Mä olen saanut jo kolme diagnoosia ja niihin lääkkeet (2/3 lääkkeistä munkin mielestä ihan ok ja tarpeen) psykiatrian poliklinikalta. Aattelin että tuo ihan riittävä setti, mutta nyt lääkäri haluis vielä tutkii mun persoonal. piirteitä. Tuntuu et olen koekaniini erikoistuvalle lääkärille. Toisaalta tuo voi johtaa hyväänkin, että saisin jotain oikeeta terapiaa, mikä ilm. tavoite.
Kuhan nyt tilitin tän, en kaipaa tähän mitään psykiatriaa tuomitsevaa kommentointia, vaikka psykiatriiaa täs osin kritisoinkin.
Kuhan nyt tilitin tän, en kaipaa tähän mitään psykiatriaa tuomitsevaa kommentointia, vaikka psykiatriiaa täs osin kritisoinkin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jos et halua yhtään psykiatriaa kritisoivaa vastausta, niin vaikea ainakin minun on vastata ;) Lyhyesti: en usko että persoonallisuutesi kaivelu psykiatrin tai psykologin toimesta auttaa ketään
saamaan tarvitsemaansa apua. Enkä usko että kyseisen kaivelun tulokset edes olisivat kovin valideja.
Jos harkitset jatkohoitona psykoterapiaa, persoonallisuuden tutkiminen on siinäkin suhteessa melko hyödytöntä. Enemmän kertoo motivaatiosi ja se minkälaista apua itse koet tarvitsevasi: esim. pitkäkestoista vai lyhytterapiaa, kertaviikkoista vai tiiviimpää, ratkaisukeskeistä vai pohdiskelevaa (esim. psykodynaaminen terapia), tai ehkä jotain toiminnallista kuten kuvataideterapiaa. Sisäinen äänesi kyllä kertoo, kun otat selvää eri terapiamuodoista netistä tai kirjallisuudesta.
Tutkimusten mukaan terapian tuloksellisuuteen vaikuttaa ylivoimaisesti eniten vuorovaikutus eli terapiasuhteen laatu, asiakkaan kokemana. Menetelmän osuus on aika pieni. Terapian kesto ja tiiviys ovat tärkeitä, varsinkin ihmisille joilla on taustallaan turvattomat kiintymyssuhteet. Tästäkin henkilö
itse osaa yleensä sanoa paljon. Ei tarvitse mennä mihinkään testeihin sitä varten.
Lisää stigmatisoivia leimoja kyllä on odotettavissa jos suostut tutkimuksiin. Niitä on aika vaikea välttää, koska tavoite on löytää poikkeavia persoonallisuuden piirteitä tai jopa persoonallisuushäiriö. Korostuneita piirteitä on melkein kaikilla, kun etsitään. Tekeekö niiden diagnosoiminen psyykkiseksi häiriöksi kenellekään hyvää on minusta kykseenalainen asia.
Juu sitten jos näitä diagnooseja saat, niin laittavat niin paljon pakkohoitoja kuin ehtivät, koska potilas ei ymmärrä omaa parastaan. Nykyään niillä on vaikka mitä metodeja elektronisesta seurannasta, kamera yms.-valvonnasta, ja kaikenlaisten ihmisten rekrytoinnista lähtien. Tosiaan voit laittaa vaikka passiin nimesi eteen Potilas, koska sitä sinä tulet olemaan.
...lisäys: jos haluat välttää kyseisen ruljanssin ja mennä suoraan terapiaan, on vaihtoehtona hakeutua Kelan kuntoutuspsykoterapiaan yksityisen psykiatrin lähetteellä. Käyntejä tarvitaan silloin minimissään vain kaksi, ja Kelan vaatima lausunto on melko yksinkertainen. Siinä selostetaan miten mielenterveyden ongelma vaikuttaa työkykyysi ja muuhun elämääsi (työkyky etusijalla) ja että psykiatri katsoo terapian voivan auttaa kuntoutumisessa. Mitään persoonallisuustutkimuksia ei tarvita, Kela ei ole sellaisesta kiinnostunut.
Tätä kautta voit itse valita sopivan terapiasuuntauksen ja terapeutinkin. Kannattaa keskustella eri vaihtoehdoista mahdollisimman paljon sekä psykiatrin että eri terapeuttien kanssa, joita ehkä tapaat kun etsit sopivaa. Ja muistaa että terapeutit toteuttavat oppimaansa menetelmää kukin omalla tavallaan, usein paljonkin käsikirjoista poiketen.
Lähinnä aattelin että kunnaliselta voisi ensi hätään saada terapiaa, ihan terapia sana o ollut lääkärin käytössä eikä mikään "keskusteluapu". Ja jos siihen tarttis jonku perustellumman syyn kuin mikään mun kolmesta diagnoosista. :D Kelan terapia on varmaan tulevaisuudessa ohjelmassa mut nyt ei ole mulla resursseja alkaa järkkäämään... Täytyy vähä kysellä mikä tossa tutkimisessa on idea, ei sitä tyhjän takia kannata tehdä. Mä itse tunnistan itsessäni eri persoonallisuuden (pershäröjen, löytyis ainaki yks dg ) piirteet ja luulen et lääkäriki aika hyvin ne tietää, ihan ilman 100 kysymyksen lomaketta. Mut mustaa valkoisella on aina kivempi, lääkärin mielestä.
No, minut on viety jo 3 kertaa poliisikyydillä akuuttipsykiatrian päivystykseen. Mitään apua en ole saanut edelleenkää, ihan selvä että tällaine hullu vaatisi pakkohoitoa omasta mielipiteestä huolimatta. Mistään eläkkeestä nyt puhumattakaan, joka auttaisi jo aika paljon tuomalla jatkuvuutta ja varmuutta, ja sitä kautta parantumista ja jopa paluun työelämään. Bentsot auttoi aina akuutteihin masennuskohtauksiin kun niitä jopa pari kertaa sain, mutta nyt eivät suostu antamaan mitään lääkitystäkään. On ihan selvä että toivovat vain tällaisten tapausten itsemurhaa, mutta onneksi saan vähän siitä jotenkin voimia ja ihan piruuttain en aio niin tehdä
Bentsoilla elämä hymyileen, eh?
https://medium.com/the-mission/do-antidepressants-and-other-psychiatric-drugs-kill-a-half-million-people-a-year-12b35f646ebc
Ne lääkkeet on aika haitallisia. Kannattaa myös harkita, mitä sanot, jos menet terapiaan. Itse sain kamerat kotiin piiloon ja ties mitkä äänenkehittimet ja tavaransiirtäjät, kun oli psykoosi 7 vuotta sitten ja ehkä voi tulla vielä joskus. Niillä on nyt kätsää, kun saavat monitoroitua ja hyppyytettyä 24/7. Täytyy kyllä sanoa, että minun osallistumiseni Suomi Oy:n toimintaan meni aika tavalla nollaan.
Oletko ollut jonkun kiusaamisen kohde aiemminkin, vai ovatko nuo kamerat ja muut ensimmäisiä merkkejä? Olisiko niin että psykot olisivat voineet kirjoitella sinusta paskaa potilasasiakirjoihin eli omia tulkintojaan totuuden sijaan? Ovat usein aika harhaista porukkaa ja kyvyttömiä tarkistamaan potilaalta omien harhojensa todenperäisyyttä. Yksi sana tai kaksi tekstissä saattaa kääntää merkityksen päinvastaiseksi ja jotkut tekevät sitä tahallaankin saadakseen puhumisenaihetta kavereille . Aika vähän on terveitä ja reiluja siinä porukassa, olen huomannut.
On nimittäin mahdollista sekin että ne kamerat olisikin jonkun muun porukan asentamia, mutta aika todennäköisesti ovat kuitenkin jotenkin tekemisissä psykiatrien kanssa. Eivät tykkää että asiasta puhutaan, pyrkivät panemaan kaikki pakkohoitoon jotka sen tekevät ja lääkitsemään sairaiksi, jotta heitä ei uskottaisi. Uhrit ovat yrittäneet tutkia asiaa, poliisi tietääkseni ei. Et nimittäin ole ainoa. Sillä on nimi, se on gang stalking. Se on suomennettu joukkovainoksi. Tekijät ovat ilmeisesti vaikeasti häiriintynyttä porukkaa.
On sellaisia arveluja, että kysymyksessä olisi psykiatrien asiakashankinta. Ihmiset tuppaavat paranemaan jos saavat jonkin aikaa olla rauhassa ilman lääkkeitä ja psykiatrit pelkäävät siksi asiakaskatoa. Toiminnalla tehdään ihmisille sellaisia kokemuksia että kun he kertovat niisttä, he altistuvat psykoottiseksi diagnosoimiselle ja sitä myöten pakkohoidoille ja pakkolääkitsemiselle, mikä taas estää paranemisen. Toiminta on erittäin hyvin suunniteltua ja systeemiin kuuluu että psykiatrit ovat jatkuvasti samojen ihmisten kimpussa samalla tavalla kuin muutkin gang stalkkerit. Valittavat että kun eivät muka voi panna pakkohoitoon muita kuin ennen hoidossa olleita. Turhaan valittavat, kun ottaisivat lakikirjan käteen, toteaisivat, että mitään todellisia esteitä sille ei ole, se on vain keksitty selitys sadistiselle aina samojen ihmisten kiusaamiselle.
Valitettavasti olet hullu. Nuo kamerat ja muut luulot johtuvat mielen sairaudesta. Ja tarvitset todella lääkkeitä tai muuta apua.
Niin tuota. Ei julkisella puolella yksittäiset työntekijät siitä hyödy, että potilaita olisi mahdollisimman paljon. Resursseja on niukasti. Työntekijät ovat pikemminkin ylikuormittuneita, mistä on toki paljon haittaa, jos potilaita ei ehdi kuunnella tai tutkia tarpeeksi hyvin.Eli huoleti voi olla kameroiden suhteen. Ei teitä kukaan kotona kyttää. Ei kellään olisi edes aikaa.
Suomessa poliisilla on joskus harvoin oikeus käyttää tietokoneen tai puhelimen etävalvontaa. Sekin on siis harvinaista ja edellyttää, että epäillään vakavia rikoksia. Poliisilla on sitä paitsi myös niukat resurssit.
Se, että sinä olet hullu, ei todellakaan merkitse sitä että kaikki kiusaamistatai ja/tai häirintää kokevat sitä olisivat. Etkö tajua? Onko sinulla llian vähän tai vääriä lääkkeitä kun ei tämä mene perille?
Tietenkin voi olla niin, että se ei ole sitä. Se on vain suunniteltu niin että se tuntuu aika todennäköiseltä vaihtoehdolta. Jos se ei ole sitä niin sitten sille on pakko olla joku muu selitys. Kyllähän se tiedetään että teille on potilaita tulossa enemmän kuin mahtuu, mutta se myös tiedetään että teitä kiinnostaa enemmän pakkohoito kuin omaehtoinen, näin ainakin jossain päin Suomea. Gang stalking tarjoaa teille hyvän motiivin pakkohoitaa, sillä psykoosin oireet on laadittu siihen sopiviksi tai päinvastoin.
Jos taas kysymyksessä on poliisin etävalvonta, niin siitä ei tarvitse olla huolissaan. Poliisi nimittäin lähestyy sitten jossain vaiheessa ja ilmoittaa että on sitä harjoittanut ja sen miksi eli mistä rikoksesta on epäillyt, näin ainakin lain mukaan, ja poliisihan toimii aina lain mukaisesti, eikö niin?.
Toisaalta, Siili69, voisiko olla niin, että lääkityksesi vuoksi häirintä jää sinulta vain havaitsematta. Onko se sitten hyvä vai paha, riippuu siitä, voitko siksi paremmin vai huonommin. Häirintä voi nimittäin joskus aiheuttaa myös somaattisia oireita, jotka jatkuvat siitä huolimatta, että häirintää ei nukuttavan lääkityksen vuoksi havaitse. Silloin voi olla parempi, että jättää lääkityksen pois havaitakseen häirinnän, mikäli siltä kykenee jotenkin suojautumaan. Minulle kävi niin. Jos sinulla ei ole sellaista ongelmaa niin jatka kaikin mokomin lääkitystäsi.
Voit tietenkin olla myös oikeasti psykoottinen, mutta älä yritä silti uskotella todellisille uhreille että hekin sitä ovat. Tajuatko, että voit harhaisella "valistustoiminnallasi" haitata härinnän saamista poliisitutkintaa, mikä tuottaa nykyään aivan riittävästi vaikeuksia todellisille uhreille.