https://kajakki-seabird.fi/product/expedition-afjord-club-uusi/
Tuossa olisi mielenkiintoisen näköinen kajakki edulliseen hintaan, mutta mitä mieltä olette maininnasta "Kajakin sisäpuolella ei ole väliseiniä"?
Sehän tarkoittaa, että vedellä täyttyessä se uppoaa. Onko joku tilannut tällaista mallia? Kokemukset kajakista kiinnostaisivat. Miten kajakin kelluvuus täyttyneenä on hoidettu?
Seabird Expedition Afjord Club 368
8
5159
Vastaukset
- Kuten_jollissa_joskus
Jos vaikka ilmapusseilla?
- Hintansa.väärtti
En ostaisi. Hengenvaarallinen viritys. En ymmärrä, miksi väliseinät on jätetty pois tuollaisesta kajakista, johon kuitenkin tehty tavaraluukut.
- Sitäsaa-mitätilaa
Ei tuo nyt välttämättä mikään hengenvaarallinen viritys ole, mutta kyllähän se on melko märkää kyytiä, jos tavaraluukuista pääsee vuotamaan vettä sisälle. Ja toissaalta retkikamppeet kastuu , jos melojan aukkosuojasta pääsee vettä kajakin sisälle.
Halvalla ei saa hyvää, mutta saahan tuosta edullisen hintaa, ja satunnaiseen käyttöön jonkunlaisen kajakin.- ruuis
Tuon vaarallisuus on siinä, että jos kaadut ja kajakkiin pääsee vettä, niin vesitilavuus kajakissa on niin suuri, että sen tyhjentäminen on mahdotonta.
Kajakissa, jossa on väliseinä heti istuimen takana ja jalkojen edessä, täyttyy vain tämä väliseinien välinen tila. Sen tyhjentäminen vedestä on melko helppo operaatio ja sen jälkeen voi kavuta taas kajakkiin.
Tällä Seabirdillä voit unohtaa matkan jatkamisen meloen, jos kaadut niin, että kajakkiin pääsee vettä. Toki ilmapussein varustettuna voit kellua sen rinnalla niin pitkään kunnes hypotermia uuvuttaa. - Rantalelu
ruuis kirjoitti:
Tuon vaarallisuus on siinä, että jos kaadut ja kajakkiin pääsee vettä, niin vesitilavuus kajakissa on niin suuri, että sen tyhjentäminen on mahdotonta.
Kajakissa, jossa on väliseinä heti istuimen takana ja jalkojen edessä, täyttyy vain tämä väliseinien välinen tila. Sen tyhjentäminen vedestä on melko helppo operaatio ja sen jälkeen voi kavuta taas kajakkiin.
Tällä Seabirdillä voit unohtaa matkan jatkamisen meloen, jos kaadut niin, että kajakkiin pääsee vettä. Toki ilmapussein varustettuna voit kellua sen rinnalla niin pitkään kunnes hypotermia uuvuttaa.Esim. Näillä keleillä et kellu kajakin vierellä kovinkaan pitkään, vaikka päällä olisi kuivapuku.
Väliseinin tuo olisi kelpo kajakki mökinrantaan, mutta tuollaisena jättäisin ostamatta.
- epäilyttävä
Eikö kajakeilta vaadita kelluvuutta vedellä täyttyneenä, niin kuin soutuveneiltäkin?
- tttt123
Ei ainakaan Virossa vaadita. Ihme, että tuollaisia saa tuoda Suomen markkinoille
- Anonyymi
https://kajakki-seabird.fi/product/expedition-afjord-368/
Onko tällaisesta kokemusta, miten sopisi aloittelijalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395248- 853752
- 483145
- 623045
- 113025
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562383- 411878
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1451848Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101825- 181751