Kiira Korpi: Ehjäksi särkynyt

Sariella

Ennakkokäsitykseni Kiira Korven kirjasta ei ole mairitteleva. Lööpit ovat tehneet tehtävänsä ja oletankin kirjan olevan itsesääliä alkoholismin varjostamasta lapsuudesta, varakkaasta venäläismiljardööri-miesehdokkaasta sekä taitoluistelualan julmuudesta. Kirjaa lukiessani, huomaan kuitenkin olevani pahasti väärässä. Kyllä nuo edellä mainitut asiat siinä esiintyy, mutta vähäisessä määrin.

Ilahdun Kiiran positiivisuudesta, periksiantamattomuudesta ja rehellisyydestä. Pidän erityisesti hänen äitinsä kasvatustavasta kasvattaa lapsensa "ihan tavallisiksi lapsiksi". Perheessä ei haluttu pönkittää egoa eikä luistelua ja Kiiran hyvää koulumenestystä korostettu.

Kiira tuo omaelämäkerta-kirjassaan esille myös taitoluistelu-lajin epäkohtia. Pidän sitä hyvänä asiana. Kun asioita tuo esille rakentavasti, voidaan aikaansaada muutoksia jotka toivottavasti poikii uutta myös valmennuspiireissä. Ja Kiiralla, jos kellä, on sanoilleen vankkaa kokemuspohjaa.

Urheilun lisäksi hän avaa kirjassa myös opiskeluelämäänsä, jossa hän pyrki yhtälailla olemaan täydellinen. Käykin ilmi, että Kiiralla on ollut valtavan hyvä keskittymiskyky ja halu toteuttaa asioita. Häntä on saatettu kymmenenkin kertaa kutsua nimeltä silloin kun hän on ollut kirjaa lukemassa, eikä Kiira ole kuullut niitä.

Kiira ei alkujaan ollut teknisesti vahva luistelija, mutta hänen periksiantamattomuutensa treenaamisessa, yrittämisessä aina vain uudelleen ja uudelleen, sai hänet pärjäämään ja lopulta menestymään. Ja jos nyt mennään kirjan loppuun asti, lopulta uupumaan ja lopettamaan koko kilpauransa.

Kiiran kirjaan on pyydetty haastatteluja myös häntä valmentaneilta valmentajilta, perheenjäseniltä sekä aviomieheltä. Nämä haastattelut tukevat hyvin kirjan kokonaisuutta ja tuovat omanlaisensa vinkkelin Kiiran elämän seuraamiseen.

Kaiken kaikkiaan hyvä lukukokemus. Suosittelen sukeltamaan lööppejä syvemmälle, eli itse kirjan pariin!

1

1865

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettätuota

      No heh heh. Kaikki vähäkään menestyneet yrittävät rahastaa nimellään niin kauan kun uskovat sen ketään kiinnostavan. Kun itsellä ei ole kirjallisia taipumuksia sen suorittavat toimittajaplantut jotka suoltavat kirjaan totta ja tarua.

      Jo kirjan nimi paljastaa, unelmahöttöä luvassa suunnattu Me Naiset sarjaan. Urheilijana Kiira oli hermoheikko hupakko eikä se selittämällä miksikään muutu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      142
      8077
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7121
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3643
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      140
      3280
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2804
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2338
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe