Jos on tilanne, että on nainen joka mahdollisesti on kokeneempi kuin itse niin asian myöntäminen tai ilmaiseminen ENNEN seksiä ei välttämättä ole kovin viisasta? jos perustelisin sillä et nainen kuiteskin haluaa et hänet otetaan tai ainakin olettaa, että mies tietää mitä tekee.
Mutta... mitenkäs sitten pitäisi tällaisessa tapauksessa edetä? Pitäisikö sitten ekaksi metsästää jotain yhen illan hoitoja kun niiden kanssa ei tarvi liiaksi pohtia tällasia kunnes on saanut tarvitsemansa kokemuksen siitä et on luottamusta itseensä sen verta seksissä että tietää ettei ainakaan täysin penkin alle todennäköisesti mee sen tärkeen naisen kanssa. Voihan se tietysti periaatteessa olla et seksielo ei vaan mene yksiin mutta kyllä todennäköisyys on hurjasti isompi että onnistuu jos miehelläkin on kokemuksia enempi tai yhtä paljon ku naisella.
mitäs sanotte?
Elän vähän niinku tässä tilanteessa nyt ja mietin et rimakauhu on sen verta kova et tekis mieli lähteä hakea kokemuksia baarista yms ja palata sitten asiaan.. no me nyt tän naisen kans ei vielä seurustella mutta näen mihin asiat ovat menossa ja jos nyt alkaisin seurustelen hänen kanssaan tuntisin oloni aikasta ontoksi vaan siksi et en oo niin kokenut kuin hän.. itse asiassa aika kokematon.
Mutta... mitenkäs sitten pitäisi tällaisessa tapauksessa edetä? Pitäisikö sitten ekaksi metsästää jotain yhen illan hoitoja kun niiden kanssa ei tarvi liiaksi pohtia tällasia kunnes on saanut tarvitsemansa kokemuksen siitä et on luottamusta itseensä sen verta seksissä että tietää ettei ainakaan täysin penkin alle todennäköisesti mee sen tärkeen naisen kanssa. Voihan se tietysti periaatteessa olla et seksielo ei vaan mene yksiin mutta kyllä todennäköisyys on hurjasti isompi että onnistuu jos miehelläkin on kokemuksia enempi tai yhtä paljon ku naisella.
mitäs sanotte?
Elän vähän niinku tässä tilanteessa nyt ja mietin et rimakauhu on sen verta kova et tekis mieli lähteä hakea kokemuksia baarista yms ja palata sitten asiaan.. no me nyt tän naisen kans ei vielä seurustella mutta näen mihin asiat ovat menossa ja jos nyt alkaisin seurustelen hänen kanssaan tuntisin oloni aikasta ontoksi vaan siksi et en oo niin kokenut kuin hän.. itse asiassa aika kokematon.
Vastaukset 16
Vanhimmat
sen jälkeen kun takana on monta yhden yön panoa. Niissä haetaan vain omaa tyydytystä, etkä siinä välttämättä mitään "opi". Voi jopa jäädä huonot kokemukset päälimmäisiksi mieleen.
Että ei se itsetunto siinä välttämättä parane..
Kyllä se menee ihan omalla painollaan ihmisen kanssa josta välittää!
ei sitä kokemusta yhden illan hoidoilla hankita, vaan pidemmässä parisuhteessa. siihen että työnnät munan reikään ei niin kamalasti treeniä tarvita, ja siitähän se humalainen yhden illan pano yleensä koostuu. varmasti nainen tykkää enemmän siitä, että olet rehellinen kokemattomuudestasi ja pyydät pikkuisen opetusta. ja sitä opetusta kantsii muuten pyytää aina uuden naisen kanssa, vaikka kuinka kokemusta olisikin päässyt kertymään. me naiset katsos ollaan kaikki erilaisia.
itse menetin neitsyyteni vasta viime vuonna (22-vuotiaana) ja alussa stressasin ihan kamalasti omia taitojani... sitten menin kertomaa miehelle että olenkin tässä ensimmäistä kertaa liikkeellä, ja sen jälkeen kaikki oli monin verroin kivempaa, rentouduin ja nautin paljon enemmän. rehellisyys kannattaa. ajattelepas jos alat tässä keräilemään panoja ja se kantautuu naisesi korviin... tervemenoa seurusteluhaaveet siinä tapauksessa.
Kyllähän tuo on mielessä käynyt ettei todellisesta rakastelusta kokemuksia yhen illan hoidoista saa. Ehkä ajattelin kuitenkin sitä, että se mitä siitä saisi olisi jonkinlainen varmuus niissä tilanteissa siinä että ei menis sellaseksi haparoinniksi se homma, tosin olen kuullut aika monelta, että uuden seurustelkumppanin kanssa se on aina vähän hakemista aluksi... (?)
ja paljon varmasti merkitsee se miten luonnolliselta se tilanne seksiin tuntuu. ts. onko tunnelma ollut oikea ja hetki oikea muuten. Ainoa vaan et oon kyllä seurustellut aiemminkin mut mites sen nyt sanoisi... seksiä siinä suhteessa ei pahemmin ollut ja... tästä johtuen naisella kun hän tämän tietää varmasti on kuvitelma että olen kokenut, lisäksi oon 4 vuotta häntä vanhempi.. hohhoijaa, menee kyllä ahtaalle. mutta kyllä mä sun vastauksesta jotain vihjettä sain... kiitos niistäkin.
Olen sitä mieltä, että yhden illan panoista ei voi saada kunnollisia kokemuksia.Parhaiten niitä saa turvallisessa parisuhteessa, kun on tunteetkin mukana. Unelmieni mies olisi aivan kokematon, sillä silloin en tuntisi mustasukkaisuutta miettiessäni hänen aikaisempia partnereita ja enkä ajattelisi että olenkohan huonompi kuin edelliset jne. Kaikilla asioilla on kaksi puolta, mutta mielummin kokematon kuin joka kukassa käynyt. Kokematonta voi opettaa mutta oppiiko vanha koira uusia temppuja.. tseppiä sinulle Antti.
Ei kannata kasata itselleen turhia suorituspaineita. Se johtaa vain siihen, että suhtaudut seksiin suorituksena, mikä ei tiedä hyvää. Rennosti vaan. Tuo "turhien" kokemusten kerääminen harjoituksen vuoksi kuulostaa minusta huonolta idealta. Mietipä, jos asetelma olisi toisin päin - miltä tuntuu ajatus, että nainen hankkisi "varmuutta" sinua varten hankkimalla ensin mahdollisimman paljon kokemuksia muiden miesten kanssa. Varmaan paljon mieluummin opettaisit seksin saloja hänelle itse.
Ei hätää, ei vaikka olisit täysin kokematon. Suorituspaineet ovat ainoa vihollisesi. Pyri unohtamaan sellaiset.
Ohhoh.. olipa poikkeuksellinen vastaus! =)
No täytyy sanoo samalla että en parempaa vastausta ois voinut oottaa mikäli oikeesti olit rehellisellä pohjalla liikkeellä =)
Toi on kyllä asia mitä ei miehen näkökulmasta ois osannu aatella et jotku voi noinki aatella et kokematon mies ois tavallaan hyvekkin... hmm.. mielenkiintoista. No se on ainakin varmaa että itse en saa seksistä mitään ellei nainen saa sitä mitä haluaa.
Toi vanha koira ei opi juttu etenkin oli kyl mielenkiintonen... mutta.. olisikohan tuo nyt seksissä ihan sama sääntö kuitenkaan, miehet kuitenkin pääsääntöisesti haluavat miellyttää naistaan.
Millaisia kokemuksia sulla on miehistä sitten? tai heidän kokemuksistaan ja sitä kautta sulle aiheutettu hyvän olon tunne? ja mahollisesti iso O =) onko näkynyt? =)
Mut kiitos jo nyt!
Joo suorituspaineet on se pahin homma, sen kyllä oon huoamannut. Luin yhtä kirjaa, eräs psykologi terapeutti mikä lie oli kirjoittanut ja siinä vaan todettiin seksistä, että ruumis kyllä osaa asiansa jos vain itse luottaa sen kykyyn toimia eikä mene sen tielle. Ja ainoa mitä ruumis vaatii on tunnesiteen siihen vastakkaiseen sukupuoleen. Jos se onnistuu niin ruumis hoitaa loput. Aika yksiselitteistä mutta... voisin uskoakkin tuota. Että se on niitä samoja asioita kun mikä tahansa muukin toiminto mitä ihminen tekee välttämättä. Tyyliin, ei voi mennä vessaan jos ei oo hätä, ei syödä jos ei nälkä ja - ei voi harrastaa hyvää seksiä jos ei oo emotionaalista vastetta. Make sense kyllä...
ja tuo oli hyvä ku sanoit tuosta kokemuksesta.. ainoo vaan et oon kuullut aika paljon et naiset nimenomaan haluaisivat kokeneen miehen joka tietää miten naista käsitellään. Se vähän sotii tota sun näkemystä vastaan.
