Mersu ei ole köyhän auto

Tonnimaani

15

1587

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansaa

      Tätiä on kusetettu kovalla rahalla, onneksi on oikeusturva vakuutuksessa!

      • VelvoittaakoPerinne

        Miksi aina saksalaisautojen ostajia kusetetaan?


      • SaksalainenParasKaikessa
        VelvoittaakoPerinne kirjoitti:

        Miksi aina saksalaisautojen ostajia kusetetaan?

        Siksi, koska ovat otollisia romuja kusetettavaksi.
        Ei saksalainen autoteollisuus tule muuten toimeen.


    • RST2

      Tonnimaani, typerä hölmö jonka pitäisi pysyä vaan kotona äiteen helmoissa..Ei tiedä autoista mitään muuta kuin mitä märissä unissaan kuvittelee.Lisäksi paha lukemisen ymmärtämisen vaikeus,mutta niinhän se siellä ala-asteella menee.

      • Hunttinääri

        "..Asiakkaalle selvisi, että hänen toivomansa ajovalot maksavat asennettuna 10 000-12 000 euroa ja lasipesujärjestelmän hinta olisi 1 500 euroa..."

        En ole tonnimaani, mutta kyllähän tuossa artikkelissa mainittiin , että xenonit maksaa meseen noin . 10-12 tonnia. Ei kovin halpaa normi työläiselle, mutt ehkä jollekkin se on pikkuraha, jollekkin ei.. Kaikki on suhteellista..


      • ymmärtämisenvaikeus
        Hunttinääri kirjoitti:

        "..Asiakkaalle selvisi, että hänen toivomansa ajovalot maksavat asennettuna 10 000-12 000 euroa ja lasipesujärjestelmän hinta olisi 1 500 euroa..."

        En ole tonnimaani, mutta kyllähän tuossa artikkelissa mainittiin , että xenonit maksaa meseen noin . 10-12 tonnia. Ei kovin halpaa normi työläiselle, mutt ehkä jollekkin se on pikkuraha, jollekkin ei.. Kaikki on suhteellista..

        Aloituksessa puhutaan umpioiden vaihdosta, umpioden vaihto ei todellakaan maksa 10-12000€. Mikäli kuvittelet että halogeenihehkulanka-ajovalojen vaihto xenonajovaloihin on sama kuin umpioiden vaihto, olet älykääpiö aloittajan tavoin.


    • Saihan asiakas sentään kymppitonnilla lämmitettävän lasinpesujärjestelmän! :D

    • sormipoisnenästä

      Jos melko uuteen Mercedekseen vaihdetaan alkuperäiset xenon-valot alkuperäisten halogeenien tilalle, niin hintalappu on helposti tuo aluss amainittu.
      Hintaan sisältyy paljon muutakin kuin umpiot.
      Automaattinen ajovalojen korkeudensäätö pitää rakentaa alkuperäisillä varaosilla.
      Jos anturit (Yksi / akseli) maksaa vaikka 400€/kpl, johtosarja 500€ ja ohjainlaite 1000€.
      Sitten pitää valojen sähköt rakentaa uusiksi, koska auton CAN-väylät ja ohjainlaitteet tulisi keskenään toimeen, niin kuin on tarkoitettu.
      Laitetaan kolme - kuusi ohjainlaitetta, muutama kymmenen metriä uutta johtosarjaa yms osaa.
      Asentaja purkamaan puoli autoa, että kaikki osat saadaan oikeille paikoille.
      Miksi näin, siksi, että kun seuraavassa merkkikorjaamossa aletaan joskus etsimään ajovalovikaa, niin korjaamokäsikirjat ja kytkärit pitää paikkaansa.

      Toki se tulee halvemmaksi, jos naapurin Pera tenpasee hyppyjohdolla käytettyinä ostettuihin xenon-umpioihin sähköt ja ei välitä monitoiminäyttöön tulevasta valovikailmoituksesta.

    • Järkikäteen

      Mitäköhän iloa ja hyötyä on jostain monitoiminäyttöön tulevasta ilmoituksesta palaneesta polttimosta? Kyllä sen muutenkin pystyy toteamaan pimeästä lampusta. Kannattaa moiset sikahintaiset täysin turhat tingeltangelit kiertää kaukaa jo automerkkiä valittaessa..

      • sormipoisnenästä

        Mutta kun se syteemi on siellä vakiona hinnat alkaen mallissa ja sitten kun kotiasentaja tekee taikojaan, niin...


    • yliopistoopettaja

      mulla on mersu koska mulle hinta ei oo rajoittava tekijä.

    • Tuskin olet edes opettaja, koska et osaa kirjoittaa edes nimimerkkiä oikein.
      Yhdessä sanassa kaksi virhettä.

    • W222S600

      Kateelliset tulleet taas Skoda-foruumilta. Tottakai MB-merkkihuolto maksaa, mutta ei Daimler kaikessa viisaudessaan edes etsi pers-aukisia asiakkaita.

    • Nimimerkin W222S600 esittämää näkemystä kutsutaan segmentoinniksi.
      Ns. umpiluukutus, on sitten toinen ääripää.

    • Halogeenien vaihto xenoneiksi vaatii uudet umpiot, polttimot, virtalähteet, korkeussäädön, pesurit ja niitä ohjaavat kontrollerit sekä muutaman tunnin töitä näiden asentamiseksi ja suton koodaamiseksi xenonvaloille.

      Vaihtoumpioita tuollaiseen autoon saa jo alta tonnilka vaikka olisi LED-valotkin.

      Aika sokko pitää tosin olla ostajan, että pystyy ostamaan auton näkemättä halogeenien ja xenonien eroa, joten ei siellä ole ihan hereillä oltu ostajankaan puolella

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1540
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      99
      748
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe