Hei!
Onko kenelläkään kokemuksia Triptil- nimisestä lääkkeestä? Oliko sivuvaikutuksia? Toimiko/ oliko hyvä?
Kiitos!
Onko kenelläkään kokemuksia Triptil- nimisestä lääkkeestä? Oliko sivuvaikutuksia? Toimiko/ oliko hyvä?
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
TRIPTYL,vanhan polven antidepressantti.
Lisätietoja löydät vaikkapa siv. www.yliopistonapteekki.fi
Itse kokeilin sitä joskus fibrokipuihin,oli kohdallani ensimmäinen ´ja viimeinen parin viikon kokeilu...
tuliko sulla jotain sivuvaikutuksia siitä? Olen aloittanut triptylin kuukausi sitten krooniseen kipuun annoksella 10mg 1x1. Outoa kirvelyä virtsaputkessa on ollut pari viikkoa...voiskohan johtua siitä, kun testit ei näytä bakteeria pissassa olevan?
Minulle triptyl määrättiin virtsavaivoihin, mutta käsittääkseni se ei ole varsinaisesti edes kipulääke vaan mielialalääke. Lisäksi sairastan epilepsiaa, eikä lääke nähtävämmin käy edes sairauteni ja lääkkeitteni kanssa. Mitäköhän noitten lääkäreitten päässä liikkuu oikein!!!?
Kertokaahan miten teillä lääke vaikuttanut, onko tehonnut vai pahentanut tilannetta? Sivuvaikuutukset?
Lääkäri kai epäilee sinulla olevan psykogeenisiä virtsavaivoja. Noinkohan...?
Millaisia oireita sinulla on?
mielialalääke,vanha trisyklinen depressiolääke,jolla laajat indikaatiot,mm.kipukynnyksen nosto,pienellä annoksella unettomuuden hoito jne.jne.,nykypäivänä sitä ei juurikaan sen sivuvaikutuksien takia edes määrätä esim. depressioon.
Kyllähän monilla antidepressanteilla on kipukynnystä nostava vaikutus,joten sinäsä ihan ok määrätä niitä,mutta....kyseessä kun on vanha lääke,niin nämä nykyajan,esim. SSRI-tai SRNI-lääkkeet olisivat parempia koska niissä ei sivuvaikutuksia ole niin paljoa.
Kait tämä lääkäri joka sinulle määräsi Triptyliä on tietoinen epilepsiastasi?
Epilepsia ei sinällään ole este kyseiselle lääkitykselle,esteinä ovat mm. MAO-estäjien käyttö,glaukooma,virtsaretentio.
Et kertonut mitä käytät epilepsiaan.
Sivuvaikutukset ovat yksilökohtaisia,mutta äkkiseltään tulevat mieleen Triptylin kohdalla huimaus,suun kuivuminen,päänsärky,siinä muutamia.
Kyllä lääkäri oli tietoinen,että sairastan epilepsiaa. Syön trileptalia epilepsialääkkeenä.
Virtsavaivani ovat lähinnä polttelua ja kirvelyä, välistä pahaakin. Kaikki perinteiset vaihtoehdot suljettu pois, mutta tarkemmat tutkimukset on kesken. Kyseisiä oireita saan mm. välistä kun juon kahvia yms. vahvaa, aikanaan e-pillereiden käytön
Kyllä lääkäri oli tietoinen,että sairastan epilepsiaa. Syön trileptalia epilepsialääkkeenä.
Virtsavaivani ovat lähinnä polttelua ja kirvelyä, välistä pahaakin. Kaikki perinteiset vaihtoehdot suljettu pois, mutta tarkemmat tutkimukset on kesken. Kyseisiä oireita saan mm. välistä kun juon kahvia yms. vahvaa, aikanaan e-pillereiden käytön aikana, särkylääkkeitten oton jälkeen. Nyt epäilisin kyseessä olevan epilepsialääkkeeni. Olen hyvin vakuuttunut, että kaikki toi kipuilu johtuu lääkkeistäni, oon kai liian herkkä tai jotain kaikenmaailman myrkyille ja kemikaaleille mitä joudun syömään. Mutta lääketiede kieltää että lääkkeet aiheuttaisivat minulle kipuilua ja lääkärit ovat vaan hiljaa.
Ja nyt olen "koekaniinina", mulle määräillään vähä sitä sun tätä, ilman mitään järkeviä perusteita. En todellakaan syö kaikkea mitä määrätään esim. triptylia en todellakaan aio kokeilla.
No sellasta tällä erää! Kertokaa jos on omia kokemuksia!
Triptyliä krooniseen neuropaattiseen kipuun monta vuotta.Yrittänyt eroon mutta aina palannut takaisin hirveet vieroitusoireet vaikka kuin hitaasti lopettais.Suuta kuivaa,hikoilee vapinaa jne.Ei auta kipuun vatsa ei siedä,mutta pakko syödä että selviytyy.
Hei mä vaan, kertoisitko enempi minkälaiseen kipuun olet saanut triptyliä.
Mä olen syönyt sitä nyt vuoden päivät hermosärkyyn joka johtuu selästä, loppua ei näy tulevan enkä ole vielä ottanut lopettamista puheeksi.
Käytän myös neurontinia, ramalia, ja baclonia
Arkoxin käytön lopetin pariviikkoa sitten.
Ramalista kanssa tulee vieroitusoireet hiottaa niin pirusti.
Kiitos jos viitsit vastata itse odotan sairaalaan pääsyä mutta niillä ei näy kiirettä olevan, leikkausta olen jo odottanut vuoden päivät
t. kivulias triptylin syöjä
Mieleeni tuli että sinulla voisi olla ns. interstitiaalinen kystiitti joka aiheuttaa tuollaisia oireita. IC on tietynlainen usein krooninen rakkotulehdus johon valitettavasti ei liene vielä parantavaa hoitoa mutta oireita voidaan lievittää mm ns. rakkolaajennuksella.
Kerroit tutkimusten olevan kesken mutta onko lääkäri kertonut tällaisesta tai jotain epäilyjä?
Joo, kyllä vaan on auttanut. Yli kolme vuotta käyttökokemusta. Aloitus 10 mg 2x pv. Enimmillään n. 1 vuoden ajan 50 mg, joka oli aika puuduttava kokemus. En kyennyt silloin työhön. Annostusta pudotettiin 30 mg:aan ja nyt se on vakiintunut 25 mg. Yöni nukun rauhallisemmin ja jaksan suoriutua päivätyöstä. Sivuvaikutuksena jonkun verran limakalvojen kuivumista, mutta se on pieni haitta, verrattuna jatkuvaan hermojomotukseen.
Kyllä minäkin alkuun epäilin "mielialalääkkeen" käyttöä kipulääkitykseen, mutta minun kohdalla se toimii.
Itselläni ei ole todettua epilepsiaa mutta kouristus/tajuttomuuskohtaukset olivat muutamia vuosia sitten päivittäinen helvetti. Tarkka syy ei ole koskaan selvinnyt. Nyt syksyllä minulle määrättiin Triptyliä kipuun (auttoi) ja kohtaukset alkoivat uudelleen! Itse sitten jollain tavalla yhdistin ne Triptyyliin jonka lopetin välittömästi ja niin loppuivat myös kohtaukset. Ja kun lääkkeen sivuvaikutuslistaa tavaa niin kyllähän siitä sielläkin varoitetaan. Lääkäreillä ei vain tälläisille pikkuasioille riitä ammattitaitoa vaikka potilaan hoitohistoria on paperilla nokan edessä.
Tämä sinun kysymäsi lääke nostaa kipukynnystä.
hei! olen käyttänyt ko. lääkettä 10mg 1 tabl iltaisin fibromyalgian hoitoon; hoitotulos erittäin hyvä saan unen päästä hyvin "kiinni" ja lievittää myös yöllisiä kipuja; mutta.... 3 kg on tullut myös painoa lisää vajaassa vuodessa. ruokailutottumukset samat kuin ennenkin ja liikun todella paljon ja monipuolisesti.
kertokaahan muutkin omista kokemuksistannen
Aloittakaa lääke hyvin varovasti eka kerta 5 mg, niin ei tule mitään sivuvaikutuksia, annoksen nosto ihan pikkuhiljaa, samoin lopetus
Joo aivan kauhea lääke sain epileptisen kohtauksen koko kroppaan vasemmalle puolelle ja ambulanssilla sairaalaan.. Ikinä ei ole ollut mitään vastaavaa mulla ja olen 28 v . just heitin triptylit roskiin. KAMALA LÄÄKE!!!!