Loppui paniikit

Eiofs

Kuukauden aikana tuli varmaan 8 kertaa. Pulssi varmaan 170 ja kådet tärisi. Asiaa vielä pahensi, koska ajattelin aina sydänkohtausta.

Asiaa helpotti kun tiedosti aluksi, että se oli paniikkia eikä sydänperäistä tarkastuksista. Seuraavaksi auttaa, jos on tuttuja joilla voi käydä yötä silloin tällöin.

Kun ajattelet sairauksia tai itse paniikkikohtausta niin se pahentaa tilannetta, koska elät jatkuvassa ahdistuneessa tilassa. Voit teeskennellä että kaikki on okei, mutta alitajunnassa sun kroppa tiedostaa sun "oikean" ahdistuneisuuden kokoajan,

Niitä ei ole mulla enää ilmaantunut ja lääkkeitä en edes vielä aloittanut ja en aloitakkaan. 70% oireista hävis kun ties, että ei ollut sydänperäistä ja paniikki ei ole itsessään vaarallista. Seuraavan kerran kun paniikki iski join vettä ja istuin ajattelematta ja stressaamatta sitä. Sydän nous 150 ja tippuu 30sekunnin päästä takas 70. Keskityin vaan syvään hengitykseen. Tää itsessään antoi paljon luottamusta. Sen jälkeen ei enää pahemmin tullutkaan.

Samalla huomasin, että osa oireista kadonnut kuten kurkun pala kurkussa, hengenahdistus ja ummetuskin, koska kroppa jäykkänä kaikkialta.

Kannattaa poistaa kaikki mahdollinen stressi, jos voi. Jutella jollekkin vaan, jotta pidät mieles kiireisenä ja ajattelet vähemmän omia juttuja, Mitä enemmän ajattelet sitä pahemmaks teet itelles.

Jos on sydän tai keuhkoperäistä, niin se on vain hyväksyttävä ja yrittää tehdä elämänmuutoksia ja selvittää se lääkärissä. Tosin siitäkin yliajatteleminen ei hyödytä mitään, koska turhaan lisää ahdistuneisuutta.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnnnellinen

      Minulla loppui paniikki oireet kaupoissa,ruokaloissa.... kun pääsin työkyvyttömyys eläkkeelle.
      Töykkärin puserrus piti kouluperäistä ahdistusta yllä. Nyt on vapaa olo hengittää ja ajatella kivoja asioita. Eikä tartte pelätä elämän olevan taas pian vain herätyskellon soimista aamuisin.
      Kahvi aiheuttaa kyllä ahdistusta ja nälkä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe