tänä iltana jonkun lääkärin pitämä alustus.
Valitettavasti alustuksen perusteella käytyä keskustelua ei lähetetty nettiin.
Tietääkö joku, onko tuo alustus tallennettu nettiin ja voiko sen kuunnella jälkikäteenkin?
Usein alustukset ja valmistellut puheenvuorot ovat puhuttelevampia kuin varsinaiset seurapuheet.
Valitettavasti alustuksen perusteella käytyä keskustelua ei lähetetty nettiin.
Tietääkö joku, onko tuo alustus tallennettu nettiin ja voiko sen kuunnella jälkikäteenkin?
Usein alustukset ja valmistellut puheenvuorot ovat puhuttelevampia kuin varsinaiset seurapuheet.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mm. viittasi tähän Raamatun kohtaan
---
1. Tim. 4:8
Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen.
---
... ja sanoi, ettei se niin väliksi ole lähteäkään lenkkeilemään :-)
Minäkin kuuntelin sen alustuksen ja olen samaa mieltä siitä, että alustuksista saan usein enemmän kuin seurapuheista. Tietääkseni sitä ei löydy enää netistä jälkikäteen kuunneltavaksi :(
Alustuksen piti lääkäri Heikki Karjula aiheesta Elämän rajallisuus. Mieleeni jäi, kuinka Jumala on määritellyt sekä elämämme pituuden että leveyden... Ajattelemista herätti etenkin tuo leveys, vaikka siitä ei paljon enempää alustuksessa ollutkaan. Eutanasiasta oli myös, kuinka aktiivinen eutanasia ei ole Jumalan tahdon mukaista. Passiivinen eutanasia, jota lääkäri nimitti eri nimellä eli "hoidon rajaaminen", tarkoittaa käytännössä sitä, että sallitaan luonnollisempi kuolema.
Hyvän saattohoidon tärkeydestä hän myös puhui, ja kuinka on toisaalta hyvä, jos tietää sairastavansa vakavaa tautia, niin pystyy ennakkoon valmistautumaan ja hoitamaan myös ajalliset asiansa kuntoon.
Lopuksi seurasalissa kaikui (pääasiassa kai nuorten laulamana, koska kysymyksessä oli nuortenilta) voimallisena virsi "Ratki taivaassa...on riemu jne..". Alkusoittokin oli taitavan urkurin soittamana iloinen.