https://kajakki-seabird.fi/product/expedition-afjord-club-uusi/
Tuossa olisi mielenkiintoisen näköinen kajakki edulliseen hintaan, mutta mitä mieltä olette maininnasta "Kajakin sisäpuolella ei ole väliseiniä"?
Sehän tarkoittaa, että vedellä täyttyessä se uppoaa. Onko joku tilannut tällaista mallia? Kokemukset kajakista kiinnostaisivat. Miten kajakin kelluvuus täyttyneenä on hoidettu?
Seabird Expedition Afjord Club 368
8
5373
Vastaukset
- Kuten_jollissa_joskus
Jos vaikka ilmapusseilla?
- Hintansa.väärtti
En ostaisi. Hengenvaarallinen viritys. En ymmärrä, miksi väliseinät on jätetty pois tuollaisesta kajakista, johon kuitenkin tehty tavaraluukut.
- Sitäsaa-mitätilaa
Ei tuo nyt välttämättä mikään hengenvaarallinen viritys ole, mutta kyllähän se on melko märkää kyytiä, jos tavaraluukuista pääsee vuotamaan vettä sisälle. Ja toissaalta retkikamppeet kastuu , jos melojan aukkosuojasta pääsee vettä kajakin sisälle.
Halvalla ei saa hyvää, mutta saahan tuosta edullisen hintaa, ja satunnaiseen käyttöön jonkunlaisen kajakin.- ruuis
Tuon vaarallisuus on siinä, että jos kaadut ja kajakkiin pääsee vettä, niin vesitilavuus kajakissa on niin suuri, että sen tyhjentäminen on mahdotonta.
Kajakissa, jossa on väliseinä heti istuimen takana ja jalkojen edessä, täyttyy vain tämä väliseinien välinen tila. Sen tyhjentäminen vedestä on melko helppo operaatio ja sen jälkeen voi kavuta taas kajakkiin.
Tällä Seabirdillä voit unohtaa matkan jatkamisen meloen, jos kaadut niin, että kajakkiin pääsee vettä. Toki ilmapussein varustettuna voit kellua sen rinnalla niin pitkään kunnes hypotermia uuvuttaa. - Rantalelu
ruuis kirjoitti:
Tuon vaarallisuus on siinä, että jos kaadut ja kajakkiin pääsee vettä, niin vesitilavuus kajakissa on niin suuri, että sen tyhjentäminen on mahdotonta.
Kajakissa, jossa on väliseinä heti istuimen takana ja jalkojen edessä, täyttyy vain tämä väliseinien välinen tila. Sen tyhjentäminen vedestä on melko helppo operaatio ja sen jälkeen voi kavuta taas kajakkiin.
Tällä Seabirdillä voit unohtaa matkan jatkamisen meloen, jos kaadut niin, että kajakkiin pääsee vettä. Toki ilmapussein varustettuna voit kellua sen rinnalla niin pitkään kunnes hypotermia uuvuttaa.Esim. Näillä keleillä et kellu kajakin vierellä kovinkaan pitkään, vaikka päällä olisi kuivapuku.
Väliseinin tuo olisi kelpo kajakki mökinrantaan, mutta tuollaisena jättäisin ostamatta.
- epäilyttävä
Eikö kajakeilta vaadita kelluvuutta vedellä täyttyneenä, niin kuin soutuveneiltäkin?
- tttt123
Ei ainakaan Virossa vaadita. Ihme, että tuollaisia saa tuoda Suomen markkinoille
- Anonyymi
https://kajakki-seabird.fi/product/expedition-afjord-368/
Onko tällaisesta kokemusta, miten sopisi aloittelijalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit846014KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3185096Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202648Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei462588Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831822Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031659Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1081471
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191392