Kaarevan sisäkaton toteuttamisesta

Pyöreitämuotoja

Onnistuisikohan sellainen sisäkattorakenne, että tavallista edullista sahattua kuusilautaa naulaisi lappeistaan toisiinsa kiinni läpi koko katon ja väliin puuliimaa? Tällöin katon pituussuunnassa aaltomaisia muotoja saisi kun kunkin laudan kiinnittäisi aavistuksen vinoon takana olevaan nähden. Lopuksi pinta hiottaisiin alapuolelta (huh urakkaa, jo pelkästään näin kuvittellessani). Saisiko rakenteesta niin lujan, että tuon varaan voisi suoraan rakentaa myös loput yläpohjarakenteesta? Esimerkiksi lankkuja kapealle syrjälleen pystyyn kulmaraudoilla alle edellä mainitun puisen laatan päälle, väliin puukuitueristepuhallus aluskatemuovin suojaamana ja päälle laudoitus (lienee helpompi saada yhtenäisemmin kaarevaan muotoon kuin levytuotteilla) ja kerros tai useampi bitumikermiä.

2

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhatimpuri

      Ei valkene suunnitelmasi minulle.. kuulostaa aivan surkeata, mikään "kaareva" tuosta ei ole syntymässä, vaan SUSI. Ilmeisesti yrität tarkoittaa lomalaudoitusta, sellainen raakana kattoon, tai vaikka höylättynä.. mitä siinä sitten hiotaan, ja mikä tekee siitä kaarevan? Unohda..

    • Pyöreitämuotoja

      En suinkaan tarkoita lomalaudoitusta, vaan tavallaan tee-se-itse-liimapuuta yhdessä kerroksessa (siis tämän aaltoilevan puulaatan paksuudeksi tulisi laudan leveys, 10-20 cm. Selvää toki on, ettei naulaamalla tai edes ruuvaamalla saada samaa lujuutta kuin tehtaissa käytettävillä liimauspuristimilla. Kaarevassa katossa vain olisi kovin hankalaa käyttää pitkiä terästankoja kiristämiseen. Tarkoitin lautojen välisten maksimissaan ehkä millin korkeuserojen hiomista pois niin, että pinnasta tulee sileä ja aaltoileva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      128
      3912
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3361
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3285
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3237
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2875
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2677
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      67
      2397
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2337
    Aihe