Eikö YLEn kuuluisi julkisen yleisradiopalvelun yhtiönä tiedottaa maksavia asiakkaitaan GCM-sopimuksesta?
Maailmanlaajuinen maahanmuuttosopimus
"selkeä julistus populismista"
Yli 190 maata tulee pian hyväksymään YK: n maahanmuuttosopimuksen - USA ja Unkari eivät ole siellä. Tutkija Thomas Bauer selittää mahdollisen historiallisen päätöksen.
© Christian O. Bruch/ laif Peter Maxwillin haastattelu
Migranten im Mittelmeer
REUTERS
Välimeren alueen maahanmuuttajat
Tiistai, 28.08.2018 09:52 painatus käyttöoikeudet palaute
Harvoin mitään aiheita ei käsitellä emotionaalisesti muuttoliikkeenä - ja tuskin mistäkään aiheesta tällä hetkellä on niin paljon poliitikkoja. Nyt maailman yhteisö on reagoinut: YK: n yleiskokous hyväksyi heinäkuussa YK: n maahanmuuttosopimuksen tekstin, ja sopimus olisi hyväksyttävä virallisesti Marokon konferenssissa 10. ja 11. joulukuuta.
Global Compact for Safe, Ordinary and Regular Migration (GCM) on ensimmäinen laatuaan - ja se tapahtui melko nopeasti. Syyskuussa 2016 valtion ja hallituksen päällikkö keskusteli asiasta YK: n yleiskokouksessa ensimmäistä kertaa, mikä johti "New Yorkin julistukseen pakolaisille ja maahanmuuttajille" .
Huhtikuun 2017 ja heinäkuun 2018 välisenä aikana YK laati maailmanmuuttotussopimuksen , yli 190 valtiota haluaa allekirjoittaa sen. Sopimus, joka koostuu 23 globaalista maahanmuuttopolitiikasta, on poliittinen sopimus, joka ei ole oikeudellisesti sitova, kuten Pariisin ilmastosopimus.
"Kukaan maa ei voi puuttua pelkästään tämän maailmanlaajuisen ilmiön haasteisiin ja mahdollisuuksiin", sanoo 34-sivuinen paperi . Kansainvälinen siirtolaisjärjestö (IOM) puhui "uuden historiallisen ponnistelun alusta maailmanlaajuisen muuttoliikkeen esitystavan kehittämiseksi tulevina vuosikymmeninä".
Mikä merkitys GCM: llä on maailmanlaajuisesti poliitikoille, siirtolaisille ja yhteiskunnille? Haastattelussa migraatiotutkija Thomas Bauer selittää, mitä sopimuksesta voidaan odottaa - ja mitä sen heikkouksia on."
https://translate.google.fi/translate?hl=fi&sl=de&u=http://www.spiegel.de/panorama/gesellschaft/fluechtlinge-uno-beschliesst-migrationspakt-was-bringt-der-a-1224044.html&prev=search
Miksi YLE on vaiennut GCM-sopimuksesta
23
474
Vastaukset
- toteaja.-
aihe ei ole tarpeeksi kiinnostava
- sopmustekstiä.ei-suomen
Tämän tiedon mukaan sopimustekstiä ei ole edes suomennettu
Asia käsiteltävä eduskunnassa
"Perussuomalaiset ovat vaatineet kansanedustaja Ville Tavion jättämällä toimenpidealoitteella asian käsittelyä eduskunnan täysistunnossa.
Tavion mielestä Itävallan kieltäytyminen YK:n sopimuksesta lisää entisestään eduskuntakäsittelyn tarvetta Suomessa.
Käsittämätöntä toimintaa hallitukselta
Eduskunnan kantaa sopimukseen ei ole olemassa. Sopimuksesta annettiin tieto alkukesästä eduskunnan hallintovaliokunnalle, suurelle valiokunnalle ja ulkoasiainvaliokunnalle, mutta Tavion ulkoministeriöstä saaman tiedon mukaan sopimustekstiä ei ole käännetty suomeksi."
https://www.suomenuutiset.fi/itavalta-ulkona-ykn-maahanmuuttosopimuksesta-tavio-suomen-demokratia-vaarassa-eduskuntakasittelya/
- ette_opi
Voi rouva Huhtasaari, ettekö te ikinä opi......
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005893684.html - Kyse.normaalista-sopimuk
Kyse on aivan normaalista sopimuksesta ilman mitään harakanvarpaita miksi Soini väitti jotakin aivan muuta?
YK:n yleiskokouksessa äänestys
"Global Compact for Migration tai Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration eli globaali sopimus turvallisesta, järjestelmällisestä ja jatkuvasta maahanmuutosta (GCM) on YK:n laatima maahanmuuttoon ja siirtolaisuuteen liittyvä asiakirja, joka on tarkoitus hyväksyä joulukuussa Marokossa järjestettävässä kokouksessa.
Sen jälkeen GCM etenee vielä YK:n yleiskokouksen äänestykseen.
Eri puolilla maailmaa on 258 miljoonaa siirtolaista, jotka elävät syntymämaansa ulkopuolella. Määrän odotetaan kasvavan monista eri syistä, muun muassa väestönkasvusta, kaupankäynnistä, kasvavasta eriarvoistumisesta ja ilmastonmuutoksesta.
YK:n mukaan siirtolaisuus antaa mahdollisuuksia niin siirtolaiselle kuin uudelle ja vanhalle kotimaalle, mutta jos siirtolaisuus on huonosti säädeltyä, haasteet ovat mittavia."
https://www.satakunnankansa.fi/a/201298184 - jvbhn
Milloin Soini valehtelee? Silloin kun avaa suunsa.
- tekee.pilaa
Tekee joka päivä pilkkaa Vennamosta ymmärtääkö edes itse hävetä
- eidemokraattista
Kansalaisia ei saisi pitää pimennossa näistä kansainvälisistä sopimuksista mitä Suomikin hyväksyy ja allekirjoittelee. Ja onko kaikkeen edes oikeutusta jos asia ei ole ollut eduskunnan käsittelyssä. Nythän me emme tiedä mistään mitään.
- eiriitärautalanka
Hehheehee:))))))))) Persut ei todellakaan tiedä mistään mitään:)))))))))))))))))))))
- wäärin-niin.wäärin
eiriitärautalanka kirjoitti:
Hehheehee:))))))))) Persut ei todellakaan tiedä mistään mitään:)))))))))))))))))))))
Wäärin niin wäärin persut tietää yllättävän paljon :)
- siksi_kun
On tärkeämpää uutisoida siitä, että julkkiksetkin joutuvat pakenemaan kodeistaan Kalifornian maastopalojen vuoksi.
- stubbin-häviö
On tärkeämpää uutisoida Stubbin häviötä viikkokaupalla kuin tiedottaa Suomea koskevista sopimuksista
- koska-kun
Ei haluta aiheuttaa levottomuutta Suomessa.
- nimierkillinen
Aihe ei kiinnosta muita kuin aloittajaa
- YLEveroPOIS
Kyllä kiinnostaa!!! Olen ihmetellyt samaa, miksi YLE ei uutisoi sopimuksesta mitään. Tai eipä tuossa mitään ihmettelemistä ole, YLEhän sensuroi, salailee tai vähättelee kaikkia maahanmuuttoon liittyviä negatiivisia ilmiöitä. Kun sopimus päästään allekirjoittamaan salassa kansalta, niin päästään ongelmitta.
- 30_000-läpsyttelijää
YLEveroPOIS kirjoitti:
Kyllä kiinnostaa!!! Olen ihmetellyt samaa, miksi YLE ei uutisoi sopimuksesta mitään. Tai eipä tuossa mitään ihmettelemistä ole, YLEhän sensuroi, salailee tai vähättelee kaikkia maahanmuuttoon liittyviä negatiivisia ilmiöitä. Kun sopimus päästään allekirjoittamaan salassa kansalta, niin päästään ongelmitta.
30 000 läpsyttelijää läpsytteli länsirajan yli 2015 ja sitä ei saa mainita edes ääneen ylen lähetyksissä
Jossakin ylen kuplassako meidän pitäisi muka elää todellisuudesta välittämättä
- åäöpolpöååååäölljgyghg
GCP sopimuksen pirullista sisältöä ja merkitystä ei tyhmät lampaat tajua.
Hallitus haluaa salata siksi vaietaan. Voi olla niin että Suomen poliitikot on niin tyhmiä ja lapsellisia etteivät ymmärrä koko asiaa? Porukalla eduskunnan maanpetturi/idiootit nauroivat ps edustajalle ja media oli tyytyväinen. Vaalit lähestyy ja Brexit esitetään huonossa valossa koska pelätään että suomalaiset vihdoin heräävät päätöksiin mitä tehty..- annatullalisäävaan
Tämän kaltaiset typerät ''persut on viisaita'' viestit sataa suoraan demareiden laariin.
- valtamedia-mukana
Valtamedia on mukana salailussa se tekee tästä kaksinverroin katalamman asian
Soinikin jonka ainakin edelllisessä puolueessaan olisi kuulunut puolustaa kansaa hermostui sopimus uteluista
Ylen uusi verovaroilla toteutettu politiikka on vuosia ollut laatumediatasoa, jossa ei ole tarvinut kansan suosiota hakea, eikä sen näin ollen ole ollut mitään tarvetta kertoa myöskään koko kansan olemassaoloa uhkaavista asioista.
No mitä nyt Trumpista ja Venäjästä, ne kaksi suurinta uhkaa, mutta muuten mennään tasoa; "peppuseksiä pienten lasten vanhemmille" a´la Hintikka ja muuta vastaavaa , joihin saadaan veroeurot uppoamaan.
Sinänsähän tuo peppuseksikin on kotouttamista näille uusille tulijoille, näkevät siitä, mikä on maan tapa ja osaavat sen mukaan maassa elää.
Neljäs valtiomahti pyrkii kaikin tavoin peittelemään, salailemaan ja kaunistelemaan, kuten nykyinen maan tapa vaatii.- Sitäsattuu
GCM sopimusta ei tule hyväksyä.
- perässähiihdellään
Suomi on kuin lammas ja tekee kaikki kuten Ruotsi tai Saksa.
- meitäpetetään
Laitan liitteksi GCM-sopimuksesta selkeää tietoa, mistä on kysymys.
https://www.youtube.com/watch?v=6GW16uu7yg0&fbclid=IwAR0nOS1QHtVTYKiRUWF6awm6payWyXiWq4aEWBFocx1wpwzpMghW4C8mR18&app=desktop yle on yle...on ollut ja tulee aina olemaan.. ei he uskalla kertoa miten asiat oikeasti on koska pelkäävät että heidät leimataan joksikin "vihapuhujiksi" senjälkeen.. onneksi on muita medioita jotka ei muuta juttuja ja kertoo miten asiat oikeasti on ilman salaamisia ja tarinoiden poisjättämisillä..
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117943Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4227083SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1785350Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284291Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en754184Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954166Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103902Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03580Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132450Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172036