Näin SIPILÄ laittaa suomen kuntoon!

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9ba819ad-7422-4a5c-b9da-3426f337b4af

Joidenkin eläkkeistä lähtee ensivuonna monta kymppiä pois.
Tietenkin se on taas KAIKISTA köyhimmät jotka saa taas kärsiä.
Näin SIPILÄ laittaa suomen kuntoon. Köyhältä tuhkatkin pesästä rikkaille miljoonia lisää.
Kansa senkun taputtaa.
Kepun kannatus on onneksi menossa oikeaan suuntaan. Laskee rajusti.

Ja tämäkin viesti tietenkin poistetaan.
8173
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin, kovasti on huonoista ajoista puhuttu Sipilän hallituksen aikana. Mutta ei pörssiyhtiöiden omistajilla ole huonosti mennyt.

Sipilän hallituksen aloitusvuodelta (2015) jaettiin osinkoja 10,2 miljardia euroa ja siitä vuosijärjestyksessä: 11,3, 12,3 ja tältä vuodelta vähintään 12,9 miljardia näyttää varmalta. Lisäksi pörssiyhtiöiden omistajien osakkeiden arvot ovat nousset huimasti vuosi vuodelta.

Jotta sen sortin peliä on pelattu. Voitoilla ei mitään rajaa. Ihmistyövoimakin on pelkkä pelinappula. Ja Sipilän hallitus on tukenut peluripolitiikkaa. Yrityksille vain lisää tukia, verohelpotuksia, yritysten asian ajamista työmarkkinoilla, yms.

1Äänestä

Valmiiksi vähäosaisten, sekä duunarien kyykyttäminen kuuluu olennaisena osana lestalahkolaisuuteen...

1Äänestä

Sipilä lupasi ja vakuutti jo ennen hallituksen muodostamista, ettei sosiaalietuuksiin kosketa. Valhe on valhe vaikka sitä miten selittelisi, ja Sipilän valheesta suomalaiset vähempiosaiset ovatkin saaneet kärsiä jo yli 3 ½ vuotta.

1Äänestä

Vastikkeetonta rahaa ei pitäisi olla. Oikein hän hän on toiminut. Sinä haluaisin vain toisilta ottaa, mutta itse et mitään antaa

1Äänestä
  • Maataloustuet vastikkeetonta sossutukea parhaimmillaan.

    Äänestä

Tuo Iltalehden artikkelissa mainittu päätös on 2005-hallituksen peruja. Keskusta-SDP-RKP, ja asiasta sovittiin sitä ennen kolmikantaisesti.

Äänestä

sipilä leikkaa eläkkeitä koska toivoo eliniän tämän vuoksi lyhenevän.

Äänestä

Kyllä siltä näyttää, ainakin lestadiolaislahkolaisesta näkökulmastaan tarkkailtuna eli alaikäisiä lapsia kutsuvieraillaan raiskuuteltu ja vanhuksia heitteille kuolemaan lestalahkolaisen nepotistisessa rahanahneudessa jätetty...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


TOTUUDEN_PUHUJA kirjoitti:

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/9ba819ad-7422-4a5c-b9da-3426f337b4af

Joidenkin eläkkeistä lähtee ensivuonna monta kymppiä pois.
Tietenkin se on taas KAIKISTA köyhimmät jotka saa taas kärsiä.
Näin SIPILÄ laittaa suomen kuntoon. Köyhältä tuhkatkin pesästä rikkaille miljoonia lisää.
Kansa senkun taputtaa.
Kepun kannatus on onneksi menossa oikeaan suuntaan. Laskee rajusti.

Ja tämäkin viesti tietenkin poistetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu