Olen aloittanut ratsastuksen nyt vasta aikuisena, nelikymppisenä. Ratsastanut olen nyt reilun vuoden ja taidoiltani olen vähän oman ryhmäni keskitason alle. Olisi mukava ratsastaa myös tallin kesätauon aikana, saisi harjoitettua taitojaan ja oppia uutta.
Netistä löysin muutamia ratsastusleirejä myös aikuisratsastajille, mutta ne sijaitsevat kaikki keski-Suomessa tai pohjois-Suomessa. Etelästä löysin vain jonkun esteleirin, jollaiselle mun taitoni eivät taas riitä.
Järjestääköhän joku etelä-Suomen talli myös aikuisille suunnattuja kesäleirejä? Minulle kun kävisi yhtä lailla perinteinen leiri, jossa yövyttäisiin kuin ns. päiväleiri, josta mentäisiin yöksi kotiin, mikäli tällainen löytyisi järkevien kulkuyhteyksien päästä.
Tärkein kriteeri välimatkan lisäksi olisi se, että muutkin ratsastajat olisivat aikuisia.
Haluaisin osallistua kesällä myös sellaiseen 3- 5 tunnin kestävään lounaan sisältävään vaellukseen, mutta eipä noita kovin moni taho tarjoa, tai sitten olen huono googlettamaan.
Toivoisin asiallisia ja ystävällisiä vinkkejä, kiitos etukäteen!
Kesällä ratsastusleiri aikuiselle?
Senioriryhmään
1
303
Vastaukset
- vinkkejä
Ainakin Kekkolan kartano Mikkelin suunnalla järjestää ratsastusleirejä myös aikuisille. Majoitustilat on hyvät, samoin hevoset ja opettajat.
Ratsastusvaelluksia löytyy myös pääkaupunkiseudulta, montakin, etenkin Vihdin alueelta. Tunnista kuuteen tuntiin, hinnatkin ovat ihan kohtuulliset. Moni järjestää nimenomaan aikuisille, kokeneille ja kokemattomille suunnattuja. Näihin on keskittyneet etenkin issikkatallit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614228KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1202843Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452272Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291983- 241853
- 281566
- 801511
- 181445
- 1461334
- 311188