Tukehtumisen pelko

Väsynytpelkäämään

Löytyisiköhän täältä muita joiden elämää hankaloittaa sairaskohtauksen pelko ja erityisesti pelko tukehtumisesta? Minulla on aiemmin ollut paha paniikkihäiriö päivittäisine paniikkikohtauksineen mutta nyt kohtaukset ovat reilusti vähentyneet. Valtava pelko tukehtumisesta on kuitenkin jäänyt. En pelkää ruoan takertumista kurkkuun vaan sitä että jostain syystä hengitystiet vain menevät yhtäkkiä umpeen esim. kurkku turpoaa kiinni allergisen reaktion takia. Pelkään myös sydänkohtausta, aivohalvausta tms. ja kovaa kipua yleensä.
Uskon että tämä johtuu siitä että vuosia sitten syödessäni nielu ikään kuin lumpsahti täydellisen kiinni ja luulin ihan todella kuolevani koska henki ei kulkenut pihaustakaan moneen minuuttiin. Lopulta oksensin ja pikku hiljaa henki alkoi nenän kautta kulkemaan. Siitä lähtien olen saanut vähintään pienen paniikkikohtauksen joka kerta kun minua esim. alkaa yskittää ilman selvää syytä tai jos tunnen jotain kurkussa.
Tätäkin viestiä aloin näin keskellä yötä kirjoittamaan ihan vain että saisin muuta ajateltavaa kun kurkkuun ilmaantui yhtäkkiä ison palan tunne ja olen juuri nyt kauhusta kankeana valmiina soittamaan apua. Sydän lyö kovaa kun pelottaa etten hetken päästä saa henkeä. Asiaa pahentaa se että asun yksin kerrostalossa ja pelkään ettei ambulanssi pääsisi kaikkien luklojen takia auttamaan.

Olisi mukava kuulla muiden kokemuksia tällaisesta elämää rajoittavasta tukehtumisen (tai muiden sairauskohtauksien) pelosta ja mahdollisesta parantumisesta! Asiallisia viestejä kiitos :)

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jtkt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5672
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2793
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      109
      2284
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1844
    5. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      21
      1842
    6. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1817
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1797
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      99
      1735
    9. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1539
    10. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1525
    Aihe