Parturi-kampaamon sisustuksen hinta

Vain_parturin_asiakkaana

On liikehuoneisto, jossa myymäläpuolen pinta-alaa n. 36 m2. Tila on muodoltaan aika neliömäinen, iso näyteikkuna, valoisa. Liiketilan saamiseksi tuottavaan käyttöön, olen suunnitellut yhtenä vaihtoehtona sen valmiiksi kalustamista parturi-kampaamoksi ja vuokrattavaksi alan ammattilaisille vuokratuolipaikka-periaatteella. Siis pöydät, tuolit, peilit, asiakastiskit, odotustilan kalusteet, lyhyt kaareva asiakaspalvelutiski jne. Todennäköisesti kaksi tuolipaikkaa (kolme voi tehdä tiukkaa) ja pesupaikka. Mitä maksaa suurinpiirtein peruskalustus ja -varustus, ei mitään luksusta: valkoista laminaattia, perustuolit ja -pesupaikka, peilit jne. Yleisvalaistus on kunnossa, samoin vesijohdot ja viemäröinti (tilassa onkin joskus ollutkin parturi-kampaamo). Tavoite ei ole mahdollisimman halpa kalustus vaan keskitasoa ja kohtuuhintainen. Myös käytetyt kalusteet kelpaavat, mutta hyvien sellaisten saanti on tietenkin sattuman varassa.

Liikepaikka on erinomainen, keskellä keskikokoisen kunnan kuntakeskusta. Mikä on vuokratuoliyrittäjien vuokrataso, kun yrittäjä hankkii itse aineensa ja henk.koht. työvälineensä? Siis kun vuokranantaja tarjoaa puitteet toiminnalle.

3

608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myypois

      Taidat olla varsinainen satulan haistelija, kun haluat vuokrata (satula)tuolia.

      Ei pari pöytää ja ämpäri lisää tilan vuokrahintaa/haluttavuutta. Lähinnä rajaa vuokralaisia.

      Parturin vuokratuolissa on ideana se, että vuokraat paikan valmiista yrityksestä. Siellä on ajanvarauskeskus, asiakkaat, nimi, hinnasto, tarvikkeet ja välineet saatavilla.

      • Aloit-taja

        Lukutaito ja ymmärrys hukassa? Olen siis ao. liiketilan omistaja ja yhtenä vaihtoehtona kalustaa ja sisustaa liiketila ja ottaa siihen ns. vuokratuoliyrittäjiä (kampaajia/parturoijia), jos hanke näyttää kaikin puolin kannattavalta ja järkevältä. Eikä pienessä parturissa mitään varauskeskusta tarvita ja yrittäjä tuo omat leikkuukamat mukanaan.


    • Myypois

      Tuolla asenteella liiketoiminta kannattaa aina.

      Etsi ensin yrittäjät ja kalusta heidän toiveiden mukaan ja ota vuokrassa takaisin. Molemmat voittaa. Yrittäjä ei tarvitse pääomaa niin paljon alkuun ja sinä saat isompaa vuokraa ja parempaa tuottoa pitkässä juoksussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe