Pitkän aikavälin tilastot ne on, mitä tässä katsotaan. Tyhmää tuijottaa yhden kuukauden muutoksia.
https://www.stat.fi/til/ashi/2018/10/ashi_2018_10_2018-11-28_tie_001_fi.html
Vuodessa hinnat nousseet pk-seudulla 3 prosenttia
4
160
Vastaukset
- MaksakaaPösilöt
Ei ole ainakaan mulle noussut...ehkä sulle kuplahinnan maksajalle onkin noussut...
- huonohomma
Onhan se järjetöntä koko Suomen kansantalouden ja kansainvälisen kilpailukyvyn kannalta, että asumisen hinta on annettu nousta niin järkyttävän kalliiksi, varsinkin nollakorkojen aikana, lohkaisten jo valtaosan ihmisten kaikista tuloista.
Palkkojen on pakko seurata perässä, että ihmiset pystyvät asumaan työpaikkojensa lähellä, siellä missä työt on. Samoin yhteiskunnan maksamat asumistuet eli käytännössä verot ovat kasvaneet samaan tahtiin, täysin järjettömiin määriin.
Hintojen noususta ei ole hyötynyt kuin asuntovälittäjät täysin karanneine välityspalkkioineen sekä tietysti asuntosijoittajat, jotka saavat asumistukien kautta suoraa tulonsiirtoa valtion verovaroista. Tavalliselle ihmiselle ei siitä noususta ole mitään hyötyä, kun jossain on kuitenkin pakko asua, ja koska sen uuden asunnon hinta kuitenkin nousee oman vanhasta saatavan hinnan edellä karkuun, niin rahaa ja lainaa tarvitaan kuitenkin aina vaan enemmän. - Omakas
Nimellishinnat nousevat Helsingissä samaa noin 4%/v tahtia kuin jo monta vuotta, mutta inflaation kasvettua ovat reaaliset hinnannousut hieman laantuneet parin vuoden takaisista.
- Pelleily_seis__
"Nimellishinnat nousevat Helsingissä samaa noin 4%/v tahtia kuin jo monta vuotta, mutta inflaation kasvettua ovat reaaliset hinnannousut hieman laantuneet parin vuoden takaisista"
Ja kauppamäärät laskevat joten mitä merkitystä? Kun sijoittajat häviävät lopullisesti markkinoilta niin se on the end ja rommi räjähtää käsiin. Ei noita kukaan palkkatyöläinen enää osta kuplahinnoilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567845Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675931Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,695434Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515323Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084642Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1092367Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41261Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol51203Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401067Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471042