Kaarevan sisäkaton toteuttamisesta

Pyöreitämuotoja

Onnistuisikohan sellainen sisäkattorakenne, että tavallista edullista sahattua kuusilautaa naulaisi lappeistaan toisiinsa kiinni läpi koko katon ja väliin puuliimaa? Tällöin katon pituussuunnassa aaltomaisia muotoja saisi kun kunkin laudan kiinnittäisi aavistuksen vinoon takana olevaan nähden. Lopuksi pinta hiottaisiin alapuolelta (huh urakkaa, jo pelkästään näin kuvittellessani). Saisiko rakenteesta niin lujan, että tuon varaan voisi suoraan rakentaa myös loput yläpohjarakenteesta? Esimerkiksi lankkuja kapealle syrjälleen pystyyn kulmaraudoilla alle edellä mainitun puisen laatan päälle, väliin puukuitueristepuhallus aluskatemuovin suojaamana ja päälle laudoitus (lienee helpompi saada yhtenäisemmin kaarevaan muotoon kuin levytuotteilla) ja kerros tai useampi bitumikermiä.

2

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanhatimpuri

      Ei valkene suunnitelmasi minulle.. kuulostaa aivan surkeata, mikään "kaareva" tuosta ei ole syntymässä, vaan SUSI. Ilmeisesti yrität tarkoittaa lomalaudoitusta, sellainen raakana kattoon, tai vaikka höylättynä.. mitä siinä sitten hiotaan, ja mikä tekee siitä kaarevan? Unohda..

    • Pyöreitämuotoja

      En suinkaan tarkoita lomalaudoitusta, vaan tavallaan tee-se-itse-liimapuuta yhdessä kerroksessa (siis tämän aaltoilevan puulaatan paksuudeksi tulisi laudan leveys, 10-20 cm. Selvää toki on, ettei naulaamalla tai edes ruuvaamalla saada samaa lujuutta kuin tehtaissa käytettävillä liimauspuristimilla. Kaarevassa katossa vain olisi kovin hankalaa käyttää pitkiä terästankoja kiristämiseen. Tarkoitin lautojen välisten maksimissaan ehkä millin korkeuserojen hiomista pois niin, että pinnasta tulee sileä ja aaltoileva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe