Ahmatti ja herkkävatsainen nirsoilija, help!

Kuutis

Minulla on kaksi ihanaa, rakasta kissaa, jotka otimme aikoinaan siskoni kanssa asuessani yhteiseen omistukseen. Kissat ovat meille hyvin rakkaita, ja otin heidät kodinvaihtajina, jotteivat joutuisi piikille. Toinen kissoista on oikea ahmatti (lääkäri ei siis ole löytänyt mitään vikaa hänestä, on vain ilmeisesti kova ruokahalu) kun taas toinen on päinvastainen: syö vain tiettyä ruokaa, hyvin herkkävatsainen, ja ei voi syödä isompia annoksia kerralla, tai oksentaa. Eläinlääkäri ei ole osannut juurikaan auttaa asiassa, joten niinpä minä ja siskoni ''jaoimme'' kissat siten, että minä huolehdin ahmatin syömisistä, kun siskoni taas huolehti herkkävatsaisen ruoansaannista useissa pienissä erissä päivässä. Tämä järjestely sujui.
Nyt on kuitenkin niin, että tuli aikamme muuttaa omiin asuntoihin elämänmuutoksien myötä. Minä otin kissat, mutta nyt olen huomannut, että hyvin erilaisen kaksikon hoitaminen yksinään on hyvin haasteellista: Ahmatti syö kaiken minkä näkee, vaanii herkkävatsaisen ruokia saadakseen hieman suupaloja, ihan sama miten paljon on itse jo syönyt, kun taas herkkävatsainen ei ole lainkaan tyytyväinen siskoni puuttumiseen, vaan suhtautuu minuun hyvin halveksivasti, melkein kuin ikävöisi sisartani, johon aiemmin kiintyi. (sisareni käy luonani yhä usein ja hänkin ikävöi tätä ''omaa kissaansa'') Herkkävatsainen tulee herättämään minua jatkuvasti öisin halutessaan ruokaa, jota en voi jättää kuppiin Ahmatin vuoksi, ja toisinaan se on herättänyt minut useita kertoja yössä, ihan sama miten paljon yritän sille antaa ruokaa ennen nukkumaan menoani. Tämä yöllinen rumba alkaa verottaa jaksamistani, enkä enää tiedä, mitä tekisin. Kaksikkoa olen yrittänyt sulkea öiksi omiin huoneisiinsa, jotta herkkävatsainen voisi syödä kupista silloin kuin tahtoo, mutta sekään ei onnistu, kun ovista uhataan tulla läpi.

Onko kellään vastaavia kokemuksia, tai ajatuksia siitä, mitä voisin tehdä? Rakastan kissojani, mutta alan olla hyvin uupunut näiden kahden hankaliin ja ristiriitaisiin ruokakäyttäytymisiin. Tuntuu että herkkävatsainenkin kärsii, jos olen muutamankin tunnin poissa kotoa välttämättömillä asioilla, eikä hän saa syötyä, ku en puolentunnin välein voi olla antamassa sille pieniä määriä ruokaa. Alan olla neuvoton ja hyvin väsynyt, etenkin kun kärsin muutenkin kroonisista univaikeuksista.

Mikä avuksi? Ehdotuksia, kokemuksia? Olisin kiitollinen vinkeistä!

3

175

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mirritäti

      Ekö voisi erottaa niitä ainoastaan siksi aikaa, kun syövät? Anna kunnon ruokaa, siis lihaa ja kalaa. Ne pitävät nälän poissa kauemmin, kuin kaupan keinotekoiset mömmöt. Onko "ahmatti" kissa syönyt aina paljon? Jos yhtä-äkkiä alkaa syödä, ja paino ei selvästi lisäänny, kissa on sairas. Näin kävi itselleni, enkä alkuun huomannut, että laihtui vain, koska oli pitkäkarvainen. Pidä huolta, että kissat leikkivät kovasti ennen nukkumaan menoa ja syövät molemmat kunnolla, se voi vähän auttaa. Eläinkaupasta saa laadukkaita raksuja, joita voi olla huikopalana koko ajan tarjolla. Aluksi "ahmatti" tyhjentää sen, mutta tottuu kohta, että niitä on aina tarjolla, eikä syö kuppia tyhjäksi. Muuta en keksi, pärjäilkää! Muista madotus ainakin 2x vuodessa!

    • catLoveee

      Tottakai kissa ikävöi sisartasi! Eläimet tuntevat ikävää ja surua ihan samalla tavalla, kuin mekin. Tottuu kyllä sinuun ja uuteen tilanteeseen, kun saa osakseen paljon huomiota ja hellyyttä. Kissaa ottaessa pitäisi aina valmistautua yöherätyksiin, ne kun ovat yöeläimiä. Ei saa silti sulkea niitä mihinkään, se on julmaa!

    • Soolo

      Minulla on hiukan samantapaisia kokemuksia SOOLOSTA ja SONJASTA, joista kirjoitinkin , kissalle kavari , otsikon alle.
      Jos kiinnostaa, niin lue sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      75
      1220
    2. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      82
      1137
    3. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1105
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      965
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      918
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      60
      854
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      73
      724
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      682
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      652
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      80
      632
    11. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      547
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      90
      540
    13. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    14. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      112
      502
    15. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      36
      495
    16. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      11
      490
    17. 43
      477
    18. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      40
      448
    19. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      19
      446
    20. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      73
      425
    Aihe