Tänään ensipakkasten jälkeen huomasin aamulla, että kellarin lamppu ei syty. Laturi jossa pitäisi vilkkua punainen ledi ei myöskään vilkkunut. Ensitöikseni mittasin sulakkeen joka ok. Sitten katsoin yleismittarilla jännitteen kahdestakin pistorasiasta ja se oli 56V !!!!
Mitään asennuksia/muutoksia ei ole tehty. Ainut ero eiliseen oli se, että aamulla oli -6 °C Kyseinen johto kulkee vain sisätiloissa joten tuolla ei liene mitään merkitystä.
Kaikki muu talossa toimii joten tuskin kyseessä koko vaiheen ongelma.
Onko hyviä vinkkejä mistä lähteä etsimään syytä??
Mitään asennuksia/muutoksia ei ole tehty. Ainut ero eiliseen oli se, että aamulla oli -6 °C Kyseinen johto kulkee vain sisätiloissa joten tuolla ei liene mitään merkitystä.
Kaikki muu talossa toimii joten tuskin kyseessä koko vaiheen ongelma.
Onko hyviä vinkkejä mistä lähteä etsimään syytä??
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lisää mittauksia toimivia sähköjä vasten. Looginen päättely avuksi.
Mieluummin kommentteja joissa sanotaan jotain.
Vika löytyi ja uusi ongelma samalla. Olin katsonut kaikki vanhanaikaiset sulakkeet ja näyttivät ehjiltä. Otin varmuuden vuoksi 25A pääsulakkeen irti ja mittasin sen yleismittarilla. Ei johda sähköä eli rikki vaikka merkkinappi oli pohjassa kiinni. Vaihdoin uuden sulakkeen kirkkaus tuli portaikkoon ja veskiin.
Nyt ihmetyttää talon sisäinen johdotus. Miten ihmeessä tuonne voi jostain vuotaa se n.50V???? Edellisen omistajan juttujen mukaan täällä on ollut muutaman kerran naapuristossa asuva sähkömies tekemässä muutostöitä yms mutta takuuvarmasti ilman asiantuntija-apua. Käsittääkseni siis tuo 50V on vuotoa jostain?
Tuolle ilmiölle on kyllä normaali selitys, muuta ei kannata kommentoida kun sähköjutut eivät "sano sinulle mitään".
Seuraa selitys: yhden vaiheen sulake on siis ollut rikki, josta syystä kolmivaihesysteemiin on syntynyt vinokuormitusta, jolloin nollajohdon potentiaalitaso on muuttunut.
Vinokuormitustapa hyvinkin, mutta nollan potentiaalitason muuttuminen ei ole edellytyksenä kyseiseen ilmiöön. Silloin toisten vaiheiden jännite vastaavasti nousisi.
siellä se nyt loisii, loisteho.. meillä on muuten yli 230V.. normaalisti..
"Tuolle ilmiölle on kyllä normaali selitys" Juuri näin. Se on katoavaa kansanperinnettä nimeltä naapuriapu.
Samaan ilmiöön törmäsin taannoin, eikä mahdollisuutta selvittää menemättä mittaritaulun sisälle. Mittasitkö jännitteen myös maakosketinta vastaan vai pelkästään reikien välisen jännitteen?
Aloitus ja varsinkin 56V:n jännitteen ihmettely on selvää provotasoa tai sitten aloittajalle on sattunut ja tulee sattumaankin outoja asioita joka päivä pitkälle tulevaisuuteenkin !
Arvatenkin sosiaalisesti oikeudenmukainen kirjoittaja tuossa ilmeisesti viittaa hienovaraisesti syyhyn, jonka vuoksi kiinteistä energiaverkoista kannattaa pyrkiä eroamaan niin pian kuin se suinkin vain on mahdollista.
Mainittakoon muuten, että kaupunkimme energialaitoksen myyntiä ulkomaalaisille firmoille vaati taannoin juuri sosiaaliset. Ja sen sortin sosiaalisuutta saadaan nyt sitten myös sitä kautta.
Tuollaset mittaamise niillä kympin markettimittareilla eivät kerro mitään jos ei tunne asiaa.
olisit kokeillut nostaa vasemman jalan ylös ja mitata uudestaan, ja kas uusi lukemahan se siinä seisoo!
Mittari ollut lainassa Sähköjusseilta ?