Terve vaan. Kotiin tuli kuukausi sitten uusi pentu. Kouluttaminen (naksuttimella) on onnistunut hyvin ja ei toivottu käytös (oven takana naukuminen, väärien asioiden raapiminen yms.) on saatu karsittua pois. Lisäksi pentu on hienosti oppinut istumaan keittiön pöydällä vain omalla paikalla eli tabletilla.
Nyt ongelmana on se, että kissalla on kova hinku kulkea perässä jokaisesta ovesta. Seuraa kuin hai laivaa joka paikkaan ja varsinkin tyttärellä on vaikeuksia saada kissa ulos omasta huoneestaan kun haluaisi alkaa nukkua. Kirjoista ei kauheasti tähän ole ollut apua. Jollain lelulla kissan huomion saa kiinnitettyä hetkeksi johonkin muualle ja oven saa kiinni, mutta olisiko raadilla jotain muita ideoita? Kun oven saa kiinni ei kissaa enää kiinnosta huone lainkaan.
Kissanpennun pitäminen pois makuuhuoneesta
13
390
Vastaukset
- voivoivoi
Miksi ihmeessä kissa äidin lapsen, vauvan, pitäisi olla yksin?? Ihan samalla tavalla, kuin ihmisvauva, se kaipaa turvaa, hellyyttä ja seuraa!! Taidatte olla koiraihmisiä, kun noin paljon "koulutatte" KISSAA!! Kissa uskoo puhetta, ja oppii seuraamalla ja pienellä ohjeistuksella. Meillä kissat saa kulkea, missä haluavat ja nukkua alusta asti vieressä. Koskaan ei ole ollut mitään ongelmia, eikä raapimisia, vaan kissoilla on perustutrvallisuus hallinnassa ja ovat tasa-arvoisia perheenjäseniä, ilman ovien sulkemisia!!
- ovetAuki
Voi pentu raukkaa, minkälaiseen perheeseen on joutunut! Ottakaa pehmoleluja! Tottakai LEMMIKIT otetaan perheenjäseniksi, eikä kuritettaviksi vangeiksi!!
- kissatonihania
Minulla on 18-vuotias kissa ja se on aina nukkunut jonkun perheenjäsenen kanssa samassa sängyssä. Ei ole ikinä tullut edes mieleen laittaa sitä pois. Tytär tykkäsi kovasti kun kissa nukkuin hänen vieressään. Kaipaa kuulema sitä asiaa eniten kun muutti pois kotoa.
- sängynlämmittäjät
Sama täällä. Ei ollut ikäväitkuja, kun pennut nukkuivat ensimmäisestä yöstä lähtien vieressä. Nyt ovat jo kissavanhuksia, mutta aina kun huomaavat jonkun menevän vaikka päivänoksille, hyppäävät viereen kehräämään. Yhdessä sitten nukutaan parikin tuntia, ja se on hyvin rentouttavaa!
- tunnettapeliin
Luulisi kylmänkin ihmisen tajuavan, että kissan kävely perässä, osoittaa, ettei se halua olla yksin!
Omat lapseni olivat tästä uskollisesta ystävästä onnellisia. Jos kissaa jatkuvasti komennetaan, hätistellään ja pidetään yksin, saa aikaiseksi aran ja masentuneen reppanan. - tuomulle
mul6kissaa jokainen "tietää millon kunkin vuoro on nukkua mamman vierees,ja saavat nukkua.joskus en itse edes mahdu siihen "jalkoneni".antaapa kehrätä ,se on niin mukavaa.ne ovat trvetulleita.muuton katsoppa kissaasi se osaa itkee.miltä sinusta tuo huonokohtelus,nyt tuntuu.tuo minulle se kisus.mä kyl jaksan huolta pitää,arvostaan.
- kiskiskisss
Meilläkin toinen nukkuu kainalossa ja toinen jalkojen välissä, peiton päällä. Kaikilla meillä on hyvä ja lämmin olla! (mitä nyt mun kädet ja jalat välillä puutuu! - ei haittaa!)
- uinuvainKisuni
Miksi sen pitää pysyä poissa makuuhuoneesta? Pikkupentuvaihe on lyhyt, jonka aikana kisu tutustuu uuteen kotiinsa ja sen asukkaisiin. Hyvin nopeasti oppii, että makuuhuoneessa nukutaan, nukkumaanmenoajatkin tulevat tutuiksi. Tietysti pienenä yrittää vähän sielläkin peuhata, mutta jos kaveri on hiljaa, alkaa sekin pestä itseään ja nukahtaa. Jos makkariin ei saa tulla karvoja lemmikin mukana, jättää sen sitten kokonaan ottamatta.
- gjnbvvbnnv
Minä en pitäs kissaa makkarissa,kun karvoja joka paikas.Kissa myös hakeutuu naamalle,et ei pienille lapsille turvallista sekään.
Kannattaa leikittää iltaisin viimeiset tunnit, ni ei ole yöllä virkeä.- aaAALasta
Ikäni olen kissoja kodissani pitänyt, eikä kertaakaan ole naaman päälle edes astunut! Jalkopäässä on joka katti ajottain lämmitellyt ja kehrännyt. Turkki päällä olevista eläimistä lähtee ihan varmasti karvoja, jos niitä pelkää, olen samaa mieltä yllä olevan kanssa, ettei pidä ottaa lemmikkiä ollenkaaan!
- Huahhhhhh
Aloittajalle: Opeta kissa istumaan ja odottamaan. Onnistuu klikkerillä helposti.
Toisekseen: Hienoa, että olette ottaneet selvää kissoista ennen kissan hankintaa. Eläinlääkärinä vastaanotolleni tulee jatkuvasti näitä inhimillistettyjä laumaeläimiä jotka oikeasti luonnossa ovat yksineläviä ELÄIMIÄ. Kuulen tarinoita kissojen kostamisesta ja mielenosoituksista joihin nuo pähkinän kokoiset aivot eivät vain kykene. Klikkerikoulutuksessa kissaa ei tosiaankaan hätistellä ja komenneta vaan palkitaan. Tässä maassa näitä vesipullopelottelijoita onkin sitten jo pilvin pimein.
Aluksi kaikki yleensä meneekin hyvin, mutta jossain vaiheessa siinä 15 vuoden aikana se sängyssä pyöriminen ja mouruaminen alkaa jotakuta ottaa päähän. Sitten tullaan vastaanotolle ja kerrotaan ettei kissoja voi kouluttaa kun yritetään ties mitä huutamista ja jäähyjen antamista mistä kissa ei tajua hölkäsen pöläystä. Yksinelävät yleensä sietävät kissaltaan mitä vaan,
Omat lapseni nukkuvat yöt omissa sängyissään omissa huoneissaan, mites teillä joilla perheenjäsenten kuuluu nukkua samassa sängyssä? Uskomatonta!!- maailmanSaastuttaja
Myös ihminen on ELÄIN, ja julma sellainen!
- kisula
et nyt taida olla "oikeella"asialla "eläinlääkäri?on noita kisuja ollu 60v,ja kunnioitan päiväpäivältä enemmän näitä .enpä tiä miten mu ois "HEITÄ"pitäny "KOULUTTAA"mut luonnostaanha tuo meni.jokanen on yksilö ja TÄHDENNÄN yksilö,ku mekin niin hieno eläinlaji ku ihminen?mut ny taas pitää "palvelijan"rientää ku tul tuos kysymään.??!!olenko nyt mamma häiriöksi?voisitko....miau.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 481031
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153912Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717847- 89827
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182800Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51703Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105699