Mielenkiinnosta kyselen että millä aloilla te oinaat työskentelette? Olisi mukava vertailla painottuuko oinas ihmisten mielenkiinnot samoihin aloihin vain löytyykö aloja laidasta laitaan.
Itse työskentelen yritysasiakkaiden sopimusten parissa teleoperaatorilla. Eli toimistohommissa.
Kokemusta on myös asiakaspalvelusta.
Itse työskentelen yritysasiakkaiden sopimusten parissa teleoperaatorilla. Eli toimistohommissa.
Kokemusta on myös asiakaspalvelusta.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Minä olen "vauhti"alalla. Ja sinullekkin annan vielä vauhtii.
Sinä voit ihan rauhassa esiintyä minuna jos haluat =) Kukaan ei sitä usko kuitenkaan. Hyvää päivänjatkoa sinulle!
Oma oinas-mieheni työskentelee kuljetusalalla ja kaikenlaiset kuorma-auto, jakeluauto yms. työt tuntuvat kiinnostavan.
myös oma poikaystäväni on kuljetusalalla, tällä hetkellä ajaa rekkaa ympäri Suomen. Äitini on sairaanhoitaja. Ystäväni opiskelee sosionomiksi ja poikaystäväni kaveri (mies) on 4 lapsen koti-isä! oinaita kaikki.
Itse olen myös suunnitellut, että mikäli saan joskus korkeakoulusta valmistuttuani parempipalkkaisemman työn niin ei olisi mikään mahdottomuus, että mieheni jäisi koti-isäksi mikäli satumme joskus lapsia saamaan. En toki olisi pakottamassa, mutta ei tuo vastaankaan ole sanonut kun olen asiasta puhunut. :)
moi minä ajan metsäkonetta ja olen kiintostunut myös rekoista :P ja haaveilen joskus tulevaisuudesa ajavani semmoista :P
ystäväni oinas vaatekaupan myyjä ja toinen ystäväni oinas historian opettaja/muusikko
Eli olen hakenut P.H:n Autolinjalle, ja minusta
valmistuu Automekaanikko tai autokorinkorjaaja.
Joskus (paaaaljon) myöhemmmin aion lukea itseni Rikospoliisiksi !
Toimin siivousalalla, vaan haluaisin alkaa tekemään miesten töitä
Olen radio-tv -asentaja. Olen myös tietokoneisiin hurahtanut nörtti. Kuorma-autot ja traktorit ovat tuttuja ajettavia, olen myös availlut em.vehkeitten "vatsoja"...
Sähköala on kuitenkin "ominta" alaani.
Insinöörin paperit pitäisi saada, vaikka ikää onkin jo päässyt kertymään. /(jahkailua)
Sosiaalisia taitoja vaativat hoito-, opetus-, ja myyntityön kierrän kaukaa. Työskentelen mieluiten yksin. Tarvitsen älyllistä haastetta ja tilaa ympärilläni joten tehdastyö on yleensä loppunut aika äkkiä.
itse olen yrittäjä ja oinas ! kuulemma iteppäinen,luotettava,kova kauppakumppani. ( ainaskin tinkomaan),sosiaalinen , tulen juttuun ihmisten kanssa ,tosi vähän ujo , et tällainen oinas!
olen hiusalan liikkeenharjoittaja jo 15v en voisi kuvitella itseäni palkolliseksi.syntaikani on maaliskuun loppupuoli.
valmistun tässä kohta matkailupalvelujen tuottajaksi...
Oinaat pystyvät kai tekemään mitä työtä tahansa.Itse olen työskennellyt ravintola-alalla nuorena.Nuorena olin myös tilausliikenteen harjoittaja,ajoin taksia(omat luvat).Sitten seurasi vuosi kymmen konttori ja toimistotyössä(postissa asiakaspalvelussa ja Kelan asiakaspalvelussa).Nyt olen vuosia työskennellyt vanhusten hoitolaitoksessa tehden hoitotyötä.Kaikista näistä tekemistäni töistä olen pitänyt ja kyllä se vasarakin oinas-naisen kädessä pysyy, siitäkin on näyttöä.Lisäksi pidän öljyväreillä maalaamisesta, musiikista(soitan omaksi ilokseni,joskus esiintynytkin pienimuotoisissa iltamissa) sekä käsityötkin onnistuvat.Mutta pysyvät rakkaus suhteet eivät onnistu, oinaat kun ovat niin pirun itsepäisiä ja pikkutarkkoja.
moi, olen oinastyttönen ja luen itseäni parhaillaan lähihoitajaksi. Olen kiinnostunut työskentelemään terveyskeskuksissa ja sairaaloissa :D
Mä työskentelen Graafisen suunnittelun luovuuden ja mielikuvituksen maailmassa. TEMPERAMENTTISUUS & LUOVUUS antavat vain lisäpotkua suuunnitteluun. :)
niinhän se on että me oinaat tehdään mitä vaan.. itse olen työskennellyt elämäni 18:den aikana maatilalla, metsätyömailla, myyjänä, raksa työläisenä ja nyt opiskelen turvallisuus alaa ja tähän alaan sisältyy tietokoneet, sähkö asennukset ja vartiointi.. yms.. tulevaisuudessa pyrin pääsemään rauhanturva tehtäviinkin.. ja ehkä poliisiksi..
Toivottavasti tulevaisuudessa minusta tulee biologi, saapi nähdä...
Tietsikkahommia on tullut tehtyä jo vuodesta 1982
vm-45 oinasnainen; työssä metalliteollisuuden tuotannossa, hyvin miehinen ala, on kiva olla miesten kanssa töissä, miehet on reiluja työkavereita
palomies
Tietokoneiden ja internetyhteyksien kanssa tämän oinastytön työpäivät kuluvat. :)
Mihistä alaa sekin kaiketi.
minusta valmistumassa leipuri-kondiittori, eli täälläpäin maailmaa joko yksityisyrittäjä tai elintarviketyöläinen :P
harrastan myöskin bassonsoittoa bändissä, esiinnytään välillä. muusikon ammattihan se haaveissa olisi, mutta jaa'a, epärealistista kovin..
...minun työurani on ollut normaalin oinasmainen?
työpaikat vaihtuneet taajaan ja tehty on vaikka mitä...myyntitöitä pääsääntöisesti..
Sähkö hommia laidasta laitaan teollisuuden piirissä.Kaikki päivät erilaisia ei ehdi oinaskaan kyllästyä.Korjausta,päättelyä,asennuksia,uusintaa,vianhakua,pienimuotoista suunnittelua,hienosäätöä,ym.
olen aikuiskoulutusalalla pätkäduuneissa, sekä kouluttajana että suunnittelijana.
asiakaspalvelu-ammatit ainakin itseäni kiinnostavat..baarissa töissä tällä hetkellä..
mutta sisustaminen ja suunnitelu suuri intohimoni..haluan tehdä itse kaikki oman mielen mukaan..haluan olla boss..olen taiteellinen myös..