P Orpo: Emme luvanneet tätäkään

Mutta mainion toimintamme ansiosta jo 900 000 suomalaista saa asumistukea. Me teimme sen helposti. Jatkamme samaan malliin, jolloin ensi vuonna
984
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hieno saavutus. Meitä kannattaa äänestää.

Äänestä

Tuorein+julkistus+27.6.2018:+Asumistukia+maksettiin+vuonna+2017+yhteensä+2+003,0+miljoonaa+euroa.+Yleisen+asumistuen+osuus+oli+63+%,+kaikkiaan+1+260,8+miljoonaa+euroa.

Äänestä

Paljonko menee mamuille ja omistusasujille. Tai sijoittajien taskuihin..

Äänestä
  • Kakkosvirkkeesi kysymys on sataprosenttisen aiheellinen, varsinkin kun huomioimme mitä vähimmäiseläkekorotuksia keskusta lupasi eläkeläisille viikonloppuristeilyllään.
    Esitys ja kohde ovat sen sisältöisiä, että luvattu takuueläkekorotus valuu asunto- ja toimeentulotuen muodossa pääsääntöisesti sijoittajille.
    Eläkkeensaajan rooliksi tulee ainoastaan harhautetun rooli.

    Äänestä

Emme anna tyhjiä lupauksia

Äänestä
  • Vähä'n lipsuimme, mut

    Äänestä

  • Emme leikkaa

    Äänestä

Tarvitsemme lisää tummaa työvoimaa ja veronmaksajia!

Äänestä
  • Hyvä keskustelija, ymmärrän huolesi, sillä jos jätämme huomioimatta kotous-, opetus- ja kielikoulutuksesta syntyneet kustannukset, tärväytyy siitä huolimatta Helsingin Metropolin rakentaminen pormestari Vapaavuoren & Kumpp. kaavailemalla tavalla aika pahasti. Heidän mielestäänhän asutustaajamat voivat huonosti, koska ovat kustantaneet ja kustantavat maaseudulla elämisen.

    Jos esim. ympärivuorokautisessa laitoshoidossa on esim. 50000 ikäihmistä ja siitä noin 25000 suurimmissa asutustaajamissa ja korotetaan hoitajien suhde asukkaisiin 0,7:ään , salaisesti tavoitellulla halpatyövoimalla, niin totuus lienee, että he eivät maksa veroja senttiäkään.
    Hoitohenkilökunnan lisätarve olisi 0,2 hoit/as .* 25000 as = 5000 hoitajaa lisää nykyiseen nähden.
    Helsingin ym asutustaajamien kustannustason huomioiden syntyisi samanaikaisesti asunto- ja toimeentulokustan nusten kasvu 5000*350 e/kk* 12kk = 21 milj./vuosi.
    Suurin hyötyjä olisi kiinteistöbisnis, ellei nyt kukaan , kansakunnan kokonaishyvinvoitia arvostava poliitikkojoukkio ymmärtäisin keskittää ikäihmkisten kaikkinaista hoitoa Suupohjan alueelle, missä asuinkiinteistöjen arvo on vain 1/10 osa Helsingin tasosta.
    Ajattele mikä kokonaisvaikutus siirrosta olisi kun huomioimme:
    * asunto- ja toimeentulotukien vähentymkisen
    * hoitohenkilökunnan asuinkustannusten pienemisen
    * elintervikkeiden rahtikustannusten laskun Pohjanmaalta pääkaupunkiseudulla
    * teiden ylläpitokustannusten pienemisen
    * positiivinen ratkaisu hiilinielulle
    * tyhjätilojen tuhlaava purku poistuisi ongelmistamme
    * Helsingin vuokrataso laskisi rajusti ja ajattele mitä hyvinvointia se synnyttäisi Helsinkiin
    jääville: asuntotuet vähenisivät sielläkin, eri tukien ulkopuolella elävien asuin ym. kustannukset vähenisivät jne.
    Niin ja hoidossa olevien omat asuinkustannukset laskisivat sekä heidän hoitolaitoksiin siirtymisestä johtuneet asuinkiinteistöt siirtyisivät tehokäyttöön.
    Hyvät lukijat miettikäähän lisää.
    Tämä kaikki on mahdollista, kunhan unohdamme METROPOLIEN YM. RAKENTAMISEN ja äänestyskäyttäytymisellä muutamme poliittista linjaa perussuomalaisempaan linjaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylitämmemiljoonanKOK kirjoitti:

Mutta mainion toimintamme ansiosta jo 900 000 suomalaista saa asumistukea. Me teimme sen helposti. Jatkamme samaan malliin, jolloin ensi vuonna

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu