Luin sen parissa päivässä.
1-5 tähdistä antaisin 3.
Kirja periaatteessa sottaa itseään laittamalla sekaan suorastaan väen väkisin jutun syyskuun terrori-iskuista virallisen linjan kertomusta mukaillen.
Kirjassa on paljon vakoilusta lukeneille tuttuja nimiä Philbystä Poljakoviin.
Kirjan parasta antia on periaatteessa ote Sun Tzun "sodankäynnin taito" kirjan aiheet vakoilijoista ja tiedustelijoista. Lisäksi kirjassa on paljon (yllättävän paljon) kerrontaa vakoilukirjallisuudesta/elokuvista.
Välillä kirjassa pyritään kertomaan suorastaan kädestä pitäen siitä, miten presidentti voi käskeä armeijaa tutkimaan jonkun asian, muttei välttämättä ole kiinnostunut siitä, miten homma hoidetaan. Tuo alue on yksi kirjan parasta antia.
Nk. väärien mielikuvien oikomista tapahtuu vähän väliä. Vakoojat eivät elä mitään James Bond elämää istuen naisseurassa juomalasien kanssa, mutta se, että nk. "märät tehtävät eivät kuulu suomen linjaan"... melkein väen väkisin yritetään pitää "suomi puhtaana", on minusta periaatteessa tarkoituksenmukaisuudetonta. Jokainen voi lukemansa perusteella arvioida miten homma todella menee. Kuten kirjassa todetaan vanha hyväksi havaittu tiedustelijoille mieleen teroitettava lause: "älä usko keneenkään".
Vakoilukirja
1
262
Vastaukset
- regeeew
"melkein väen väkisin yritetään pitää "suomi puhtaana", on minusta periaatteessa tarkoituksenmukaisuudetonta"
En väitä, että suomessa tapahtuu märkiä tehtäviä, tai että niitä tehtäisi ulkomailla, mutta tulisi muistaa, että totuus on tarua ihmeellisempää.
Kirjassa lisäksi kerrotaan paljon erilaisista vakoiluun liittyvistä teknisistä laitteista, elokuvissa esiintyvistä kummallisuuksista ja setvitään nk. kyber puolen ongelmia.
Kirjassa pieni ongelma tuppaa olemaan se, että aihe tuntuu loppuvan välillä kesken, kuten viimeiset sivut, joissa todetaan ohimennen paljonko väkeä on muutamassa venäjän organisaatiossa. Tuntuu kuin kirja olisi kiireessä päätelty.
Vaikka kirja pitääkin varovaista linjaa tätä aihetta kohtaan - syystäkin, voin suositella sitä kaikille, jotka haluavat tietää vakoiluun liittyvästä historiasta, henkilöistä, kirjallisuudesta, elokuvista, sekä saada mututuntumaa hieman lähemmin siihen, miten tiedustelu pelaa. Raha, seksi ja kiristys toimivat tänäänkin.
En ole mikään arvostelijoiden ykkönen, mutta sikäli, kun minua kiinnostaa kyseinen aihe, ja vakoili/tiedusteluaiheisiin kirjoihin perehtynyt hieman siinä, mitä muilta hommilta olen ehtinyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1197041KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4046753Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693413Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521302976Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092564Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään432124- 1251864
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211727Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821397- 741287