Ajelen silloin tällöin Kehä III:n liittymästä kauppakeskus Jumbon vieressä. Siinä on Kehä III:n yli lentokentän suunnalta tuleville ns. nuolivihreät, Jumbon suunnalta tuleville kärkikolmio. Olen alkanut miettiä, että onko tuo oikeastaan sellainen paikka, jossa vetoketjuperiaatetta voi edellyttää sovellettavan? Kärkikolmio asettaa Jumbon suunnalta tulijoille väistämisvelvollisuuden ja toisaalta liikennevalo rytmittää toisesta suunnasta tulijoita eli niitä väistettäviä. Ja toisaalta nuolivihreähän periaatteessa tarkoittaa (tai ainakin tienpitäjän tulisi sitä käyttää niin), että mitään väistettäviä tai varottavia ei ole.
Mikäkö on ongelma? No se, ettei pysty kiihdyttämään ripeästi rajoitusnopeuteen liikennevaloista käännyttyään, kun sieltä kolmion takaa tunkee eteen autoja, joiden kuskien mielestä tässä olisi vetoketjun paikka.
Vetoketjuako aina?
7
387
Vastaukset
- KolmionkoTakaa
Samaa ihmetellyt Kehä II:lla etelään mentäessä ennen Länsiväylän siltaa. Sivusta tulee autoa, jotka haluavat tunkea kärkikolmion takaa autojonon sisään, vaikka muutaman auton jonon perässä olisi paljon tyhjää, jonne olisi helpompi mennä tunkematta. Ei ole vetoketjun paikka ainakaan silloin, kun tiellä ei ole ruuhkaa.
- Kjell.C.D.Pippelström
Takaa on ihanaa tunkea sisään, vaikka jonoon, mutta ei liikenteessä...
- Ei_ihan_vielä
Kärkikolmion takaa tuleva väistää. Mikä siinä on vaikea ymmärtää?
Suomessa ei ole virallisesti vetoketjuperiaatetta. Jompi kumpi suunta on aina väistämisvelvollinen. Tuossa Jumbon tapauksessa kärkikolmion takaa tullaan kohta päättyvälle kaistalle, joten kolmion tai kaistanvaihdon vuoksi sieltä tulija on aina väistämisvelvollinen sieltä valoista tuleviin nähden.
Vetoketjuperiaatteen merkki tulee käyttöön 2020 uuden tieliikennelain myötä. Ainakin aluksi sitä käytetään vain kahden kaistan yhdistymisessä suoralla tiellä. Esimerkiksi Norjassa lähes kaikki moottoritielle tulevat rampit on jo nyt merkattu tasa-arvoisiksi, joten siellä päätiellä kulkijoiden on tehtävä liikennesääntöjen velvoittamana tiloja rampilta tulijoille.Juuri noin se minunkin mielestäni menee, mutta aivan selvästi huomaa monien kuljettajien toiminnasta, että heidän mielestään siinä on "vetoketjun paikka".
- Ei_ihan_vielä
Vetoketjun paikka on nykyisin siinä, missä _minä_ joutuisin hankalasti väistämään.
Kehittyneemmän liikennekulttuurin maissa vetoketju syntyy itsestään. Jokainen tietää, että huomenna minä voin olla se sivusta tulija. Lisäksi ruuhkat helpottuvat, kun kaistat käytetään loppuun asti. Suomessa vaihdetaan sille jatkuvalle kaistalle kaksi kilometriä ennen ja sitten kirotaan tyhjää kaistaa ohi ajavia "kiilareita".
- minäensin
Vaadin aina vetoketjun, kun kiilaan oikealta päätyvältä kaistalta pitkän jonon väliin!
Näinhän sen pitäisi mennä. Jos puolet autoista olisi päättyvällä kaistalla ja vetoketju toimisi, olisi tilanne optimi. Suurimman sotkun aiheuttavat ne, jotka eivät ymmärrä siirtyä oikealle, vaikka siellä olisi tilaa kilometritolkulla. Hyvänä kakkosena sotkemassa ovat ne, jotka yrittävät estää vetoketjun toimintaa.
Junttilassa talon tavoilla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235028Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1643568Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo582961Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122860HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1402769Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?1111903Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861560Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi61542Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271436Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.211385