Miksi YLE on vaiennut GCM-sopimuksesta

Liikaa.pimitetty

Eikö YLEn kuuluisi julkisen yleisradiopalvelun yhtiönä tiedottaa maksavia asiakkaitaan GCM-sopimuksesta?

Maailmanlaajuinen maahanmuuttosopimus
"selkeä julistus populismista"
Yli 190 maata tulee pian hyväksymään YK: n maahanmuuttosopimuksen - USA ja Unkari eivät ole siellä. Tutkija Thomas Bauer selittää mahdollisen historiallisen päätöksen.

© Christian O. Bruch/ laif Peter Maxwillin haastattelu
Migranten im Mittelmeer
REUTERS
Välimeren alueen maahanmuuttajat

Tiistai, 28.08.2018 09:52 painatus käyttöoikeudet palaute
Harvoin mitään aiheita ei käsitellä emotionaalisesti muuttoliikkeenä - ja tuskin mistäkään aiheesta tällä hetkellä on niin paljon poliitikkoja. Nyt maailman yhteisö on reagoinut: YK: n yleiskokous hyväksyi heinäkuussa YK: n maahanmuuttosopimuksen tekstin, ja sopimus olisi hyväksyttävä virallisesti Marokon konferenssissa 10. ja 11. joulukuuta.

Global Compact for Safe, Ordinary and Regular Migration (GCM) on ensimmäinen laatuaan - ja se tapahtui melko nopeasti. Syyskuussa 2016 valtion ja hallituksen päällikkö keskusteli asiasta YK: n yleiskokouksessa ensimmäistä kertaa, mikä johti "New Yorkin julistukseen pakolaisille ja maahanmuuttajille" .

Huhtikuun 2017 ja heinäkuun 2018 välisenä aikana YK laati maailmanmuuttotussopimuksen , yli 190 valtiota haluaa allekirjoittaa sen. Sopimus, joka koostuu 23 globaalista maahanmuuttopolitiikasta, on poliittinen sopimus, joka ei ole oikeudellisesti sitova, kuten Pariisin ilmastosopimus.

"Kukaan maa ei voi puuttua pelkästään tämän maailmanlaajuisen ilmiön haasteisiin ja mahdollisuuksiin", sanoo 34-sivuinen paperi . Kansainvälinen siirtolaisjärjestö (IOM) puhui "uuden historiallisen ponnistelun alusta maailmanlaajuisen muuttoliikkeen esitystavan kehittämiseksi tulevina vuosikymmeninä".

Mikä merkitys GCM: llä on maailmanlaajuisesti poliitikoille, siirtolaisille ja yhteiskunnille? Haastattelussa migraatiotutkija Thomas Bauer selittää, mitä sopimuksesta voidaan odottaa - ja mitä sen heikkouksia on."

https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=de&u=http://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/fluechtlinge-uno-beschliesst-migrationspakt-was-bringt-der-a-1224044.html&prev=search

23

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toteaja.-

      aihe ei ole tarpeeksi kiinnostava

      • sopmustekstiä.ei-suomen

        Tämän tiedon mukaan sopimustekstiä ei ole edes suomennettu

        Asia käsiteltävä eduskunnassa

        "Perussuomalaiset ovat vaatineet kansanedustaja Ville Tavion jättämällä toimenpidealoitteella asian käsittelyä eduskunnan täysistunnossa.

        Tavion mielestä Itävallan kieltäytyminen YK:n sopimuksesta lisää entisestään eduskuntakäsittelyn tarvetta Suomessa.

        Käsittämätöntä toimintaa hallitukselta

        Eduskunnan kantaa sopimukseen ei ole olemassa. Sopimuksesta annettiin tieto alkukesästä eduskunnan hallintovaliokunnalle, suurelle valiokunnalle ja ulkoasiainvaliokunnalle, mutta Tavion ulkoministeriöstä saaman tiedon mukaan sopimustekstiä ei ole käännetty suomeksi."

        https://www.suomenuutiset.fi/itavalta-ulkona-ykn-maahanmuuttosopimuksesta-tavio-suomen-demokratia-vaarassa-eduskuntakasittelya/


    • ette_opi
    • Kyse.normaalista-sopimuk

      Kyse on aivan normaalista sopimuksesta ilman mitään harakanvarpaita miksi Soini väitti jotakin aivan muuta?

      YK:n yleiskokouksessa äänestys

      "Global Compact for Migration tai Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration eli globaali sopimus turvallisesta, järjestelmällisestä ja jatkuvasta maahanmuutosta (GCM) on YK:n laatima maahanmuuttoon ja siirtolaisuuteen liittyvä asiakirja, joka on tarkoitus hyväksyä joulukuussa Marokossa järjestettävässä kokouksessa.

      Sen jälkeen GCM etenee vielä YK:n yleiskokouksen äänestykseen.

      Eri puolilla maailmaa on 258 miljoonaa siirtolaista, jotka elävät syntymämaansa ulkopuolella. Määrän odotetaan kasvavan monista eri syistä, muun muassa väestönkasvusta, kaupankäynnistä, kasvavasta eriarvoistumisesta ja ilmastonmuutoksesta.

      YK:n mukaan siirtolaisuus antaa mahdollisuuksia niin siirtolaiselle kuin uudelle ja vanhalle kotimaalle, mutta jos siirtolaisuus on huonosti säädeltyä, haasteet ovat mittavia."

      https://www.satakunnankansa.fi/a/201298184

    • jvbhn

      Milloin Soini valehtelee? Silloin kun avaa suunsa.

      • tekee.pilaa

        Tekee joka päivä pilkkaa Vennamosta ymmärtääkö edes itse hävetä


    • eidemokraattista

      Kansalaisia ei saisi pitää pimennossa näistä kansainvälisistä sopimuksista mitä Suomikin hyväksyy ja allekirjoittelee. Ja onko kaikkeen edes oikeutusta jos asia ei ole ollut eduskunnan käsittelyssä. Nythän me emme tiedä mistään mitään.

      • eiriitärautalanka

        Hehheehee:))))))))) Persut ei todellakaan tiedä mistään mitään:)))))))))))))))))))))


      • wäärin-niin.wäärin
        eiriitärautalanka kirjoitti:

        Hehheehee:))))))))) Persut ei todellakaan tiedä mistään mitään:)))))))))))))))))))))

        Wäärin niin wäärin persut tietää yllättävän paljon :)


    • siksi_kun

      On tärkeämpää uutisoida siitä, että julkkiksetkin joutuvat pakenemaan kodeistaan Kalifornian maastopalojen vuoksi.

      • stubbin-häviö

        On tärkeämpää uutisoida Stubbin häviötä viikkokaupalla kuin tiedottaa Suomea koskevista sopimuksista


    • koska-kun

      Ei haluta aiheuttaa levottomuutta Suomessa.

    • nimierkillinen

      Aihe ei kiinnosta muita kuin aloittajaa

      • YLEveroPOIS

        Kyllä kiinnostaa!!! Olen ihmetellyt samaa, miksi YLE ei uutisoi sopimuksesta mitään. Tai eipä tuossa mitään ihmettelemistä ole, YLEhän sensuroi, salailee tai vähättelee kaikkia maahanmuuttoon liittyviä negatiivisia ilmiöitä. Kun sopimus päästään allekirjoittamaan salassa kansalta, niin päästään ongelmitta.


      • 30_000-läpsyttelijää
        YLEveroPOIS kirjoitti:

        Kyllä kiinnostaa!!! Olen ihmetellyt samaa, miksi YLE ei uutisoi sopimuksesta mitään. Tai eipä tuossa mitään ihmettelemistä ole, YLEhän sensuroi, salailee tai vähättelee kaikkia maahanmuuttoon liittyviä negatiivisia ilmiöitä. Kun sopimus päästään allekirjoittamaan salassa kansalta, niin päästään ongelmitta.

        30 000 läpsyttelijää läpsytteli länsirajan yli 2015 ja sitä ei saa mainita edes ääneen ylen lähetyksissä

        Jossakin ylen kuplassako meidän pitäisi muka elää todellisuudesta välittämättä


    • åäöpolpöååååäölljgyghg

      GCP sopimuksen pirullista sisältöä ja merkitystä ei tyhmät lampaat tajua.
      Hallitus haluaa salata siksi vaietaan. Voi olla niin että Suomen poliitikot on niin tyhmiä ja lapsellisia etteivät ymmärrä koko asiaa? Porukalla eduskunnan maanpetturi/idiootit nauroivat ps edustajalle ja media oli tyytyväinen. Vaalit lähestyy ja Brexit esitetään huonossa valossa koska pelätään että suomalaiset vihdoin heräävät päätöksiin mitä tehty..

      • annatullalisäävaan

        Tämän kaltaiset typerät ''persut on viisaita'' viestit sataa suoraan demareiden laariin.


      • valtamedia-mukana

        Valtamedia on mukana salailussa se tekee tästä kaksinverroin katalamman asian

        Soinikin jonka ainakin edelllisessä puolueessaan olisi kuulunut puolustaa kansaa hermostui sopimus uteluista


    • Ylen uusi verovaroilla toteutettu politiikka on vuosia ollut laatumediatasoa, jossa ei ole tarvinut kansan suosiota hakea, eikä sen näin ollen ole ollut mitään tarvetta kertoa myöskään koko kansan olemassaoloa uhkaavista asioista.
      No mitä nyt Trumpista ja Venäjästä, ne kaksi suurinta uhkaa, mutta muuten mennään tasoa; "peppuseksiä pienten lasten vanhemmille" a´la Hintikka ja muuta vastaavaa , joihin saadaan veroeurot uppoamaan.

      Sinänsähän tuo peppuseksikin on kotouttamista näille uusille tulijoille, näkevät siitä, mikä on maan tapa ja osaavat sen mukaan maassa elää.
      Neljäs valtiomahti pyrkii kaikin tavoin peittelemään, salailemaan ja kaunistelemaan, kuten nykyinen maan tapa vaatii.

    • Sitäsattuu

      GCM sopimusta ei tule hyväksyä.

      • perässähiihdellään

        Suomi on kuin lammas ja tekee kaikki kuten Ruotsi tai Saksa.


    • meitäpetetään
    • yle on yle...on ollut ja tulee aina olemaan.. ei he uskalla kertoa miten asiat oikeasti on koska pelkäävät että heidät leimataan joksikin "vihapuhujiksi" senjälkeen.. onneksi on muita medioita jotka ei muuta juttuja ja kertoo miten asiat oikeasti on ilman salaamisia ja tarinoiden poisjättämisillä..

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe