Lavatanssikausi alkaa olla ohi,mutta Youtubesta löysin kivan lavatanssi aiheisen kappaleen Jos vielä kerran,kuunnelkaapa tarinaa,laulun laulaa Helena Räsänen.
Lavatanssijoille!
hojohoijaa
16291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Miten niin lavatanssikausi ohi.Ei suinkaan,eilenki pistettiin lavapolkkaa että helmat vaan heilu kuin 50-luvulla ja hiki haisi ja tais vähän muukin.Ei pidä jarrutella ja säädellä mitään kausia.Kunnon tanssija käy lapioimassa lumet ja jäät lavalta pois ja jytke jatkuu pimeästä huolimatta.
Olipas vaan kiva kappale tuo Jos vielä kerran,kannattaa kuunnella.Talvet tanssitaan lavoilla umpilumijenkkaa!.
Onkohan tämä laulaja kotoisin täältä Pohjois-Karjalasta,laulaa ihan hyvin ja laulun sanatkin on hyvät jotka tehnyt sanoittaja Reijo Määttä.
Eikös ne kaikki Räsäset ole Pohjois-Karjalasta alkujaan 1600 luvulta!.
Tämänkin laulaja Räsäsen suku on Pielisen Nurmijärveltä lähtöisin,löysin tiedot Myheritagesta eräästä sukupuusta.
Joensuun kupeessa Ylämyllyllä toimi 1950-1960-luvulla suosittu tanssilava. Yleensä soittivat neulapojat, mutta vieraili siellä sen ajan julkkujakin.
Eräs vakiokävijä oli noljakkalaisen sikafarmarin tytär, jota ulkomuodon perusteella kutsuttiin Possuksi.
Ylen ykkösellä kimittää sunnuntaisin kaksi akkaa, joista toinen on naamaltaan ihan kuin mainittu Possu . Meikkajat ovat puuhastelleet hänen kaunistamisekseen, vaan eipä ole juurikaan auttanut. Molempien akkojen kimitys kuulostaa porsaan vingunnalta.
Ompas vaan kiva kipale,tuli 50 luvun nuoruus ja sen ajan lavatanssit mieleen!.
Mennään Viihderavintola Las Palmasiin tanssimaan ja pitämään hauskaa.
No eikö sitä pimppiä muka saa ilman moista keekoilua ja veivaamista? Kyllä on miehet huonoja...
PE-LA Palmasiin fanittamaan Jonnaa ja Namua!.
Ylämyllyn lavasta tuli mieleen,kun 60-luvulla kävin varusmiespalvelua silloisessa Ylämyllyn varuskunnassa,niin varuskunnan - ja tanssilavan tontin rajat kohtasivat jollakin matkalla. Eräällä iltamyöhän vartiointi kierroksella pari tuntematonta juhlatuulella olevaa kaveria huomasi minut vartiokierroksella ja koettivat houkutella ottamaan ryypyn työntämällä pullon verkkoaidan raosta. Eipä arka varusmies uskaltanut moiseen ryhtyä,olisi voinut jonkinmoinen tuomio räpsähtää ties kuinka iso,jos käry olisi käynyt.
Kyllä tanssi on parasta jota voi harrastaa housut jalassa!.
Lavasta tuli sittemmin Ylämyllyn Huvipuisto, kun sinne saatiin tikkataulu ja paskahuussi.
Mielesäni lavatanssijoiden kannattaisi kiinnittää huomiota hyvään hygieniaan. Olen kuullut, että viimeaikoina on levinnyt huolestuttavasti lavantauti. Peskää kätenne.
Kyllä olen samaa mieltä,peskää vielä hampaanne ja kainalonne.
KaikilleLavatanssiin Hurahtaneille Oikein Hyvää Joulua ja Onnea,Terveyttä sekä Rakkautta vuodelle 2019!.