Sormissa ihottumaa

Sepi

Eli tahtoo tulla aina oikean käden etusormeen ja joskus myös peukkuun haavaumia. Iho rohtuu ja lopuksi onkin jo haavauma.

Oli muutaman kk huomattavasti paremmassa kunnossa ja sattumalta en sinä aikana pelannut kertaakaan sählyä. Nyt sitten olin pelaamassa ja etusormi heti haavaumalla...

On tätä ihottumaa ollut kesälläkin, jolloin en ole käsitellyt salibandymailaa..

parin viikon päästä olen menossa epikutaanitesteihin. Saaa nähdä huomataanko mitään. Kolmesti viikon sisään käydä vastaanotolla, jee!

onko muilla kokemuksia?

6

1464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergikko

      Mulla tulee talvisin erityisesti ihottumaa (samoihin kuin sulla ) sormiin. Johtuu erilaisista rasvoista - en voi käyttää kuin kortisonia, muut saa aikaan rakkuloita, ihottumaa, haavaumia. Ja myös liika pesu veden kanssa lotraaminen pahentaa asiaa. Vuosien aikana tästä on tullut oravanpyörä - kortisoni ohentaa jo ennenstään herkkää ihoa. Ja kaikkein pahinta haavaa saa aikaiseksi HIKOILU - eli uskoisin tuon salibandyhomman olevan osa ongelmaa. Mulla heti haavoja ja hirmuinen kutina jos vaikka hanskojen sisällä kädet hikoaa.

    • ihottumaa

      Käsissä! On ollut jo muutaman vuoden! Kutisevaa, rakkulaista ihottumaa. Kuiva ja ohut iho, jota kortisonit ovat ohentaneet aina vaan.

      Lääkärit sanovat, että se on atooppista, ei allergiaa. Mistä ne sen voi varmana sanoa?

      Mitä ihmettä olet lääkärille sanonut, että pääset testeihin??? Mä en pääse, kun ei tää ole allergiaa, vaikka itse luulen, että on. Yhyy:(

      • Sepi

        Esitin lääkärille, että tän täytyy johtua jostain materiaalista .. en silloin vielä ollut hokannut että tuo hikoilu vois olla pääosassa

        mutta tuskin siinä testis mitään huomataan...


      • Pelleriini

        Minulla sama vaiva kuin sinulla eli rakkulaista, kutiavaa ihottumaa käsissä ja silmien ympärillä.

        Ensin määrättiin kortisoonia, jolla tilanne rauhoittuu muutamaksi hetkeksi ja sitten taas ryöpsähtää esiin. Esitin lääkärilleni, että jospa tämä on oire allergiasta eikä mikään itsenäinen sairaus. Pääsin heti verikokeisiin, joissa todettiin, että olen allerginen joillekin ruoka-aineille ja pölyille.

        Sitten pääsin testeihin allergiasairaalaan. Olen allerginen esim. vehnälle, kauralle, useimille hedelmille, perunalla, kissalla ja koiralle. Ekseemani on siis atooppisen ihon ja allergian yhteistulos.

        Sain allergialääkityksen ja noudatan tietysti myös ruokavaliota. Järjetön kutina on hävinnyt melkein kokonaan ja iho alkaa näyttää kohtuulliselta. Sain myös "atoopikon statuksen" eli Kela korvaa osan rasvoista.

        Mielestäni sinun kannattaa vaatia (?) lääkäriltäsi verikoetta. Se voidaan ottaa terveyskeskuksessa ja sitten lisätutkimuksiin mikäli aihetta.


    • puuvillakäsine

      Mulla on ollut tämä kortisoni-perusvoidekierre jo 8 vuotta,se alkoi lapsen syntymän jälkeen. Kesällä kädet ovat paremmat,johtuen auringosta.Talvi on aivan psykedeelistä kun pakkanen ja pesut kuivattaa. Joskus kädet ovat olleet niin haavautuneet ettei sormia saa koukkuun.Yöksi olen koittanut laittaa rasvaa ja puuvillakäsineet mutta esim.aqualan L saa kädet kutisemaan kun se on liian paksua. Tällä hetkellä helpotusta tuo Helosan.Reagoin allergiatesteissä pölylle ja heinille joten leipomisen saa unohtaa ja siivottava on säännöllisesti. Ja vaiva tulee aina takaisin koska tämä on jo kroonista.

    • Juho

      Mulla sama homma ollu jo ainakijn viisi vuotta. Sormet halkeilee ja ovat välillä todella kipeät. Rasvoja on kokeiltu kaikenlaisia, mutta mikkän ei tunnut toimivan. Viime vuodet olen tyytynyt teippaaman haavat leukoplastilla. Kipu lakkaa melkein välittömästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      172
      8461
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7630
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      162
      3696
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2825
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1811
    Aihe