Selkeä erektio. Mikä sen selittää?
Erokäyrä nousuun klo 17
19
620
Vastaukset
- erotkaa
Vuodenvaihde lähestyy.
Samoin tämä voi vaikuttaa:
https://www.nykysuomi.com/2018/11/28/arkkipiispa-makinen-vetamaan-hallituksen-vihapuhe-ja-nettikiusaamistyoryhmaa/
http://www.eroakirkosta.fi- fhl
Olisi kiva tietää kuka keksi, että pyydetään, (pyytämällä kai tuollaiset postit täytetään?) Mäkinen vetämään ko. työryhmää.
Kyseessä kolmen ministeriön yhteisprojekti.
Sisä-, oikeus- vai kulttuuriministeriöstäkö Mäkisen nimi nostettiin esiin? Mikä tekee juuri Mäkisestä parhaan henkilön tuohon tehtävään?
Johtaako Mäkisen puheenjohtajuus työryhmässä erityishuomioon, erityissuojeluun, uskontoon kohdistuvan vihapuheen osalta?
Johtaa Mäkisen "Mikä tekee juuri Mäkisestä parhaan henkilön tuohon tehtävään? "
Varmaan sama pätevyystaso, kuin kirkon ulkomaan avullakin, joka osaa jakaa valtion rahat upeimmalla tavalla.- närpiöläinen
kusettava_kirkko kirjoitti:
"Mikä tekee juuri Mäkisestä parhaan henkilön tuohon tehtävään? "
Varmaan sama pätevyystaso, kuin kirkon ulkomaan avullakin, joka osaa jakaa valtion rahat upeimmalla tavalla.Mäkinen on yksi meistä sanoi kurkunleikkaaja, ja sen takia hän on onnistunein valinta.
- hurjistunut
Ainakin minä kypsyin lopullisesti, kun katsoin Sannikka ja Ukkola ohjelmaa marraskuussa, jossa keskusteltiin rippikoululaisille jaettavasta vihkosesta. Puolustuspheet vihkon sisällön suhteen olivat näillä vanhoillisilla miespapeilla niin törkeitä etten halua antaa enää vähäisiä roposia tällaiseen. Miten sellainen paperi on mennyt läpi ku nmm. körttiläisnuoretkin sen sisältöä kritisoitat voimakkaasti! Olen ollut kirkon jäsen yli 60 v ja vain siksi että työ on ollut kohtuullisen hyvää vanhusten ja lasten suhteen. Nyt sekin luottamus meni kun vanhoilliset ujuttaa omaa, ihmisiä luokittelevia käsityksiään teini-ikäisille nuorille. .
Eroa siis kirkosta. Se on käytännössä ainoa tapa vaikuttaa kirkkoon.
https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/
Itsenäisyyspäivän aamu ja eroja jo yli 30 ja ennuste näyttää yli 300. Mitäs nyt on tapahtunut?
Lienee vain jäännettä yöltä. Vapaapäivää edeltävänä iltana on valvottu myöhempään, osa eronnut vasta tämän vuorokauden puolella.
Ja olihan Oulun piispakin äänessä joukkoraiskauksista, ehkä sekin teki jotain. Puheen ydinviesti oli kuitenkin niin itsestäänselvä, että ehkä se ärsytti.- linnan-juhlat
Odotapa kunhan hiippalakit notkuvat telkkarissa kättelemään Salea, se hetki nostaa aina eroja :)
Näyttää siltä, että tänään eroaa vähintään joku vuorokauden jokaisena tuntina. Tuo lienee hyvinkin harvinaista.
Ja sieltähän se tuli, vuorokausi ilman yhtään erotonta tuntia. Olisi hauskaa tietää kuinka harvinainen vuorokausi tuo oli. Joku, joka pääsee tietokantaan käsiksi, ihan pikku sql, pyydän :)
Ei mulla ole mitään tilastofaktaa, mutta muistaakseni vuoden viimeisinä päivä eroja tulee niin paljon, että eroja on kaikkina vuorokauden tunteina.
Jonkinlainen 24/7 -yhteiskunnan merkki on se, ettei itsenäisyyspäivä enää ole kuoppa eroluvuissa. Syy on kai lähinnä se, että kaikilla on netti takataskussaan. Osin ehkä kyse on siitä, että ylipäänsä ei pidetä samalla tavalla "vapaata kaikesta"(?)
Ehkä Niinistön aivopiereskely uskon asioista oli pieni rikka rokassa.
Ja nukkevaimon loistava äly toinen :-)- 17klo
Taas tänään.
Tästä saattaisi tulla itseään ruokkiva tilanne. Eroista uutisointi lisää eroja, joka lisää eroista uutisointia, joka lisää eroja..... Toivottavasti elämme mielenkiintoisia aikoja.
- soslog879834yn3
Tätähän tilastotutkijat ja sosiaalitieteilijät ovat ounastelleetkin. Jossain vaiheessa asia arkipäiväistyy niin paljon ettei tarvita enää mitään kohua nostamaan erojen määrää. Pelkkä ilmiön dynamiikka riittää. Jos erot jatkuvat vuoden lopussa paljon yli normaalin ja vielä vuodenvaihteenkin yli niin voi todeta että nyt se tapahtui.
Vaikutus on se että eroluvut nousevat arkipäivinä pitkäksi aikaa ja vaikutus voi olla suurempi kuin minkään eropiikin. - Luk.kys
Mitens lehdet? Tästä: https://yle.fi/uutiset/3-10561233
- karppaa2
Tänäänkin erot ovat korkealla tasolla. Ennuste on yli 600 eroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3387446Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss774809- 2083225
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243117- 762026
- 1541911
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2211844Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1661607Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201568- 891478