Kolilla lumetetaan rinteitä

Tämän päivän lieksan lehdessä oli juttu rinteiden lumetuksesta. Ei uhme jotta pielisessä vesi laskee kun pumpataan vettä yötä päivää. Viikon aikana vesi on laskenut 2cm ja jis tuta jatkavat muutaman viikkoa niin kohtajörvivesi ennätys algaalla. Entäs sitten kun keväällä valuu sulamisvedet takaisin järveen tuodem rinteiltä alas kaikki roskat, onko kukaan ajatellut että esim suksivoiteita menee vesien mukana ties kuika paljon järveen.
9212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tosi uhme on jis tuta jörvi algaalla tuodem kuika voiteita.

1Äänestä

Ilimanko matikat on niin liukkaita ollut, johtuu varmaan tuosta suksivoiteesta!

1Äänestä
  • Täällä kun ne lumettaa pientenkin vesien jäälle ja rannoille, niin arvaas miten liukkaasti siinnä kesällä vene menee, eikä lipsu, kun on pitoakin mukana.

    1Äänestä

Mulla on nastat airoissa niin pitää soutaessa vielä paremmin!

Äänestä
  • Kyllä veneen pojassa pitoakin tarvitaan, varsinkin vastavirtaan soutaessa, ettei lipsu myötävirtaan.

    Äänestä

Kun Kolin rinteiden lumetuksesta johtuen Pielisen pinta on nyt hyvin alhaalla, on pakko ottaa käyttöön soudellessa pitemmät airot. Keväällä tulva-aikaan pitää veneen laitoja korottaa, ettei höppää ja käyttää hyvin lyhyitä aitoja.

1Äänestä
  • Samaa mieltä. Jos ottaa liikaa höppää, lyhyet aidat ovat ihan paikallaan, ettei tule vahinkoa.

    Äänestä

Minä en taas käyttäisi lyhyitä aitoja niillä ei tee mitään! Olen pohtinut että jos voittaisin juoksussa 100 metrin aidat, niin mihin minä ne aidat
laittaisin? 100 metrin aidoilla on jo käyttöä jos on peltoa ja vaikka kotieläimiä joita voi laittaa aitaukseen!

2Äänestä
  • 400 m aidoissa sitä olisikin sijoittamista.
    Hehtaarin sillä saisi aidattua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Vesimitta.täysi kirjoitti:

Tämän päivän lieksan lehdessä oli juttu rinteiden lumetuksesta. Ei uhme jotta pielisessä vesi laskee kun pumpataan vettä yötä päivää. Viikon aikana vesi on laskenut 2cm ja jis tuta jatkavat muutaman viikkoa niin kohtajörvivesi ennätys algaalla. Entäs sitten kun keväällä valuu sulamisvedet takaisin järveen tuodem rinteiltä alas kaikki roskat, onko kukaan ajatellut että esim suksivoiteita menee vesien mukana ties kuika paljon järveen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu