Onko mahdollista saada asumistukea

Arina77

Asun vuokralla poikani 8v kans. Vuokra on 623€ vesi pitää maksaa lisäksi 20€.
Palkkani käteen jäävä on 1500-1700 riippuen lisistä.
Onko asumistukeen mahdollista. Osaako kukaan neuvoa. Kiitos.

6

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 167-176

      Kelan laskurit löytyy tuolta
      https://www.kela.fi/laskurit

      Ainakin asumistukilaskuri on aina antanut saman tuloksen kun asumistukipäätöksessä on ollutt, eli varsin luotettava ainakin asumistukilaskuri on.

    • rytruty

      Sinulla jää asumiskulujen jälkeen tonni. Minun leikatusta työmarkkinatuestani jää asuntolainan lyhennyksen jälkeen 290 euroa kuussa (4 vko). Saisin asumistukea ehkä parikymppiä, joten ei kannata edes hakea paperisodan takia. Ole iloinen, että sinulla on varaa maksaa kiskurivuokra itse eikä kerryttää vuokrankiskojan tiliä toistenkin rahoilla.

    • laskemaan-vaan

      Tulisi tietää aloittajan asuin paikka, niin vasta sitten voitaisiin laskea tarkasti asumistuen suuruus. Mutta yleisen asumistuen laskurilla saat itsekin laskettua kohtalaisen tarkasti asumistukesi suuruuden. Nuo vaihtelavat tulot hiukan sekoittavat asiaa.

    • fdddd

      Ei mitää laskureita ja kyselyjä edes Kelan asiakaspalvelusta josta parhaimmillaankin saa vain valistuneita arvioita. Sama koskee laskuria. Ei mene aina täysin yksi yhteen päätöksen kanssa.

      Kelan kanssa ainoa oikea tapa toimia on hakemus sisään ja sillä selviää asia jos joku etuus kiinostaa.
      Kela ei laskuta hylyistä ja noin saat parhaan vastauksen.

      Moni tuki jää hakematta kun vaan arvaillaan ja ihmetellään..

    • vihainenIkuisesti

      monisairas äitini, pienituloinen eläkeläinen joka muistisairauden alkaessa hassasi rahojaan ennen kuin kukaan lapsista ymmärsi tilanteen vakavuuden., haki lastensa avustamana Kelalta tukea ensimmäistä kertää 80 vuotisen elämänsä aikana. Ei saanut latin latia.

      Useamman kerran laitettiin hakemusta, myös jotain muuta kuin asumistukea, valituksista huolimatta ei saanut. Aina oli joku vialla tai puuttui.

      Tämän kokemuksen jälkeen en hyvällä katso mamuja. He saavat kyllä kaiken mahdollisen tuen. Terveyspalveluista telkkariin. Äitini ja meidän muiden selkänahasta nämä kustannetaan.

      Äitini nukkuii pois, ei tarvitse enää tukia

      • dsdsda

        Vai " hassasi rahojaan "..
        No mihin laittoi rahansa ?. Huijasiko häntä joku vai käyttikö rahojansa vain perillisten mielestä "turhuuteen" ja näin siksi harmitti.

        Sitä en tiedä mikä tässä on takana mutta sen tiedän että monesti kun ihminen on ehtoopuolella niin alkaa jo sukulaiset suojelemaan tulevaa perintöään ja se on surullista..

        Eläkeläisen asumistuki on aika helppo hakea ja sitä saa omistusasuntoonkin mutta omaisuutta ei hirveästi voi olla mutta jonkun verran kuitenkin. Tämä tuki kannattaa eläkesukulaisille neuvoa. Tätilleni neuvoin ja on monesti kittellyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      77
      7643
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      74
      7364
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      159
      6034
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4887
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4149
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3860
    7. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      3512
    8. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3497
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      86
      2875
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2532
    Aihe