Vaikka vastaukseni oli mielestäsi poikkeuksellinen, tarkoitin silti joka sanaa. Vanha koira jutulla tarkoitin sitä, että jos miehellä on ollut paljon naisia niin hän saattaa luulla, että kaikki naiset pitävät samoista asennoista ja kaikki voi tyydyttää samalla tavalla. Tuolloin on vaarana se, että mies keskittyy liikaa itseensä ja luulee että homma hoituu ihan entiseen tapaan eikä ota naista yksilönä huomioon. Poikkeuksia tietenkin on ja heille kumppanin nautinto on omaa tärkeämpi.Mutta asiasta toiseen.Itselläni on ollut kokeneempia ja "koskemattomia" miehiä. Osalle heistä oma nautinto oli tärkeämpää ja jotkut keskittyi siihen miten saa minulle orgasmin ja mikä minusta tuntuu hyvältä. Voin siis kokemusten kautta sanoa, että kokemattomat miehet ottavat naisensa enemmän huomioon kuin kokeneemmat.
"ja tuo oli hyvä ku sanoit tuosta kokemuksesta.. ainoo vaan et oon kuullut aika paljon et naiset nimenomaan haluaisivat kokeneen miehen joka tietää miten naista käsitellään. Se vähän sotii tota sun näkemystä vastaan."
En ole nainen, mutta oma käsitykseni on, että tuolla on merkitystä vain satunnaissuhteissa. Seurustelusuhteessahan on aikaa opettaa toista ja opetella yhdessä paremmaksi kuin mihin yhdessäkään satunnaissuhteessa on mahdollisuus. Seurustelusuhteessa kestää joskus "epäonnistuakin"!
Okei... voi olla perää. Ei välttämättä kaikki monia naisia kaataneet miehet ehkä siten olekkaan oppineet matkan varrelta sitä mitä olisi pitänyt.
Mitä oot mieltä tuosta suuseksistä alkuvaiheessa.. mahtaako naiset kokea sen esim ekalla tokalla kerralla vähän liian intiimiksi tms? että pitäisikö keskittyä vain muihin toimiin... sitä oon kans tuossa kelaillut aika paljon.
tossa pointteria...
tuosta epäonnistumisesta.. voisiko aatella siten et niin kauan kun haluaa kumppanin parasta ei voi epäonnistua, voi vaan ohjata toimintaa vähän erillä tavalla. ehkä epäonnistuminen on sitten sitä kun ei halua muuta kuin oman tyydytyksen tai ei ymmärrä mitä nainen tarkoittaa jos haluaa asiat tehtävän erillä tavalla...
Yleensä olen enemmän sivustaseuraaja, mutta nyt oli niin mielenkiintoinen keskustelu, että pakko pistää omakin lusikka soppaan.. En ehkä saa minkään sortin järkevää kokonaiskuvaa aikaiseksi, mutta katsotaan mihin päädytään..:)
Olen vm.-85 nainen, ja seurustelen suurinpiirtein samanikäisen miehen kanssa. Minä olen seksin suhteen se kokematon: yksi mies ennen nykyistä, sekin vain jonkin sortin irtosuhde (kuulostaa pahalta, tiedän..). Miehellä tilanne päinvastoin: tyttöjä pyöritelty paljon ja monessa kaupungissa. Eikä ketään ikinä pitkää aikaa, minä olen ensimmäinen seurustelukumppani. Ja miehen suusta kuultua: "seksi ilman tunteita on tylsää".
Mutta, vaikka mies toisaalta on varma itsestään sängyssä, hän tuntuu ottavan suorituspaineita siitä, miltä minusta tuntuu. Eipä silti ole koskaan kysynyt, mitä kannattaa tehdä, tai mikä tuntuu minusta erityisen hyvälle. Ikään kuin yrittää tyydyttää minut jonkun tietyn kaavan kautta, ja on sitten huolissaan kun ei aina onnistukaan. (Älkää saako väärää kuvaa, nautin seksistä silti, ja minun orgasmini tuntuukin olevan miehelle tärkeämpi kuin minulle..:). Vikaa on tietysti minussakin, voisihan sitä itsekin suunsa avata, mutta se tuskin on nyt oleellista..
Toisaalta minulle taas kertyy suorituspaineita siitä, että pelkään olevani "huonompi" kuin miehen edelliset kumppanit. Kun kerran ei ole kokemusta. Mutta tämä on pakottanut opiskelemaan ja tutkimaan, mistä mies saa eniten nautintoa, ja uskonkin kehittyneeni seksin saralla. Mies on yhtä hyvä kuin ennenkin, mutta eipä sitten oikeastaan sen parempi..
Ja vaikka en mustasukkaista tyyppiä olekaan, väkisinkin alkaa välillä pohtimaan, mitä mies on tehnyt toisten naisten kanssa, mitä heille sanonut, miten suudellut.. Eikä siitä yleensä jää kovinkaan hyvää makua suuhun.. Huolimatta siitä, että tiedän olevani miehelle se ensimmäinen tärkeämpi.
Ehkä kaiken pointtina haluaisin sanoa sen, että sinun tilanteessasi ei todellakaan ole mtn huonoa. Minulle, kokemattomana naisena, sopi luultavasti paremmin kokenut mies, mutta toisaalta omien taitojen karttuessa uskoisin arvostavani enemmän, jos seksikumppani olisi vielä ajatuksiltaan ja ideoiltaan "raikas" ja halukkaampi oppimaan juuri oman naisensa miellyttämistä. Tietysti näitä on kokeneemmissakin, mutta ehkä heillä kynnys kysellä "neuvoja" on vähän korkeampi. Ainakin niillä, jotka ovat keskittyneet vain yhden yön juttuihin.. Jos sinusta tuntuu vaikealta suoraan tunnustaa naiselle kokemattomuutesi, anna hänelle muuten ohjat. Sano, että nyt tehdään juuri niin kuin sinusta tuntuu hyvältä. Samalla annat itsellesi aikaa opetella sitä varmuutta ja tunnustella omia fiiliksiäsi.
Eipä tässä tainnut suuria elämänfilosofioita aueta, mutta toivottavasti sait tekstistä edes jotain tukea. Onnea jatkolle:).
Hyvä vastine, kiitos ;)
Sun kirjoituksesta vähän ilmentyi se sama kun tuossa toisessakin n_20:n kirjoituksessa. Eli, että kokeneen miehen ongelma tuntuu olevan kaavamaisuus ja kuitenkin sitten lopulta jonkinasteinen tajuamisen tila siitä, että jokainen nainen on yksilö ja ei voikaan soveltaa samaa kaavaa.
Kyllä se mulle olisi todella vaikeaa kertoa suoraan silmästä silmään, että olen kokematon näissä asioissa. Olen tosiaan häntä 4 vuotta vanhempi ja hänellä taas on poikaystäviä ollut.. ei nyt hirveän montaa mutta pitkiä suhteita ja takana kaikenlaista kokeilua mitä olen ymmärtänyt puheista. Mutta tunnetta meidän välillä kyllä on. Luulen myös, että tuo "strategia" siitä, että antaa naisen vähän tuoda omia mielipiteitään julki (en vielä tiedä miten tämän toteutan) olisi sitten tämän viestiketjun perusteella hyvä johdatus aihealueeseen kun kerta näyttäisi siltä, että naiset arvostaa eniten sitä mitä mies on halukas tekeen hänen hyväkseen ja sitä kautta ehkä näkee mitä tämä merkitsee miehelle.
Onko teillä noin muuten verbaaliset asiat käytössä seksin yhteydessä..ts puhutteko, kysyttekö asioita vai teettekö vain miten itse tulkitsette tilanteet?
Olen ymmärtänyt, että kaiken a ja o on se miten oppii tulkitsemaan kumppanin eleet.. mitä kannattaisi tehdä milloinkin ja milloin kannattaa lopettaa, edetä jne... mutta sen voi vain oppia ajan kanssa... jostain lienee lähdettävä.
Kiitos hyvästä vastauksesta!
Monet naiset kyllä pitävät suuseksistä, itseni mukaan lukien mutta on myös niitä joita se pelottaa tai muuten inhottaa. Ennen suuseksin aloittamista hyvä keino olisi suudella esim naisen vartaloa( vatsa ja reisien sisäpuoli hyvin herkkää aluetta). Ekalla kerralla on mahdollista antaa suuseksiä jos molemmat sitä haluavat.. :) Keskusteleminen on hyvä juttu jotta tietää mistä toinen nauttii ja voi samalla kertoa mistä itse erityisesti pitää.
Otanpa minäkin lyhyesti kantaa tuohon verbaaliseen puoleen. Varmaan monien mielestä seksin harrastamisen yhteydessä ei ole sopiva hetki enemmälti keskustella, mutta minusta kyllä seksistä kannattaa pitemmän päälle keskustella kumppanin kanssa vaikka yhdynnän jälkeen tai milloin tahansa sopivalla hetkellä. Muuten kumppaneilla voi olla pitkäänkin vääriä käsityksiä siitä, mistä toinen nauttii ja mistä ei. Toki sanattomastakin viestinnästä voi paljon tulkita. Mutta tietty teeskentelyvaarakin on, koska kumppania ei haluta loukata. Juttelemalla asiat selviävät, puheenaihehan on mitä mielenkiintoisin!
Ainakin hyvällä asenteella olet liikenteessä, mikä onkin jo puolet koko touhusta. Kumppanin viestien, varsinkin niiden sanattomien, tulkitseminen on sitten se tärkein ja vaikein osa. Siinäkin olennaisinta on halu ja pyrkimys toisen tuntemiseen. Eikä niitä asioita pysty kiirehtimään, tarvitaan monia ja taas monia yhteisiä hetkiä ennen kuin toisen seurassa on täysin luonnollista olla. Ja kaikiltahan se ei onnistu vielä sittenkään..
Meillä varsinainen verbaalinen ajatusten vaihto on vielä seksin yhteydessä aika vähäistä. Siis suora ohjaileminen/tuntemusten sanallinen ilmaisu, ainakin "itse tilanteissa". Minä olen alkanut pikkuhiljaa etenemään asiassa, ihan suorilla kysymyksillä: "Kumpi on parempi, näin vai näin?" "Kiihottaako, jos tekee näin?" "Miltäs tämä tuntuu?" Olen kokenut itselleni helpommaksi kysellä ennemmin miehen tuntemuksia kuin kertoa oma-aloitteisesti omistani, jostain syystä. Johtuu vissiin luonteestani.. Mutta mies on sen luontoinen, että lähtee varmasti helposti leikkiin mukaan, ja on jo oikeastaan lähtenytkin..:)
Sinänsä olen meidän seksielämäämme tyytyväinen, että seksin harrastaminen ja toisen kanssa oleminen tuntuvat luonnollisilta. Ns. nolot tilanteet voidaan ohittaa naurulla, ja jos nyt ei ihan päivän kuulumisia siinä seassa vaihdetakaan, niin puhuminen ja leikinlasku tulevat kumminkin omalla painollaan, latistamatta tunnelmaa. Siitä on mielestäni helppo lähteä jatkamaan, opetella tuntemaan toisen vartalo ja siihen liittyvät fjiilikset entistä paremmin.
Meillä tilannetta helpottaa se, että kumpikaan ei ole luonteeltaan ujo, ja molemmat ovat seksuaalisesti yhtä aktiivisia (onpahan hieno ilmaisu..:), eli molempia kiinnostaa tuottaa ja saada nautintoa. Toisaalta suhde on vielä kohtuullisen tuore, mielenkiintoa ja halukkuutta on helppo pitää yllä. Kyllästymisen tunteita tulee varmasti jossain vaiheessa, mutta siitäkin on puhuttu, ja todettu, että sehän on ihan itsestä kiinni mitä niiden kanssa tekee..:) Mielikuvitusta peliin..:P
Tässä taas minun pohdintojani, omat ratkaisusi löydät tietysti vain oman naisesi kanssa, mutta ehkä näistä saat hieman suuntia ajatuksillesi. Ota rennosti, ja anna luonnon hoitaa hommansa..:)