Dieselin hintakehitys

diesel.liian.kallista

ja hinnannousun syy. Ei voi olla raakaöljyn hinnannoususta johtuva, eihän bensiininkään hinta nouse samassa suhteessa. Dieselin mittarihinta on noussut vuodessa 30 senttiä, bensiinin vain 10 senttiä. Miksei polttoaineala vertaa raakaöljyn ja dieselin hintaa keskenään, pelkästään bensiinin hintaan
verrataan, onko siinä jokin kupla olemassa.

6

327

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DGC

      Ei voikaan ja tietysti se on kupla. Ei raakaöljyn hinnalla ole paljoakaan tekemistä lopputuotteen hinnan kanssa.
      Kyseessä on niinkin vanha talouden perussääntö kuin kysynnän ja tarjonnan laki. Ajattelepa itsesi bensakauppiaaksi, tai johonkin portaaseen, joka saa voittonsa polttoaineen valmistuksesta tai myynnistä. Mihin kaikkiin toimenpiteisiin ryhtyisit, että asiakkaat voisivat saada polttoaineensa halvemmalla?
      Arvasit oikein. Haluat mielummin maksimoida omat voittosi, jos se menee kaupaksi kalliillakin. Sitten, kun ei enää mene, pitää miettiä uudestaan.

      Tässä tapauksessa hinnankehitystä on selitetty raakaöljyn hinnan nousulla, suurella kysynnällä ja pienillä varastoilla. Bensiiniä on jonkun artikkelin mukaan paljon varastossa ja sen takia sen hinta ei ole noussut, vielä.

      Mitä kuluttaja sitten voi tehdä? Älä osta kallista. Jossain vaiheessa varasto on pakko saada kiertämään ja hintaa on laskettava, vaikka tappiollekin. Ai että on pakko ostaa kallista? Voi voi. Se kysynnän ja tarjonnan laki määrää, sinusta tulee sitten köyhä ja heistä rikas.

    • Jukka-55

      Turhan kova hinta.

    • Selitätämämyös

      Bensiinin hintakehitys: Bensiinin hinta on kehittynyt niin, että vuosikymmenien ajan se on ollut lähes kaksi kertaa kalliimpaa kuin dieselpolttoaine, kuinka se on ollut mahdollista?

      • ei.lähellekään

        Ei se olekaan mahdollista, koska niin ei ole.


      • joulukuu1990
        ei.lähellekään kirjoitti:

        Ei se olekaan mahdollista, koska niin ei ole.

        Ai jaa, mikä oli tilanne esim. 1990?


      • DGC

        Bensiinin ja dieselin hinnat kehittyvät eri tavalla siitä yksinkertaisesta syystä, että kyseessä ovat eri tuotteet, joille on erilainen kysyntä ja tarjonta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe