Koska 70 % alittuu?

Viime vuonna evlut kirkkoon kuuluvien osuus laski 1,1 %-yksikköä, kun eroakirkosta.fi:n luku oli noin 50500. Osuuden pitäisi laskea vielä 0,7 %-yksikköä, jotta 70 % menisi rikki.

Liittyneiden määrä on pari vuotta hieman laskenut, joten sen voi arvioida olevan nyt noin 16000. Se ei tosin jakaudu kovin tasaisesti. Jos jakautuisi, olisi liittyneitä noin 1300 per kuu.

Eroluku tälle vuodelle on nyt noin 36000. Järkeilenkö tästä nyt oikein, että 70 prosentin raja olisi juuri hiljakkoin alitettu?

20

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • snowman8
    • Kirkollisverokikkailijat varmaankin liittyvät alkuvuodesta, toisaalta kuolleet/kastetut vähentävät lukuja tasaisesti. Kirkko ei ymmärrettävästi innolla jakele lukujaan, mutta eiköhän se 70% liene rikottu.

    • Tilastokeskus julkaisee ensi perjantaina 23.11. lokakuun ennakkoväkiluvun, jolloin saadaan tuorein kirkon jäsenosuus. Uskon, että 70% voi alittua jo marraskuun loppuun mennessä kiitos viime päivien eropiikin. Marraskuun ennakkoväkiluvun Tilastokeskus julkaisee ennen joulua 20.12. Joten juuri jouluksi voitaisiin saada 70% alitus eetteeriin.

    • ylikierrosvalvoja

      Alittuu, jos kirkko vähentää viimeisen 20- vuoden aikana kuolleet jäsenensä jotka vielä kummittelevat kirkon jäseninä tilastoja kaunistellen.

      • kiinnostavaa

        Hmm, mihin tuo tieto perustuu? Lähde?


    • Kirkontilastot.fi on epäluotettava, mutta jos jäsenmäärät ovat oikein, on tammi-lokakuussa evlut kirkon jäsenmäärä pudonnut 24681. Samaan aikaan evlut kirkosta (ortodoksit siis poistettu luvusta) on eroakirkosta.fi:n kautta eronnut 30605. Näin ollen muut tekijät yhteensä olisivat olleet 5924 jäsentä lisää kirkolle.

      Tasaluku karkeaan arvioon: Kirkon jäsenmäärän muutos kuukaudessa on plus 500 miinus eroakirkosta.fi:n luku.

      • Hei Jori! Mistä sait tuon luvun 24 681? Itse lasken, että tammi-lokakuussa ev lut kirkon jäsenmäärä on laskenut 29 824:lla (3 904293 - 3 874 469). Kirkontilastot sivuston mukaan tammi-lokakuussa on eronnut 32 752 ihmistä ja liittynyt 14 510.
        Onko eroakirkosta.fi sivustolla tilastot siis yhteensä molemmat kirkot?


      • lillarejoete kirjoitti:

        Hei Jori! Mistä sait tuon luvun 24 681? Itse lasken, että tammi-lokakuussa ev lut kirkon jäsenmäärä on laskenut 29 824:lla (3 904293 - 3 874 469). Kirkontilastot sivuston mukaan tammi-lokakuussa on eronnut 32 752 ihmistä ja liittynyt 14 510.
        Onko eroakirkosta.fi sivustolla tilastot siis yhteensä molemmat kirkot?

        No voihan nyt perseen suti. Laskin tammikuun lopusta tuon erotuksen, en siis joulukuun lopusta eli vuodenvaihteesta. Menen nurkkaan häpeämään. Ja sitä ennen kiitän, hyvä kun palstalla joku tarkistaa luvut.

        Eroakirkosta.fi-palvelun luvuissa on tosiaan molemmat valtionkirkot. Koko nykyisen systeemin tilastointiaikana eli loppuvuodelta 2016 alkaen 1,2 % eroajista on ollut ortodokseja. Osuus ei niin paljon heittele, että sillä oikeastaan mihinkään johtopäätöksiin olisi merkitystä.


    • Nyt saatiin lokakuun lopun prosenttiosuus 70,17% (3 874 469 / 5 521 533). Syyskuun lukema oli 70,29% (3 880547 / 5 520 446). Marraskuun lukema tullee olemaan todella lähellä 70,00% tai jopa alle sen.

    • Onko joku seurannut tarkemmin noita Kirkon tilastoja ja huomannut kuinka paljon jäsenmäärä laskee kuukausittaisissa tilastoissa ennakkotilastosta myöhempään tilastoon?
      Olen huomannut, että Tilastokeskuksen kuukausittaiseen ennakkotilastoon tulee tavallisesti 100-200 kuollutta lisää per kuukausi seuraavien kuukausien aikana, sen sijaan syntyneiden määrään tulee vain pieniä muutaman henkilön muutoksia.
      Lisäksi Kirkko julkaisee kuukausittaisen tilaston seuraavan kuukauden puolivälissä about viikkoa ennen tilastokeskuksen kuukausitilastoa, joten voisi kuvitella, että kirkolle tulee vielä enemmän kuolleita jälkikäteen kuin tilastokeskuksen tilastoon.


    • karppaa2

      Hienoa Jori. Tiedote on hyvä. Eli osui ja upposi. Toivotaan tästä kunnon piikkiä.

      • Kiitän, mutta rehellisesti sanoen en tiedä oliko tämä taitoa vai tuuria.

        Kaikki tuntemani toimittajat ovat kertoneet suunnilleen samoin sanoin millainen on hyvä lehdistötiedote. Ja kun katsoo miten olemme ohjeita noudattaneet ja miten se on vaikuttanut läpäisyyn, on korrelaatio heikko. Voimakkain tekijä näyttää olevan sattuma.

        Tästä tuli juttu myös på svenska: https://www.hbl.fi/artikel/eroakirkosta-fi-under-70-procent-hor-till-kyrkan/


    • karppaa2

      "Voimakkain tekijä näyttää olevan sattuma." Sattumakin lasketaaan mukaan:)

      • fjry

        HU:n paperiversiossa ke 12.12. myös pieni, mutta hyvä, tiivistelmä Jorin tiedotteesta. Tulevaisuus ei näytä hyvältä kirkon osalta, voi uutisen tiivistää - vaan entistäkin pahemmalta ja kiihtyvään tahtiin.


    • Nyt saatiin Kirkon omista tilastoista marraskuun lukemat. Jäsenmäärän laskua 8 365:lla ja kuun lopussa jäsenmäärä 3 866 137. Suomen väkiluku marraskuulta tulee myöhemmin, mutta selvää on että marraskuun markkinaosuus about 70% ja kuten EK tiedottikin niin alitus tullut joulukuun alussa.
      Tammi-marraskuussa Kirkon tilastojen mukaan eroja 41 093 eli 1900 enemmän kuin EK:n tilastoissa, joissa ortodoksit myös mukana.

      • Tuossa 1900 joukossa voi olla Lähetyshiippakunnan väkeä. Tuo teki jonkinlaisen vähän niinkuin "enemmän oma kirkko" -tyyppisen ratkaisun, ja tiedän ainakin yhden joka erosi evlut kirkon kirjoista sen vuoksi.


    • snowman8

      70% alitettu. Suraavaksi 2/3 alituksen kimppuun, joka alitettaneen vuoden 2021 lopulla. Taikka jos saadaan matkalle jotain pientä nostetta, niin voihan alitus tulla jo vuoden 2021 puolessa välissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      106
      3041
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      158
      2138
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      63
      2102
    4. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      42
      1812
    5. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      147
      1474
    6. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      1006
    7. Niin siinä kävi. :D

      oisit halunnu seurustella :D jäit ilman :D
      Ikävä
      100
      906
    8. Ketä T mies kaipaa?

      Kaikki T miehet saavat vastata omansa. Aloitan: T kaipaa J naista.
      Ikävä
      50
      774
    9. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      80
      759
    10. Nähdäänköhän me enää

      Lähiaikoina tai koskaan
      Ikävä
      56
      729
    Aihe