urat sylinterissä?

tuossa kavereitten kanssa purettiin yks veteraanipyörän moottori. sylinterin irroitettua ihmeteltiin outoja uria sylinterissä jotka eivät ehkä ole alunperin siellä olleet???
jos männän laittaa pyttyyn niin noissa urien kohdalla on männän molemmilla sivuilla 4 pyöreää reikää. eli mitä nuo 4kpl urat ja reijät männässä on?
https://aijaa.com/IrpIi5
6304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Noista poistuu pakokaasut ja seuraavalla tahdilla imetään polttoaineseos, ilman noita ei kaksitahtikone käy.

Äänestä

Väljää pyttyä joku insinööri kolvannut aivan selvästi?

Äänestä

lisävirtauskanavat nuo ovat. 2 on alkuperäistä näköjään ja 4 lisättu ns.finger portit. eli 6kpl virtauskanavia ja yks pako ja kasosainen imureikä.

jokin 80cc moottori mut mistä? sasch?

kulkeeko vai miksi purit motin?

Äänestä

Edellinen on oikeassa. Lisävirtauskanavia eli lisättyjä huuhtelukanavia. Reiät männässä sen vuoksi kun ilma-polttoaineseos tulee männän läpi noihin uriin ja niiden kautta palotilaan ainakin osittain.
Urien hyödyllisyys käytännössä on sitten korkeampaa matematiikkaa. Niistä voi olla haittaakin jos häiritsee normaalia virtausta. Esim. aiheuttamalla turbulenssia,estämällä päävirtauksia tai alentamalla virtauspainetta oleellisemmissa kohdissa.
Olisikin mielenkiintoista tietää onko noilla lisätyillä kanavilla ollut todettuja positiivisia vaikutuksia?

Äänestä

Lähtisin olettamuksesta, että nuo jyrsityt sivukanavat ja rei'ät männässä ovat jo tehtaalla alkuperäisesti tehtyjä.
Tuo vaatisi huomattavan määrän laskelmia ja kokeiluja ennenkuin voitaisiin päättää minkä muotoiset ja kokoiset kanavat olisivat oikeat ennenkuin mennään jo haitallisten puolille.
Noilla saadaan lisävirtausta polttoaine-ilmaseokselle männän päälle, jolla saadaan lisätehoa.
Rei'ät männässä myös jäähdyttävät sitä.

Toisekseen en jaksa uskoa, että koneen aikaisempi omistaja on onnistunut noita missään kyläsepän puodissa teettämäänkään.

Moottoritietojen perusteella ehkä löytyy tehtaan kuvia/piirustuksia.

Äänestä

ap vastailee : moikka huomasin että tännehän on vastailtu kivasti. tuo kone on tullut mulle kaverin isältä ja se on tehnyt nuo urat toissakesänä sylinteriin silloin kun saatiin tuo menopeli. noita sylintereitä on 3kpl lisää tuon lisäksi joissa ei ole noita uria ja on erikokoisia 100cc 90 ja 80 kuutioisia. moottori on GARELLIN moottori ja sukua minarellille kuulemma.
tämä mopohan kulki vimmatusti 2 kesää kunnes nyt hajos vaihderatas ja purettiin. tässä on 3 vaihdetta. on meillä varakonekkin vielä hyllyssä jemmassa.
kulkupuolesta senverran että gps mentiin lähelle sataseen jolloin jo pelotti kun runko rupesi notkuamaan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uratpytyssä kirjoitti:

tuossa kavereitten kanssa purettiin yks veteraanipyörän moottori. sylinterin irroitettua ihmeteltiin outoja uria sylinterissä jotka eivät ehkä ole alunperin siellä olleet???
jos männän laittaa pyttyyn niin noissa urien kohdalla on männän molemmilla sivuilla 4 pyöreää reikää. eli mitä nuo 4kpl urat ja reijät männässä on?
https://aijaa.com/IrpIi5

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu