Hei!
Olen tuore tässä adventtikirkon piirissä ja vieläkin kotia etsiskelen, mutta töitä tarvitsisin näin ensinnäkin päästäkseni eroon entisestä elämästäni?
Olen tunnetusti hyvä työmies - ainakin ollut entisessä elämässäni!
Jarinhotelli3 - Onko töitä tarjolla?
6
87
Vastaukset
Adventtikultin piirissä sinusta tulee maallikko ja talkoolainen sekä hyväksikäytön uhri.
Pääset eroon entisestä elämästäsi parhaiten, kun et anna pikkusormeasi jollekin made in USA lahkolle, jonka perimmäinen terkoitus on saada mahdollisiman suuri taloudellinen hyöty liiketoiminnalleen jäsenistöään kusettamalla ja sitä hyväksi käyttäen.Yksityiseen kotisivutilaani ei pääse esimieheksi, ei johtajaksi ei tuomarin virkaan -kuuluu kansalais-oikeuksiin esittää omaa luonnollisen henkilön mielipidettä mitä ajattelee Raamatun kirjoituksista.
Ei eläkepäivilleni sen kummemmin solmimatta kanssani työsopimusta. Pitää olla työsopimus että voin päätellä alaistaitovaatimukseni, ja näen vastike-suorite perusteisen sopimuksen mistä olen sopinut.
En ole solminut ainuttakaan sopimusta alaistaidoista tai johtajuudesta eläkepäivilläni.
Työntekijöitä ei ole varaa palkata ja saan lakanat pesukoneessa puhtaaksi.- Sopimus-vanhentunut
Minkälaisen työsopparin Jari teit aikanaan adventtikirkon kanssa?
Sopimus-vanhentunut kirjoitti:
Minkälaisen työsopparin Jari teit aikanaan adventtikirkon kanssa?
En ole koskaan ollut työntekijä, eli en minkäänlaista työsopimusta ole tehnyt koskaan.
Olen ollut yhdistystoiminnan talkoo tehtävissä joita on yhdistyksen demokratia jakanut palvelutehtäviä määräajaksi.
Kaikki yhdistystoiminta toimii sellaisella talkoo voimilla armaassa maassa.Sopimus-vanhentunut kirjoitti:
Minkälaisen työsopparin Jari teit aikanaan adventtikirkon kanssa?
Ihmisten kanssa ei solmita sopimuksia kun jäseniä otetaan. Kaste on ainoa ja kasteeseen liittyvä.
Näin se on jokaisessa -myös luterilaisessa kirkossa. Lut.kirkossa ei kysytä mitään kun ihmisiä lapsena liitetään jäseniksi.
Kastetilaisuuksissa on ns. "kastejohtaja" tms. joka päättelee ihmisten uskon laadun, on ammattipappi -pastori.
Tämä on totta kaikissa uskonnollisissa piireissä -myös valtionkirkossamme.-Sopimus-vanhentunut kirjoitti:
Minkälaisen työsopparin Jari teit aikanaan adventtikirkon kanssa?
Minä en tee protestia Adventtikirkkoa vastaan, en jaksa eläkepäivilläni olla mukana. Ei sen kummempaa.- Minulla on ollut työelämä, ja se riittää. Olen ollut liian aktiivinen aikoinaan, liian ahkera suorittamaan, aina valmis pyydettäessä- ja en ole siitä toipunut niin paljon, ja seurakunnan demografinen rakenne on sellainen että poikamies on perheellisten kanssa yksin.
Minulla meni työelämässä uupumuksen jälkeen 20-25 vuotta että saatoin ajatella että olisi mahdollista palata samaan takaisin missä väsyin. Tukkumyyjänä uupuminen -voimat loppuivat työpöydälle- aiheutti sen että havaitsin 20 vuoden kuluttua etten ollut soittanut puhelimella ainuttakaan puhelua. Työssäni oli niin paljon puhelimessa oleskelua.
Adventtikirkko ei ole yhtynyt maailman syntiin teologiassaan.
Adventtikirkossa voi kansalainen mainiosti viettää Kristus evankeliumin Raamatun uskonnon mukaista elämää. -Suositan lämpimästi tässä merkityksessä Adventtikirkkoa.
Ihmis-suhteiden kanssa ihminen joutuu tekemisiin aina joka paikassa, ei kirkkojen ihmisten ryhmät ole koskaan poikkeuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62469Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant722301- 2021304
- 1121122
- 711098
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig231978Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211919Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10847- 47789
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta54786