Mutta silloin kotirintamalla oltiinkin polvillaan rukoilemassa. Pres. Kallio kehoitti hädän hetkellä suomen kansaa radiossa rukoilemaan maansa turvallisuuden puolesta ja Jumala säästi suomen
vaikka ylivoima oli valtaisa, tässä kerrotaan niistä ihmeistä.
http://www.tv7.fi/vod/player/60654/
vaikka ylivoima oli valtaisa, tässä kerrotaan niistä ihmeistä.
http://www.tv7.fi/vod/player/60654/
Vastaukset 8
Vanhimmat
Videolinkissä ehkä samaa kuin TV7-Uuutiset 5-2018:ssa Pelkosenniemen taistelusta 18.12.1939. Kirjotuksessa on myös karttapiirroksia taisteluista.
Eräs ihme oli räntäsadekelin muuttuminen 30 asteen pakkaseksi, joka yhdessä kapteeni Suorannan onnistuneen koukkauksen kanssa lamautti vihollisen.
Selustasta eli väärästä suunnasta kuului taistelua ja samalla hyytävä pakkanen. Kaottinen perääntyminen alkoi
Kuulemma Kitisen lossilla komentajan autonkuljettaja sai osuman ja retkahti ratin päälle. Äänimerkki oli ilmeisesti sovittu perääntymismerkiksi. Nyt vihollinen perääntyi aiheettomasti
"polvillaan"
Eikä aina aina ihan vaan rukoilemassa. Siellä korsun nurkassa.
Ja niinhän siinä sitten kävikin, että KAKKOSsija tuli. Johtuen siitä että osapuolia ei ollut enempää.
Iltoja Pietarista, hik
Jatkosodassa valtakunnan "noita" ja spiritismin papitar, Gerda, luki loitsujaan radiossa 1944 kesällä...
Eihän tuollaista voi selittää mitenkään muuten kuin ihmeellä. Sietäisi ottaa opiksi tuosta ajasta, suomalaiset ovat niin jääräpäistä kansaa, että polvilleen ei mennä muuten kuin suurimmassa hädässä, hyvä että silloin. Täällä kuvitellaan , että tällaiset hyvät ajat ja rauhan aika on itsestään selvyys, ei ole.
Ensin Jumala lähetti talvisodan, sitten säästi suomalaiset. Tutkimattomat ovat Hänen tiensä.
Eiköhän porukalla rukkoilla tärräätetä että soahhaa Karjala takaisin!
Nyt sitten Jumala lähetti Luciferin koirat kolme vuotta sitten juoksemaan pitkin Eurooppaa. Katalat petturit Suomessakin pitivät portteja avoimena.
Nyt nämä kamalat isänmaan petturit menevät tekemään pettäjän työnsä loppuun ja kirjoittavat oman puumerkkinsä GCR-paperin alle. Huomatkaa hyvät suomalaiset, oman puumerkkinsä.
Suomi on ei antanut valtuuksia tilata valloittajia isannoimaan maahansa.
Täällä on hyvä leukaiila vakavilla asioilla kun ollaan siellä lämpimässä kotipesässä, joillakin äiti häärää keitttiössä iltapalaa, mutta kun alkaa tulla sanomia että naapuri Venäjä alkaa tuomaan rajalle tavaraa
ja miestä niin tulee hiljasta.