Hiukan ihmetyttää että myös poikien sm-kisat täytyy käydä uudella ottelujärjestelmällä. Kisoihin tullaan kaukaakin ( niin kuin muihinkin kisoihin ) ja siksi olisikin mielestäni ainakin poikien suhteen käytettävä jotain muuta paritus systeemiä tai ainakin otettava käyttöön TaVo:n paineissa käytettävää järjestelmää jossa kaikki hävinneet painivat vielä pronssi otteluun pääsystä. Jos kisat täytyy viedä kerrasta poikki systeemillä, on varmaa että osallistuja määrä laskee entisestään. Täytyy myös muistaa että kyse on pojista jotka tarvitsevat ja haluavat kovia otteluja. Parastahan olisi kun palattaisiin vanhaan kahden lohkon järjestelmään takaisin.
poikien sm
mikki
2763
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varmasti tämä melkein kerrasta poikki-systeemi vähentää poikia SM-kisoista. Onneksi sentään KLL:n kisoissa painitaan vanhaan malliin. Ja eikö muissa kisoissa järjestäjät saa itse valita mitä järjestelmää haluaa käyttää?
Toisaalta ei kai kukaan ihan oikeasti kaipaa niitä menneitä aikoja, jolloin lauantai-iltana painittiin vielä lähempänä puoltayötä?
Ehdotan, että mitalit kouraan niille, jotka ovat otteluistaan valmiit. Typerää odotuttaa lapsia pari tuntia jotain mitaliseremoniaa varten. Menee innostus koko hommaan (No jaa, jos kyseessä on SM, mutta pienemmissä kilpailuissa.)