Ryssä riehuu jälleen.

pullistelee

https://yle.fi/uutiset/3-10525483

Venäjä pitää järjestelmällistä kestoprovokaatiota yllä Ukrainassa. Nyt vuorossa Kerchinsalmi. Itäukrainassa niin ikään maa-alueiden haltuunottoa ja sotilaallista toimintaa. Ruplan kurssi tulisi kansainvälisillä boikoteilla, sanktioilla, jne, saada mahdollisimman pian yli 100 ruplaa = 1 euro. Venäjä oppisi kantapään kautta, mitä laajentuminen maksaa.

8

153

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jönsas

      Ei Venäjä mitään opi, koska avoin historiantutkimus on siellä kielletty heti kun Putin tuli valtaan.

      • samatvirret

        Sanosin, että ei baltiantiltu, jönäshöppänä mitään opi!


    • Lkiuhj34

      Tä? Satuilet, setä. Ukraina kaivaa omaa hautaansa. Onneksi Poroshenkon pläntti on pian tuhottu.

    • eituenato

      Cenkko resukka yrittää parantaa menetetyn mainensa tuhosodalla?

    • 1_leipä-nippu_ruplia

      Tänään 1 € = 76,xx ruplaa, elilen vastaava 74,xx. Lisää tätä. Toivottavasti yhdellä eurolla saa piakkoin kolmenumeroisen määrän ruplia. Silloin voisi alkaa jo tuulettamaan, sekä huudahtamaan: SE ON SIINÄ!!! Raakaöljyn hintakin on pudonnut ihan kivasti, joten kaikki ennusteet näyttävät hyvältä... Lännestä katsottuna.

      • jatkavoitonmaljojasi

        Kuolet kirroosiin ennen, kuin vääjä tuhoutuu..


    • pier3

      Aika yksiselitteinen tuki tuli tänään Ukrainalle, niin EU:sta, Natosta, kuin USA:stakin. Lisää pakotteita Venäjälle!

    • Ukraina on selvästi syyllinen konfliktiin. Sen kolme alusta, joista kaksi oli sota-alusta, tunkeutuivat ilman lupaa Venäjän aluevesille, eivätkä totelleet Venäjän viranomaisten pysähtymiskäskyä.
      Venäjä oli silloin pakotettu pysäyttämään laivat voimakeinoin. Sillä on moraalinen oikeus puolustaa maataan. Näin tekisi Suomi ja mikä muu maa tahansa vastaavassa tilanteessa.

      Koko Ukrainan aggression takana lieneekin lännen pyrkimys saada Ukrainan kriisi uudelleen eloon sen jälkeen kun länsimaat ovat pettyneinä huomanneet taistelujen Itä-Ukrainassa laantuneen.
      Riita idän ja lännen välille pitää saada aikasiksi keinolla millä hyvänsä, jotta saataisiin tekosyy sodan aloittamiselle Venäjää vastaan.
      Kiitos Venäjälle sen ripeästä toiminnasta vihollisalusten pysäyttämisessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1496
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1357
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1082
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe