään niin surkeita etten maksaisi heidän keikoistaan senttiäkään. Nämä naiskoomikot (ei voisi sanoa edes koomikoiksi) jotka ohjelmassa ovat vierailleet ovat todella surkeita kuin mitkä, jopa Krisse Salminen oli niin kuiva ja tylsä. Nelosen huonoa viihdettä. Joko tuo yleisö on juotettu humalaan tai sitten heille palaa valo jossa lukee milloin pitää taputtaa ja hurrata. On ollut näitä maahanmuuttaja-stand upkoomikoita jotka heittävät vain rasistista vitsiä ja mollaavat muita maahanmuuttajia ja uskontokuntaan kuuluvia. Ja vääntävät vitsiä terrorismista. Ei minusta ole enää huumoria. Jos saman tekisi joku suomalaissyntyinen, nousisi meteli. Kaiken kaikkiaan suomalainen stand-up komiikka on todella huonoa ja keskittyy kirosanoihin ja alapäähuumoriin täysin vain noita mainittuja muutamia koomikoita lukuunottamatta. Typerä alapäähuumori ja pissa-kakka-teini-lapsi-osasto ei ainakaan itseen pure, haluan komiikalta enemmän kuin saappaan äo-tasoista viihdettä.

      • Väsynyttä

        Nämä melkein järjestään ylipainoiset naiskoomikot keskittyvät dissssmaan itseään ja ylipainoaan ja alentamaan itsensä. Kaikilla samankaltaiset jutut, myös alapäähuttua tulee. Melki tietää etukäteen, mistä ylipainoinen naiskoomikot puhuu.


    • ettäsittesemmosta

      niin. . .

    • Tane.kup

      Stand up on niin paskaa katsottavaa ettei mikään.

    • jahahahaa

      Ja yleisö nauraa aivan olemattomille vitseille. Hyvin ovat hysteerikot ja neurootikot oman roolinsa sisäistäneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      39
      9361
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      41
      3948
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      39
      2634
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      127
      2556
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2509
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1977
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1655
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1457
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1287
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      1177
    Aihe