Lallis muistot

Lallis

Kerro muistosi lalliksesta.

5

677

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Merensinisyydestä

      Minä aloitan keskustelun Lallintalon tanssipaikasta. Tanssipaikka oli aikanaan erittäin suosittu talvella ja hyvät orgesterit. Minä olen syntynyt 1940 luvun alussa, ja tansseissa olin yleensä 1957- vuodesta alkaen, vielä v.1962 saakka. Tanssipaikalla olin lähes joka tanssipäivänä. Tanssein hyvin paljon eri tyttöjen kanssa ja oli myös hauskaa aina. Tyttöjen matkassa olin usein tai vein kotiin, lähinnä tanssipaikan läheissyydessä, niin myös ja kunnan eri linjoilla. Tytöt moittivat minua, että olen hy,vin vilkas ja pyörin ympäriinsä tanssipaikkoja, sekä rauhoitutko.
      Vasta olin Köyliössä Eläkeläiset päivä tansseissa. Eräs tyttö kysyi minulta olenko Karhusuolta Säkylästä Kalevi P, joka aikanaan katosi 1962 pitkäksi aikaa jepariksi Lapin Käsivarteen. Vastasin, että olen Kalevi ja juuri se, jota epäilitte lähes vajaa 60 vuotta sitten aina nähneenä. Samalla kysymys tulitko seuruillesi, tulin Poriin? Eri päivä ja iltatanssipaikoissa on minua kysytty oikealla nimellä. Aikaa on kulunut hirviän paljon ja asun nyt leskenä Porissa. Olisin hyvin kiinnstunut, kun minua jututtaa ja olisi hyvä kertoa heti, kuka on ja voisi hauskat menneisyyden ajat palautua, mielenkiintoisena keskusteluna. Onhan minulle eräät soittaneet ja monista eri asioista ja tapahtuneista nauretaan hauskoista hetkistä. Olin Lallintalolla tansseissa. . Säkyläläinen orkesteri tuli istumaan minun kahvipöytään tauolla. Kysymys, harrastanko eenä laulamista Kaartin kunniakomppaniassa palvellvajaa ? Ne ajat on menneet, mutta heillä oli mukana kahvistelmassa kotikylästäni oleva minun ikä lukokkaan nainen, hänelle kerroin, että Porista lähdin Lapin käsivasteen v. 1962. Samana vuotena hyvä kaveri kävi toistamiseen minua katsomassa Porissa. Tyttö sanoin, että se on hänen veli ja vasikään poistunut tähtien tuolle puolen. Hänestä oli monet hauskat minun kerrottavana. Lallintalo on se, jossa niitä entisajan kavereita nähdään. Olen iloinen, että Lallintalo on nyt jatkanut tanssien järjestämistä.

      • ainoaoikeaLallis

        Samoin minulla on positiivista kokemusta Lallintalosta. Siellä kohtasin sen ainoan oikean maan parhaan tanssiorkesterin ansiosta.


    • Merensinisyydestä

      Minä sitten edehdyin, mikä tarkoitetaan nimellä Lallis muistot ja eiköhän ollut Kokemäellä ilmestyvä lehti Lalli. Tai tarkoitetaanko sitä Köyliön järven jäällä tai siell', tappamisesta Lallis.

    • Merensinisyydestä

      Lallintalon suosiosta. Yleensä ennen talvella , Lallintalo oli tanssijoita aivan täytenä, joka viikonloppuina ja yleensä aina hyvä orgesteri oli viihdyttämässä. Nyt on edelleen uudelleen virinnyt Lallintalo järjestetyillä tansseilla. Palaan vielä tuonne 1950 -60 luvulle. Minulla oli käsitys, että vaikka silloin tanssipaikoilla useat olivat alkoholia nauttineena. Mutta käsitykseni oli, että järjestys Lallintalolla toimi hyvin ja aika vähän häiriäitä. Olin innokas tanssimaan hyvin usean eri tytön kanssa, mutta tulivat vähitellen tutuiksi. Moni on löyttänyt Lallintalon tansseista pysyvän kaverin. Tanssipaikka oli parhaiten mihitetty, mihillä ja naisilla, Köyliö, Huittinen, Eura, Säkylä ja muista lähikunnista olevilla ja useat tulivat toisensa siellä minun lisäksi tuntemaan. Nyt 5,helmikuuta 2019 lähden Lallintalolle päivätansseihin ja saan leskenä kelata siellä vanhoja muistoja.

    • Anonyymi

      Kertoisin muistoni jos vain muistaisin jotain ... olin aina ihan kännissä !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      82
      7234
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6543
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6343
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4142
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2522
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2429
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2228
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1542
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1250
    Aihe